Agencija za okolje (Arso) je za severovzhodno Slovenijo izdala oranžno opozorilo, kar pomeni, da bo veter lahko lomil veje in podrl nekatera drevesa, prav tako obstaja možnost, da bo s streh odnašal kritino. Poleg tega lahko veter nekoliko ovira cestni promet ter otežuje gibanje. "Vrata in okna naj bodo zaprta. Pri gibanju na prostem se izogibajte nevarnih mest. Priporočamo previdnost v prometu," sporočajo z Arsa.
Arso je napovedoval, da bo najmočnejši veter na Štajerskem, v Prekmurju ter pod Karavankami, kjer bodo najvišje izmerjene hitrosti nad 70 kilometrov na uro.
Uprava za zaščito in reševanje na spletni strani poroča, da so bili zaradi močnega vetra aktivirani gasilci na območju Ljubljane, Celja, Domžal in Ruš. Poročil o škodi in morebitnih poškodovanih še ni.
Hladna fronta, ki nas je dosegla v zgodnjih jutranjih urah, je dobesedno zdrvela čez Slovenijo, zato prav veliko padavin ni padlo. Dopoldne se je v večjem delu Slovenije zjasnilo. Nekaj oblačnosti je bilo popoldne le še na Gorenjskem, Koroškem, Štajerskem in v Prekmurju.
Kljub temu da se bo danes v gorah močno ohladilo, na Kredarici bo temperatura sredi dneva okoli –13 stopinj Celzija, po nižinah mraza ne bo. Ravno nasprotno, ponekod bo danes celo topleje kot v preteklih dneh. Temperature bodo v najtoplejših krajih presegle 10 stopinj Celzija in tako bolj kot na začetek februarja spominjale na sredino marca.
Razlog za tako visoke temperature je okrepljen veter severnih smeri, ki se kot fen spušča v doline in kotline. Ob takšni vremenski situaciji se padavine večinoma pojavljajo le na severni strani Alp, ob spuščanju na južno stran pa se oblaki posušijo, kar pomeni, da pri nas prevladuje sončno in ob popoldnevih tudi precej toplo vreme.
Fen je torej padajoč in sunkovit veter, ki nastane ob pretakanju zraka čez gorske pregrade. Zaradi padavin na severni strani Alp zrak, ki doseže južno stran, vsebuje bistveno manj vlage, zato se pri spuščanju tudi precej ogreje. Temperatura je tako pri nas lahko ob severniku za več kot deset stopinj višja, vlaga pa občutno nižja kot na podobni nadmorski višini na severni strani Alp in ravno zaradi tega tak veter tudi imenujemo fen.
V gorah velika nevarnost zdrsa
Po podatkih Arso je nevarnost snežnih plazov v gorah večinoma majhna, 1. stopnje. Predvsem na mestih, ki so zaradi vetra spihana in zato poledenela, je velika nevarnost zdrsa. Snežna odeja je večinoma stabilna. Le na strmih, senčnih pobočjih visokogorja so redka mesta, kjer so posamezne stare klože, ki se lahko pod veliko obremenitvijo splazijo.
"Previdno tudi na območjih z sveže napihanim snegom, ki bodo čez dan nastajala predvsem na južnih in vzhodnih pobočjih, kjer lahko sprožite manjše plazove kložastega snega," še sporočajo z Arsa.
V torek se bo na prisojnih legah snežna odeja čez dan že malo ojužila. Ob izrazitejši otoplitvi bo dnevna odjuga bolj opazna v sredo, ko se bo snežna odeja v sredogorju tudi talila, ponoči pa bo pomrznila. Nevarnost zdrsa bo še vedno velika, na prisojnih legah se bo zmanjšala šele v sredo čez dan.
Več sonca nam bo prinesla prva polovica tedna
Torek in sreda bosta sončna z zelo izrazito modrino neba. Sredi dneva in popoldne bo nastalo le nekaj plitvih kopastih oblakov. K nam bo spet dotekal toplejši zrak, ki pa bo tudi zelo suh, zato bodo temperaturna nihanja velika. Zjutraj bo po nižinah nekaj stopinj pod ničlo, popoldne pa se bo v večjem delu Slovenije ogrelo nad 10, v sredo, ko se bo nad nami zadrževal najtoplejši zrak, lahko tudi do 15 stopinj Celzija.
V četrtek bo zapihal jugozahodnik. Postopno se bo pooblačilo, vendar bo ostalo večinoma suho. Nekaj padavin nam bosta prinesla petkovo popoldne in noč na soboto, ko nas bo znova prešla hladna fronta. Takrat se bo meja sneženja lahko spustila do nižin.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.