Kakšno pogodbo je prejšnji nadzorni svet sklenil z Glavino? Zakaj ni odšla le s šestimi plačami odpravnine, kot veleva Lahovnikov zakon, če so se razšli sporazumno? Je politiko, ki je sedela tudi v vladi Mira Cerarja strah, kaj Glavina ve?
"Tako pač izgleda korporativno upravljanje v Sloveniji. Na vrsti je sedaj nadzorni svet SDH-ja, da povleče kakšne poteze nazaj, zlasti pa vlada kot skupščina SDH-ja, da naredi končno smernice, kako bo v tej državi izgledalo korporativno upravljanje in nadzor nad državnim premoženjem," je v oddaji 24UR ZVEČER "ekonomsko upravičenost" pogodbe z Glavino komentiral Jernej Vrtovec iz stranke NSi.
In kaj pravijo predstavniki vladnih strank? "Po meni znanih poslovnih praksah je taka oblika sporazuma absolutno neprimerna. Več kot 20 let sem delal v gospodarstvu, kjer so individualne pogodbe pravilo. Ve se, kaj so prekinitve. V primerih individualnih pogodb so določene odpravnine – v primeru predčasne prekinitve gre za izplačilo odpravnine, ne gre za ugotavljanje razlogov, pač pa za prekinitev …" je razložil Igor Peček, poslanec vodilne LMŠ.
Ali takšnih pogodb v prihodnje ne bo več? "Povem lahko samo to, da je po meni znanih informacijah vlada že zaprosila za pojasnila tudi SDH," je odvrnil Peček.
"Vlada je skupščina, ki bi morala že zdavnaj ukrepati. Ampak kakšno vlado imamo? Orban in Salvini se sestajata v Trstu ta petek in podpisujeta razvojne pogodbe, premier Šarec leta k papežu pa se ne sestane z vrhom italijanske politike, Glavina pa 'kasira'. To je samo dokaz, da je v tej državi pod to vlado ves vrh politike izgubil kompas. Države se ne vodi na tak način, to je nepošteno do državljanov," pa je dejal Branko Grims, poslanec iz stranke SDS.
Aktualen primer bivše šefice SDH Glavine je komentiral tudi Matjaž Nemec, poslanec iz SD. "Utrujeni smo od teh tem, vselej govorimo, da od tokrat naprej bo pa vse drugače. Ljudje potem nas politike gledajo z grdimi očmi, kajti mi smo tisti, ki moramo bedeti nad tem, seveda brez izmikanja. Vlada je skupščina in tista, ki mora postaviti standarde korpotivnega upravljanja. Za nazaj tega ne moreš storiti, ampak je nedopustno, da se nam to iz mandata v mandat ponavlja in nihče ne odgovarja. Ti gospodje, ki sprejemajo odločitve, niso odgovorni za nič. Kdaj bodo ti ljudje odgovarjali in ne mi politiki, ki teh odločitev ne sprejemamo," je dejal.
V nadaljevanju razprave ga je Vrtovec spomnil, da je SD v vladi že zadnje štiri mandate. "Imamo tri ministre od šestnajstih in če karkoli rečem, mi vselej govorite, da sem tudi jaz kriv. V končni fazi pa ste tudi vi kot politiki krivi. V bistvu so pa ti gospodje tam, ki imajo mastne hlače, odgovorni, a nihče ne odgovarja za nič. In lahko tako jaz kot vi, vsi mi, več storimo v zvezi s tem," pa mu je Nemec vrnil žogico.
"To je vlada, ki je nastala s prevaro, proti kateri sem glasoval, je ne podpiram, ne podpiram njene politike. Gospod Nemec, to pa da smo mi odgovorni za ravnanje vaše vlade, si zataknite za klobuk," pa je besedni dvoboj nadaljeval Grims.
"Govorim o politiki kot takšni. Tudi vi ste imeli dve vladi, so se dogajale takšne in drugačne stvari. Ste bili vi kot politik vselej kriv, tako kot sem jaz danes tukaj, ki me obtožujete? Dejansko so pa ti gospodje, ki opravljajo svojo dolžnost, ki bi jo morali opravljati, pa ne odgovarjajo niti pred sodišči. O tem govorimo. Mi kot politiki se moramo zaščiti pred takšnimi barabini, kot so oni," je zaključil Nemec.
KOMENTARJI (488)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.