Želodec je v prebavnem sistemu eden izmed pomembnejših organov – poleg razgrajevanja hrane organizem brani pred bakterijami in absorbira potrebne vitamine. Prav zato je njegova odstranitev, kot pravi Evgen Benedik, klinični dietetik na UKC Ljubljana, velika sprememba za organizem.
A četudi bolnik želodca nima, to ne pomeni, da bi moral uživati denimo samo tekočo hrano. Tako je le prve dni po operaciji. "Potem pa želimo čim prej preiti na neko, ne bom rekel normalno hrano, ker ta hrana, ki jo potem ti ljudje uživajo, mora biti hranilno bolj bogata. Torej moramo naš krožnik sestavljati v smeri, da bomo imeli dovolj beljakovin, pa tudi ogljikovih hidratov," pojasnjuje strokovnjak in dodaja, da se je treba ob tem izogibati surovim, ocvrtim in mastnim živilom.
Obrokov mora biti več, a manjših. "Torej na vsako uro pa pol, dve uri. Ker če je velik volumen, si lahko predstavljate, da lahko ta bonus hrane hitro zdrkne naprej v tanko črevo. In zdaj če je ta hrana v velikih količinah, lahko povzroča dumping sindrom in tudi druge težave, ki predvsem negativno vplivajo na počutje," je pojasnil Benedik.
Želodec tudi regulira apetit
Želodec v telesu tudi regulira apetit, zato morajo bolniki prilagoditi vrstni red prehranjevanja. Kot pojasnjuje Benedik, najprej denimo zaužijejo glavno jed, če imajo še občutek lakote, pa še juho. "Zaradi tega, ker je juha hranilno bistveno manj gosta, tudi energijsko je manj gosta kakor glavna jed. Lahko pa vseeno povzroči na primer en občutek lažne sitosti," je razložil.
Manj je sicer takšnih, ki bi brez želodca lahko jedli brez kakršnih koli omejitev, a je z nekaj prilagoditvami možen vsaj približek prehranjevanju, kot so ga poznali.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.