Po prvih podatkih je v tokratnih ujmi poplavilo nekaj več kot 700 stanovanjskih objektov, 76 gospodarskih objektov, 85 drugih objektov, poplavljenih pa je bilo tudi 51 cest, sprožilo pa se je 17 zemeljskih plazov. A razmere se še vedno niso umirile.
Katere reke grozijo, katere več ne?
Reka Krka v Podbočju je imela ob 22. uri pretok 240 kubičnih metrov na sekundo in bo ponoči še nekoliko narasel in se nato ustalil. Ljubljanica je v Mostah imela ob 22. uri ustaljen pretok 286 kubičnih metrov na sekundo. Reka Sava v spodnjem toku, na vodomerni postaji Jesenice na Dolenjskem, je imela ob 22. uri ustaljen pretok okoli 1850 kubičnih metrov na sekundo in upada.
V nedeljo in ponedeljek se bo obseg ojezerjenih površin na Cerkniškem in Planinskem polju povečeval, na ostalih kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa pa se bo ohranjal. Vodnatost rek po državi se bo počasi zmanjševala.
Kakšno je stanje Drave?
Pretok reke Drave na vstopu iz Avstrije v Slovenijo je ustaljen pri okoli 800 kubičnih metrov na sekundo in tekom noči predvidoma ne bo naraščal. Poplavne razmere ob Dravi se bodo počasi umirile. Več o razmerah na območju Drave.
'Na najbolj kritičnih delih države se je umirilo'
Poplavne razmere so se minulo noč na najbolj kritičnih območjih v državi vendarle izboljšale, je povedal poveljnik republiške civilne zaščite Srečko Šestan. Po njegovih besedah se je stanje umirilo tako na ilirskobistriškem območju kot na Cerkljanskem. Nekaj več težav še ostaja na območju Ljubljanskega barja in v delih Ljubljane.
Šestan je pojasnil, da so na ilirskobistriškem območju v noči na soboto vode upadle za 70 centimetrov. Tudi na območju Cerknice so se vode večinoma že vrnile v struge. Po njegovih besedah pa je prišlo do izpada električne energije v Logatcu in na Vrhniki, kjer je voda zalila transformatorsko postajo. Brez energije je tako še vedno okoli 400 gospodinjstev.
Ponoči je tako bilo najtežje v osrednji Sloveniji. Z uprave za zaščito in reševanje poročajo o poplavah in plazovih v občini Dol pri Ljubljani. Na Igu se še naprej borijo s poplavnimi vodami, v Iški vasi pa je poplavljeno kar 80 odstotkov površin. Več o razmerah v Iški vasi, Škofljici in na ljubljanskem območju.
Napovedi za Cerkniško območje se na srečo niso uresničile, a še naprej velja velika previdnost, saj je napovedano poslabšanje razmer. V Ilirski Bistrici so se gasilci in domačini celo noč intenzivno pripravljali na vodni val. Najhujše napovedi se na srečo niso uresničile, a grožnja ostaja. Več o razmerah na teh območjih.
KAKO LAHKO POMAGATE
Zaradi velikega obsega nesreč v letošnjem letu Rdeči križ Slovenije poziva vse, da prispevajo prostovoljne finančne prispevke in po svojim počeh pomagajo. Prispevke lahko nakažete na Rdeči križ Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 0310 0111 1122 296, sklic: 00 937061, BIC banke: SKBASI2X, Koda namena: CHAR. Vsakdo, pa lahko prispeva tudi z SMS donacijo, tako da na številko 1919 pošlje ključno besedo POPLAVE za donacijo 1 evro ali POPLAVE5 za donacijo 5 evrov.
Slovenska karitas pomoč za poplavljene zbira v akciji Poplave Slovenija na računu SI56 0214 0001 5556 761, sklic 00 201, koda namena CHAR. Za poplavljene v Sloveniji lahko prispevate pet evrov tudi z SMS sporočilom KARITAS5 na 1919.
Za poplavljenje sredstva zbira tudi Humanitarno društvo ADRA Slovenija, Njegoševa 15, 1000 Ljubljana. Številka računa je: 6100 0000 4395 611, sklic: 00 112014, BIC banke: HDELSI22, koda namena: CHAR.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.