Predsednica republike Nataša Pirc Musar, premier Robert Golob ter podpredsednica vlade in zunanja ministrica Tanja Fajon so predstavili nadaljnje korake po izvolitvi Slovenije na mesto nestalne članice Varnostnega sveta ZN.
Tanja Fajon je po začetnih zahvalah izpostavila visoko prednost pri glasovanju. Slovenija je namreč dobila 153 glasov, Belorusija pa 38. "To kaže, da je Slovenija vredna zaupanja," je dejala. Dodala je, da se veseli izzivov, in da je bilo že preteklo delo zelo naporno in garaško. Slovenija bo okrepila svojo prisotnost na sedežu v New Yorku, je napovedala. Trenutno je v New Yorku 13 oseb. O tem, kako izkoristiti potencial Slovenije, se bodo pogovarjali tudi z vlado."Ne gradimo le političnih odnosov, ampak tudi prihodnost za gospodarsko in znanstveno diplomacijo."
Na MEZZ bodo čez poletje oblikovali organizacijsko ekipo, skupaj s strokovnjaki in civilno družbo pa tudi načrt delovanja. Na seznamu prioritet v načrtu se bo zagotovo našlo iskanje miru na evropskih tleh, je izpostavila ministrica. Mir in stabilnost na evropski celini pomenita tudi podporo Zahodnemu Balkanu, je dodala.
Teme, ki jih bo Slovenija še naslavljala, pa so tudi človekove pravice, vodna diplomacija, boj proti podnebnim spremembam in preprečevanje konfliktov, je dodala. "Slovenija bo tudi glas majhnih držav," je izpostavila. "Ko napolnimo baterije, gremo k novim izzivom," je zaključila. "Do začetka statusa opazovalke, to bo oktobra, nas čaka res, res veliko dela."
Ob koncu se je dotaknila tudi članstva Rusije. Prepričana je, da bodo morale države najti dialog, saj da drugače sodelovanje ne bo mogoče.
Golob izvolitev pripisal enotnosti in nekonfliktnosti Slovenije
"Gre za uspeh celotne države," pa je začel Robert Golob. Veliko prednost pri zmagi je pripisal mnenju, da je Slovenija v mednarodnem prostoru prepoznana kot nekonfliktna država, ki rešuje težave. "Zato nihče ni bil proti nam, verjamejo v nas na podlagi politike," je prepričan."Ker verjamejo v našo miroljubno, solidarno politiko," je poudaril znova. "Če smo lani skrbeli za to, da se je naš glas slišal v Bruslju, se bo drugo leto v New Yorku."
Tako kot Fajonova je premier izpostavil, da bo vlada čez poletje pripravila akcijski načrt in okrepila svojo prisotnost na sedežu ZN v New Yorku. V načrtu bodo tudi odzivi na aktualne svetovne izzive. Postavili bodo tudi prioritete. "Časa ima vlada do januarja," je bil jasen.
Golob se je tudi sam zahvalil celotni ekipi za uspehe in poudaril, da je izvolitev v Varnostni svet ZN zelo pomemben korak. Izpostavil je, da Slovenija lahko pomaga tudi pri reševanju konflikta v Ukrajini.
Pirc Musarjeva: Delati moramo z roko v roki
Predsednica države je poudarila, da je izredno vesela izvolitve. Ob tem se je posebej zahvalila Tanji Fajon in predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič, pa tudi ostalim ministrom in konzulom. "Kar bi si sama izredno želela je, da bi bili na mednarodnem parketu, kot smo bili pri tej akciji, enotni. Delati moramo z roko v roki," je posebej poudarila.
Prepričana je, da državo čaka veliko izzivov. "Razmere v svetu so drugačne, a kar sem sama spoznala v pogovoru z več kot 35 predsedniki držav in vlad, je, da je Slovenija cenjena država," je primerjala izvolitev s članstvom v letih 1998 in 1999. Poleg vojne v Ukrajini ZN tokrat čakajo tudi vprašanja o vodah, kjer bi Slovenija lahko veliko pripomogla, je prepričana. "Veseli smo bili izvolitve, a tu se pravo delo zares začne." Obljubila je tudi svojo pomoč vladi pri projektu. Ob tem je izpostavila, da je zelo pomembno, da se projekti nadaljujejo iz vlade v vlado.
Slovenija je bila v Generalni skupščini ZN v New Yorku minuli torek s 153 glasovi podpore v prvem krogu glasovanja izvoljena za nestalno članico Varnostnega sveta ZN za obdobje 2024–2025. Skupaj s Slovenijo se bodo takrat pridružile stalnim članicam v Varnostnem svetu ZN, to so Združene države Amerike, Rusija, Kitajska, Velika Britanija in Francija. Poleg bo še pet drugih nestalnih članic – Ekvador, Japonska, Malta, Švica in Mozambik – ki jim mandat poteče konec prihodnjega leta.
KOMENTARJI (356)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.