Dragan Kovačić, v. d. direktorja SB Celje, je na tiskovni konferenci povedal, da je moški, ki je v sredo napadel dva zaposlena v celjski bolnišnici, medicinsko sestro in zaposlenega, ki je kolegici pomagal, obema povzročil telesne poškodbe, pri enem od njiju pa da je stres zaradi dogodka privedel celo do miokardnega infarkta. Stanje zaposlene je stabilno, je pa še vedno hospitalizirana.
V. d. strokovnega direktorja celjske bolnišnice Radko Komadina, ki je v četrtek razkril novico o napadu pacienta, je povedal, da je v času napada v urgentnem centru potekala predaja nočne izmene dopoldanski izmeni. Kot je dejal, je bil pacient nestrpen, večkrat je tudi povzdignil glas, čeprav je prišel brez napotnice in s težavo, ki bi jo lahko rešil pri osebnem zdravniku.
Ko je k moškemu pristopila medicinska sestra, jo je pacient napadel in ji poškodoval prste na roki. Drugega zaposlenega, ki je medicinski sestri priskočil na pomoč, pa je pacient s čelom udaril v obraz. Napadalec je nato odšel, a je SB Celje njegovo identiteto uspela zabeležiti, čeprav je zaradi varstva osebnih podatkov ne smejo razkriti. O napadu so obvestili tudi Policijo, ki trenutno zbira obvestila v smeri suma storitve kaznivega dejanja povzročitve lahke telesne poškodbe.
Zaradi dogodka bodo po besedah Kovačića varovanje v objektu dvignili na najvišjo možno raven. Varnostnika na vhodu sicer imajo, povečanje varnostnega osebja v bolnišnici pa bi lahko bilo zaskrbljujoče, čeprav bodo morali, če se bo nasilje stopnjevalo ali povečalo, razmisliti tudi o tem. "Mi si želimo le, da bi lahko zdravili ljudi. Za to pa moramo imeti razmere, v katerih nam ne bo treba skrbeti za lastna življenja, temveč le za življenja tistih, ki ležijo pred nami," je dejal.
Pa vseeno si ne želijo, da bi morali v prihodnosti ljudje pred prihodom v bolnišnico iti skozi detektor kovin oz. da bi po hodnikih patruljirali težki varnostniki. "V šolah in bolnišnicah se ne napada. To je nek temeljni civilizacijski nivo. Ne želimo si, da bi se bolnišnica spremenila v vojašnico ali vladni objekt z vsemi varnostniki. Bolnica bi morala biti tista, kamor lahko pride vsak in dobi pomoč," so dodali.
Strinjajo se sicer, da se na obravnavo pogosto čaka predolgo, vendar pa so poudarili tudi, da tega z nasiljem ne bomo rešili. "Dogodek obžalujemo. Urgenca ni prostor, kjer bomo reševali vse aktualne probleme zdravstva. To je treba rešiti v parlamentu," je dejal Kovačić.
Odziv zdravstvenega ministra: Zdravstveno osebje ni krivo, da zdravstveni sistem ne deluje
Na neljubi dogodek se je popoldne odzval tudi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Obljubil je, da bosta Ministrstvo za zdravje in vlada naredila vse, "da se bodo razmere na področju zdravstva uredile". Na ministrstvu obsojajo vsakršno obliko nasilja in dodaja, da zdravstveno osebje ni krivo, da zdravstveni sistem ne deluje.
V Sloveniji je sicer prišlo že do več podobnih primerov, ko so bolniki napadli posameznike v zdravstvu. Tudi v celjski bolnišnici, a so bili to le komunikacijski konflikti, predvsem verbalni. V zadnjih letih ni bilo fizičnih napadov. "Ko se pojavijo težave, je najlažje osebo okriviti in jo nato celo razčlovečiti. Vendar pa se moramo zavedati, da so te osebe v belem ljudje, mame, očetje, bratje ... Moramo se zavedati, da se lahko to, kar smo naredili njim, zgodi tudi nam," so opozorili v celjski bolnišnici. "Svet po epidemiji je drugačen, a to nas ne odveže tega, da ostanemo ljudje in da se tako tudi obnašamo," so dodali.
Nad incidentom je pretresena tudi Zdravniška zbornica Slovenije. "Varnost zdravnikov in zobozdravnikov je hkrati tudi predpogoj za ustrezno in kakovostno obravnavo pacientov," so izpostavili v sporočilu za javnost.
Zbornica obsoja vsakršno nasilje in se zavzema za ničelno toleranco do nasilja tako v zdravstvenih ustanovah kot tudi sicer v družbi in medsebojnih stikih. Obenem izpostavlja, da ima zdravstveno osebje, enako kot ostali zaposleni, pravico do varnega, stabilnega in urejenega delovnega okolja.
"Nasilni dogodki puščajo negativne posledice pri vseh udeleženih, pri bolnikih in pri zdravstvenih delavcih. Naš skupni cilj kot družbe mora biti in je zgraditi kulturo spoštovanja in nenasilnega reševanja vseh zadev v družbi," so še opozorili v zbornici.
Spomnimo, v sredo zjutraj naj bi se moški, ki ni bil resno bolan, razburil zaradi podatka, da poteka predaja nočnega turnusa dopoldanski izmeni v urgentnem centru Splošne bolnišnice Celje. Zaradi tega je svoje frustracije znesel nad dva zaposlena. Kot je v četrtek pojasnil predsednik Slovenskega zdravniškega društva in v. d. strokovnega direktorja SB Celje Radko Komadina, je moški pri tem enemu lažje poškodoval roko, drugemu pa je s čelnim udarcem zlomil nos. Nato je pobegnil.
KOMENTARJI (490)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.