Slovenija

GZS: Predlogi sindikatov za izhod iz krize realno žal ne vzdržijo

Ljubljana, 02. 09. 2013 06.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada pripravlja nabor ukrepov za izhod iz krize, svoje predloge so posredovali gospodarstveniki in sindikati. Slednji med drugim predlagajo uvedbo davčnih blagajn in energetsko obnovo nepremičnin. V GZS pravijo, da njihovi predlogi realno ne vzdržijo.

Sindikalisti - 3
Sindikalisti - 3 FOTO: POP TV

Potem ko so predlog ukrepov za izhod iz krize vladi sredi avgusta posredovali gospodarstveniki, so v petek to storili tudi sindikalisti. Vladi so poslali seznam ukrepov ''za povečanje blaginje prebivalstva in zeleno gospodarsko rast''.

Znano je, da se zavzemajo za uvedbo davčnih blagajn, kadrovsko okrepitev davčnega nadzora, reševanje zdravstvenega sistema ter pospešitev črpanja sredstev EU.

Dušan Semolič je uvodoma povedal, da ''žal naši politiki niso v stanju nekaterim priporočilom EU reči ne''. Razprodaja se pomemben del našega gospodarstva, je dejal Semolič in kot primer navedel prodajo Telekoma. Sindikati prodaje ne podpirajo in menijo, da je ta pot zgrešena.

Semolič je poudaril, da gospodarske rasti ni brez dvigovanja potrošnje in povečevanja števila investicij.

Na prihodkovni strani predlagajo: uvedbo davčnih blagajn, uvedbo skupnih javnih naročil za ves sektor države, sprejetje davka na finančne transakcije, povečanje davka za dohodek od pravnih oseb na 20 odstotkov, pospešitev črpanja sredstev iz evropskih strukturnih skladov, energetsko obnovo javnih in zasebnih nepremičnin in ustanovitev centrov za predelavo lesa, kar bi prineslo nova delovna mesta.

Semolič je nadaljeval, da sindikati predlagajo, da se poveča notranja potrošnja, in sicer s povečevanjem kupne moči prebivalcev. Prav tako je treba povečati inšpekcijski nadzor in spremeniti definicijo minimalne plače.

Davčne blagajne bi bile hiter ukrep za probleme, ki jih imajo javne finance, je pojasnil Semolič in spomnil, da je vlada o tem pred leti že razmišljala.

Semolič pričakuje dialog z vlado, da bi tako iz vseh dokumentov potegnili najbolj optimalne rešitve.

"Ali je vlada zgolj izvrševalec?"

Branimir Štrukelj je nadaljeval, da je bistven za izhod iz krize trajnostni razvoj v tisti smeri, za katero so sindikati in vlada že dosegli soglasje. Štrukelj je še vprašal, ''ali smo sploh še v poziciji, da lahko izbiramo, ali je vlada zavezana državljanom ali pa je zgolj upravnik kolonije, ki mora izvrševati ukaze centralne oblasti.''

Če ni zgolj izvrševalec, potem se mora ''temu brutalnemu zmanjševanju primanjkljaja odločno upreti,'' je nadaljeval Štrukelj in dodal, da to lahko vlada naredi z družbeno pogodbo. Štrukelj se boji, da je finančni minister odgovor že dal, ko je dejal, da morata leva in desna vlada delati isto.

Sindikati kritični do predlogov gospodarstvenikov

Del zahtev gospodarstvenikov, zapisanih v dokumentu Kisik za gospodarstvo, bi imel katastrofalne posledice in bi krizo še poglobil, so pred časom ocenili v sindikalnih vrstah.

Evro
Evro FOTO: Reuters

Skrbijo jih predvsem ideje delodajalcev o ukinitvi oz. prepolovitvi minimalne plače, uvedba socialne kapice, pozivi k novi reformi trga dela in pokojninskega sistema ter uvedbi malega dela za vse. Kritični so tudi zaradi umanjkanja predlogov za prihodkovno stran proračuna, za vlaganje v kadre in za rešitev krize povpraševanja.

Vlada bo svoj paket ukrepov za konsolidacijo javnih financ predstavila do 25. septembra. Čeprav ne bo deležen popolne podpore, si premierka Alenka Bratušek želi soglasja večine, da gre za ukrepe, ki Slovenijo peljejo naprej, na pravo pot. "Pa čeprav se zavedam, da ukrepi ne bodo priljubljeni," je dejala.

GZS: Predlogi sindikatov realno ne vzdržijo

GZS ugotavlja, da današnji predlogi sindikatov za izhod iz krize realno žal ne vzdržijo. "Brez nujno potrebnih reform ne bo novih služb in manjše brezposelnosti. Brez reform bomo še povečevali balon zadolževanja, kar počnemo že pet let," so zapisali.

V GZS se strinjajo s sindikati, da bruto družbeni proizvod drastično pada, da se število delovno aktivnih zmanjšuje, število stečajev pa povečuje. Vendar kljub temu sindikati ne podpirajo reform, denimo pokojninske reforme in reforme trga dela, z nekaterimi predlogi pa celo odpirajo vrata novemu valu zaposlovanja v javnem sektorju, še menijo v GZS.

Sindikalni predlogi ukrepov ne bodo dali kisika zagonu gospodarstva. Prav tako ne bodo prinesli nujno potrebnih novih delovnih mest v gospodarstvu. Iz nekaterih današnjih predlogov je to izrazito vidno, so zapisali v GZS. 
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (605)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User654038
03. 09. 2013 19.26
+2
GZS=JU/JS/Politiki/Tajkuni!
batom@pinkponk.com
03. 09. 2013 12.53
vse brezplodne kritike tule spodaj samo še poglabljajo krizo in nezmožnost dogovora glede ključnih problemov te države. nehajte stresat strup naokoli in začnite sodelovati ali pa utihnite!
User981875
04. 09. 2013 09.23
sodelovati s kom in čim? glede česa konkretno?
batom@pinkponk.com
03. 09. 2013 12.49
to na GZS pravijo zato, ker se sami z njimi ne strinjajo. In spet imamo konflikt in zastoj, ker ti mandeljci NE ZNAJO SODELOVATI ZA DOBROBIT CELOTNE DRŽAVE!!!
Terezinka
03. 09. 2013 12.12
+1
Semolič je eden izmed tistih, ki 22 let dobivajo dobro plačo, sedijo v nadzornih svetih, v raznih državnih organih in vseh proslavah, ki pa ni naredil nič dobrega za tiste, ki ga plačujejo. Res me zanima koliko nepravilnosti so sindikalisti prijavili inšpekciji ali sodiščem, koliko krat so prijavili delodajalce, ki njihovim članom niso plačali plače in prispevkov?
sinhron
03. 09. 2013 12.07
+1
Dosedanje vlade so bile praktično brez vizije razvoja SLOVENIJE , vsi programi posameznih strank so bili samo predvolilne floskule in izražanja nekih cenenih želja , sindikati so do sedaj igrali samo igro vsi proti vsem in vsemu . V kolikor bi bilo gospodarstvenikom , sindikatom in vladam kaj do dejanskih rešitev in če bi imeli vizijo , bi se usedli skupaj , dali konstruktivne predloge na mizo , jih skupno prediskutirali in ne da se gredo kdo bo koga , ampak izluščili najboljše jedro predlogov in jih takoj pričeli izvajati in ne šele čez pol leta . SLOVENIJA je bolana že od osamosvojitve , ko so jo napadli notranji paraziti in te je treba odstraniti in nato pozdraviti njihove posledice . Dokler pa bodo paraziti na delu je ozdravljenje nemogoče , ker ga ovirajo z vseh strani !
User1090511
03. 09. 2013 11.34
+0
Edini izhod je izhod iz gnile združbe ki se imenuje EU
Terezinka
03. 09. 2013 11.44
+2
In kam bi sedaj radi šli iz "gnile EU", nekoč je bila "gnila Jugoslavija", danes "gnila EU". Zmeraj imamo neke zunanje sovražnike, zmeraj imamo neke tuje krivce. Ni res, krivi smo sami, ker dopustimo, da nas izigrajo naši domoljubi, tajkuni, sindikati in lopovi sploh
User990726
03. 09. 2013 11.33
+4
...a ima tistile velesposoben hribar dosmrtni mandat??
Terezinka
03. 09. 2013 11.46
+3
In Semolič, si pozabil nanj' Kaj je v času dobrih let naredil sindikat, da bi obranil firme, delavce in delavske pravice? Nič dopustil je, da so lastninili, uničevali delovna mesta, jemali vrtoglave kredite in nespoštovali predpisov
User1090511
03. 09. 2013 11.32
+3
GZS- ju bi odgovarjal bangladeški model
medo357
03. 09. 2013 10.49
+1
Glavni problem je neuravnotežen proračun, ki kot gangrena ubija državo. Učinkuje le izrez mrtvega in okuženega tkiva, zelo enostavno. Ampak, naši veljaki raje izumljajo toplo vodo in širijo okužbo, kot da bi ukrepali po normah razvitega sveta.
User981875
03. 09. 2013 09.49
+17
GZS je državni terorist številka ena. desetletja dajanja potuhe nesposobnim direktorjem in tajkunskega lastninjenja. zadnji čas je, da se ukine, zgradba poruši do tal in vodstvo izžene iz države. predvsem pa ne slepite si, da bodo reforme prinesle čudež. ne bodo. reforme pomenijo samo stiskanje pasu in nobenega razvoja. čudež lahko prinese edino izvoz, prodaja. evropa je velika in proda se vse, samo če imaš prodati kaj. zato pa mora firma namesto v tajkunske prevzeme investirati v razvoj izdelkov. in danes se vidi, da firme, ki to počnejo kar solidno vozijo. naj spomnim na besede nemške premierke: mi nemci še vedno proizvajamo STVARI. jaz pa dodajam, mi slovenci smo iz proizvodnje stvari prešli na proizvodnjo ultra fine megle po zaslugi (kadra) ekonomske fakultete v ljubljani, torej državnega terorista številka dve. prva firma, ki so jo uničili je bila elan, druga sava in tako naprej. namenjam ji isto usodo kot GZS. tretji državni terorist je seveda pravna fakulteta, katere kader je legaliziral proizvodnjo ultra fine megle. usoda je jasna tudi za njo.
User447379
03. 09. 2013 09.11
+5
pa naj super genijalac gzsja pove končno en DOBER predlog. sej ne rabim(o) veliko - EN njegov predlog, bo vrhglave dovolj da si prisluži svojo (pre)plačo ... drugač se grem pa jest namest njega na njegov fotelj po ritičohat
batom@pinkponk.com
03. 09. 2013 09.06
+4
poslušajti vi mandeljci, gzs, vlada, sindikati, dajte se za en teden VSI SKUPAJ zapret v eno sobo, pice lahko dobite in se dogovorite o ukrepih, ki bodo dobri za CELO DRŽAVO in LJUDI in potem tako ravnajte. Vsa ta leta vlečete vsak k sebi, Slovenijo boste na ta način raztrgali in uničili vse, kar imamo. A res to hočete? In potem boste s prstom kazali drug na drugega, češ, oni so krivi. VSI STE ODGOVORNI, VSI STE KRIVI že za to, kar preživljamo sedaj. DAJTE SE ŽE ZMENIT V DOBROBIT VSEH, NO!
User987049
03. 09. 2013 08.28
+1
A niso ravno sindikati blokirali praktično vse reforme do sedaj, da se ni naredilo praktično nič. Me spominjajo na klere, ki eno pridigajo, drugo pa delajo (za svoje riti).
batom@pinkponk.com
03. 09. 2013 09.20
+2
sindikati se vsaj trudijo, ti pa samo kritiziraš iz fotelja (al kar pač maš)...
plotter123
03. 09. 2013 08.11
+7
... in od kdaj so na GZS strokovnjaki za take zadeve ??? Kar jaz vem na GZS-ju nimajo POJMA ne o gospodarstvu in ne o finančni politiki , Milič je tako in tako nastavljen od SDS-a in kamarile , tako da z veseljem zagovarja slabo banko in še ostale nebluze , medtem pa menagerji veselo najemajo kredite da sebi dvigujejo plače tja do 100.000 € na mesec delavce pa vsk mesec shebajo za nekaj deset evrov nižjo plačo . SKRATKA GZS JE TREBA SPLOH UKINIT - nemudoma pa seveda jim znižat plače na minimalca ...
VSEZNALECno1
03. 09. 2013 07.57
-1
Od kdaj se sindikati ukvarjajo z davcnimi blagajnami. A se ne z delavskimi pravicami pa to. Kaksna prevara.
askralj
03. 09. 2013 07.54
+8
naši sindikati so sramota za delavce in zrcalo države...
juwel
03. 09. 2013 07.48
+2
nesposobnezi !
vrtojb
03. 09. 2013 07.44
+4
Skrčit DU za 30% - potem se pa pogovarjamo naprej.
plotter123
03. 09. 2013 08.15
+1
to pa res drži , najmanj za 30%. RTV v taki sestavi kot je pa ukinit in obenem oddelek RTV-ja " oddajniki in zveze " spremenit v samostojno družbo ki naj te "svoje" oddajnike uspešno trži z predvajanjem drugih - tujih postaj - recimo national geografic, animal planet , explorer, eurosport , discovery itd, ne pa da za te programe bremenimo internetne povezave.
User587971
03. 09. 2013 07.32
+8
Gospodarsko vedno slabše...Plače vedno manjše.... Zadolženost na višku... Zaupanja v vlado nikoli ni bilo...Evropska pipica €€€ se bo zaprla....Zarad visokega davka in dolge birokracijem, ki se more mastno plačat, smo za tuj trg nepomembni....POGLEJTE MADŽARSKO, SLOVAŠKO, ČEŠKO IN SLOVENIJO 15 LET NAZAJ IN DANES!!!
plotter123
03. 09. 2013 08.16
+2
leta 91 smo bili za nemčijo 10-15 let in pred čehi slovaki ,itd danes smo pa svetlobno leto za kitajci ..hahahahahaha
comment123
03. 09. 2013 07.22
+9
DAVČNE BLAGAJNE SO NA HRVAŠKEM PRINESLE OGROMEN DOBIČEK DRŽAVI, LE TA JIM JE ZNIŽALA DAVKE IN OBOJI SO ZADOVOLJNI. DAVČNE BLAGAJNE MORAJO UVESTI TUDI PRI NAS, NE VEM ZAKAJ SE TAKO UPIRAJO?
soba666
03. 09. 2013 07.46
+2
plotter123
03. 09. 2013 08.17
+1