Slovenija

Kakšne davčne spremembe predlaga finančno ministrstvo?

Ljubljana, 01. 08. 2022 15.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, Ma.Ko.
Komentarji
137

Novela Zakona o dohodnini, uveljavljena spomladi, pomembno vpliva na raven javnofinančnih prihodkov, zato so na finančnem ministrstvu pripravili nekaj sprememb. Uveljavljene naj bi bile s 1. januarjem 2023, med drugim pa predvidevajo zaustavitev zviševanja splošne olajšave ter vrnitev obdavčitve najvišjih plač in najemnin na prejšnje ravni.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Prvi paket davčnih sprememb
    03:40
    Iz 24UR: Prvi paket davčnih sprememb
  • Iz SVETA: Davčne spremembe
    02:24
    Iz SVETA: Davčne spremembe

 

Novelo Zakona o dohodnini, ki prinaša kar nekaj razbremenitev tako pri obdavčitvi plač kot kapitala, je Državni zbor (DZ) z nekaj zapleti sprejel marca, rešitve pa veljajo tudi za nazaj, od začetka tega leta. Splošna olajšava, ki jo lahko uveljavljajo vsi zavezanci za dohodnino, od tedaj znaša 4500 evrov namesto prejšnjih 3500 evrov, do leta 2025 pa naj bi se povzpela na 7500 evrov.

Dohodki iz oddajanja premoženja v najem bodo spet obdavčeni, kot so bili pred letom 2020. Namesto 15 odstotkov, kot velja letos, bo treba od prejetih najemnin plačati davek v vrednosti 25 odstotkov.
Dohodki iz oddajanja premoženja v najem bodo spet obdavčeni, kot so bili pred letom 2020. Namesto 15 odstotkov, kot velja letos, bo treba od prejetih najemnin plačati davek v vrednosti 25 odstotkov. FOTO: Dreamstime

Če bo DZ sprejel predlog finančnega ministrstva, se to ne bo zgodilo. Splošna olajšava naj bi se 1. januarja 2023 zvišala na 5000 evrov, nato pa se bo njeno poviševanje ustavilo, je razvidno iz predloga novele Zakona o dohodnini, ki je do 19. avgusta v javni obravnavi.

"Ne ukinjamo vseh olajšav, ki jih predvideva v začetku leta sprejeta zakonodaja," je danes novinarjem pojasnil finančni minister Klemen Boštjančič. Predlagajo pa dvig splošne olajšave le za 500 in ne za 1000 evrov, je dejal in dodal, da so se tako odločili predvsem zaradi inflacije oz. zvišanja življenjskih stroškov.

Meja skupnega dohodka, do katere se zavezancu za dohodnino prizna tudi dodatna splošna olajšava, naj bi se ob tem zvišala s 13.716,33 evra na 15.000 evrov. "S tem bodo neto dohodki tistih z najnižjimi prihodki višji, kot bi bili v primeru, da bi pustili Zakon o dohodnini, kot velja zdaj," je razložil minister.

Posebna olajšava je predlagana za mlade, in sicer je za zavezance do dopolnjenega 26. leta starosti predvideno znižanje davčne osnove od dohodkov iz delovnega razmerja za 1000 evrov, za zavezance do dopolnjenega 29. leta starosti pa za 500 evrov.

Z letošnjih 45 odstotkov nazaj na 50 odstotkov naj bi se vrnila stopnja davka za zavezance v najvišjem, petem, dohodninskem razredu 

Dohodki iz oddajanja premoženja v najem pa bodo spet obdavčeni, kot so bili pred letom 2020. Namesto 15 odstotkov, kot velja letos, bo torej treba od prejetih najemnin plačati davek v vrednosti 25 odstotkov, pri desetih odstotkih pa ostaja vrednost priznanih normiranih stroškov. Obdavčitev kapitala, ki se je letos znižala s 27,5 na 25 odstotkov, naj se ne bi spremenila.

Predlagane spremembe segajo tudi na področje davčne obravnave plačil za poslovno uspešnost. Uvaja se dodatni pogoj za ugodno davčno obravnavo, to je izplačilo največ dvakrat v koledarskem letu, ter odpravlja možnost davčno ugodnejše obravnave dohodka iz tega naslova v višini povprečne plače delavca. Tako bo kot splošna višina neobdavčenega dela veljala povprečna plača v Sloveniji.

Zaposleni z minimalno plačo bodo po izračunih prihodnje leto prejeli 316 evrov letno več kot letos. Če sprememb ne bi bilo, pa bi se jim letni prihodki zvišali za 157 evrov.
Zaposleni z minimalno plačo bodo po izračunih prihodnje leto prejeli 316 evrov letno več kot letos. Če sprememb ne bi bilo, pa bi se jim letni prihodki zvišali za 157 evrov. FOTO: Shutterstock

Na ministrstvu napovedujejo tudi spremembe davčne obravnave dohodkov iz dejavnosti

Na finančnem ministrstvu razmišljajo tudi o korenitih spremembah davčne obravnave dohodkov iz dejavnosti, a te bodo zahtevale več časa za pripravo in usklajevanje, zato za zdaj predlagajo samo poseg v pogoj za vstop oz. obstoj v sistemu normiranih odhodkov, ki je vezan na socialno zavarovanje zavezanca ali pri njem zaposlene osebe. Ta bo morala biti v zavarovanje nepretrgoma vključena devet in ne več pet mesecev.

Vse predlagane spremembe naj bi prinesle državnemu proračunu 90 milijonov evrov več prilivov od dohodnine, kot če sprememb zakona ne bi bilo. Prav tako se ne bo znižala odmerjena dohodnina zaradi dodatnih zvišanj splošne olajšave v letih 2024 in 2025, in sicer po oceni dodatno za okoli 180 milijonov evrov v letu 2024 ter dodatno 170 milijonov evrov v letu 2025.

Zaposleni z minimalno plačo bodo po izračunih prihodnje leto prejeli 316 evrov letno več kot letos 

Če sprememb ne bi bilo, pa bi se jim letni prihodki zvišali za 157 evrov. Tisti z višjimi plačami bodo prejeli manj, kot bi v primeru ohranitve veljavnega zakona, a več kot po letošnji ureditvi – zaposleni s povprečno plačo 130 evrov letno več, zaposleni s plačo v višini dveh povprečnih plač pa 165 evrov letno več.

Na finančnem ministrstvu so pripravili tudi predlog novele Zakona o trošarinah, s katero naj bi omilili posledice visokih cen energentov za kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo, ter predloga novele Zakona o davčnem postopku in novele Zakona o finančni upravi. Slednji sta bolj tehnične narave.

Začasno, od 1. januarja do 31. maja 2023, bo obveznost plačila trošarine za nakup goriva za kmetijstvo znižana s 30 na nič odstotkov, po 1. juniju pa bo spet določena pri 30 odstotkih. Predlog novele Zakona o trošarinah poleg tega predvideva, da bo trošarina povrnjena že pri nakupu davčno označenega goriva za kmetijstvo.

Zavezanec za prevzem dokumentov s portala eDavki ne bo potreboval kvalificiranega digitalnega potrdila

Predlog novele Zakona o davčnem postopku naslavlja prenos direktiv v slovenski pravni red in nekatere druge rešitve, katerih cilj je lažje izpolnjevanje davčnih obveznosti. Zavezanec za prevzem dokumentov s portala eDavki denimo ne bo potreboval kvalificiranega digitalnega potrdila.

S predlogom novele Zakona o finančni upravi pa se odpravljajo v mandatu prejšnje vlade uveljavljene določbe, ki po oceni finančnega ministrstva predstavljajo odstop od sistemske ureditve, za katerega ni izkazan utemeljen razlog. Med drugim se ukinjata poseben položaj direktorjev finančnih uradov in kolegijsko odločanje v najzahtevnejših primerih davčnega postopka.

Gre za spremembe davčne zakonodaje, ki se zdijo finančnemu ministrstvu najbolj nujne, medtem pa so že začeli pripravljati bolj obsežne spremembe. Te naj bi bile pripravljene v začetku leta in bile deležne tudi bolj široke javne razprave, uveljavljene pa bi lahko bile z začetkom leta 2024.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (137)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zoran pušenjak
02. 08. 2022 09.18
-3
Ko vladajo levi, delovni narod plačuje večje davke, da lahko levaki krmijo lenuhe
zibertmi
02. 08. 2022 09.48
+4
tvoj janez,poglej si setave vlad od našega začetka,je tako ali drugače pri koritu koledarskih 18 let.težko boš v teh letih našel kaj pozitivnega.v večini zastaranje sodb proti njemu.ne vem ,če je bil kdaj česa oproščen je bil pa enkrat pravnomočno obsojen.po volitvah vlado samo enkrat sestavil,vse ostalo pa preko zrežiranih protestop.pa kriv je za pokojnisko reformo ,ki je bila dorečena in sprovedena do leta 96.je sedel v tistih vladah,pa ni bil proti
Nebodijetreba
01. 08. 2022 21.23
-4
Bo treba na referendum!
DAEMONIUM
01. 08. 2022 20.04
+0
Levicarji so tako *ebali mojega oceta v casu 1975-2015 ko je bilo redno zaostajanje za Avstriji, ko so mladi kadri odhajali v tujino, ko je je bila enako kot danes vseskozi bogata pescica levicarjec 90% delavcev pa se je prebijala iz meseca v mesec in ogulinka je imela polne roke dela ter govorili smo o 50.000 lacnih otrocih ki jedo le v soli. IN DANES??? Dozivljamo Dejawu..ze videno zgodbo, spet vse skupaj ena revscina, se skabse ta vlada z ideologijo kulturnega marksizma o enakosti, razen za izbrance, nacrtno unicuje tudi srednji razred ker nekaj usive pomoci bo dobili tisti pod dnom vsi ostali pa nic. Ljudem lazejo v obraz in podrazitve imenujejo "regulacija cen" pa so regulirali goriva za 30%, enako ekektriko za 30% gor, tistim li so pri gen-i pa kar za vec kot 100% podrazitev, kaj se dogaja z odkuoi psenice nihce vec niti omenja ne, skratka ko pogledas avstrijo kjer bodo VSI dobili draginski dodatek po 250 eur, Nemcijo kjer bodo dvignili vsem dohodke v visini inflacije 8,5% potem ti lahko res gre na bruhanje kaksno navadno svinja-rijo pocne ta vlada!!!
martin celin
01. 08. 2022 20.14
+1
Zakaj misliš,da je Jugoslavija varovala meje od znotraj na vzven?
zibertmi
02. 08. 2022 15.45
+4
če je zate bil dolanc ,kot desna roka tita bogat.potem si pa bogi.v gozd martuljku je stala tako boga njegova hišica,da se je bog usmili,
martin celin
01. 08. 2022 20.00
+0
Meni je bila bolj všeč okupatorskoavtoritarna vlada. Pa najbrž nisem edini.
Mihhaa
01. 08. 2022 19.53
+4
Nika Kovač in ostali mešalci megle so že izstavili račune 🤔
Nebodijetreba
01. 08. 2022 21.24
-3
zibertmi
02. 08. 2022 15.47
+4
janez ne bo mel s čim.vse je dal za jelinčičeve in simončičeve glasove.orbanu pa šenkal vse in še več za kupljene medije ,tudi lokalne,ki mu niso prinesli zmage na volitvah
Destra
01. 08. 2022 19.50
+5
Ej Vlada! Skrčite raje neefektiven del javne uprave, razne sekretarijate, kvazi svetovalce in naredite vso upravo bolj vitko. Pa bo! Ne samo kje bomo več pobrali itd.itd..Nemci že nabijajo, da bo treba delati do 70 (?). Če bo šlo tako naprej, potem noben ne bo več hotel nič več prispevati v skupno vrečo. Zaposlenim le še bruto plače in naj vsak sam razpolaga s sredstvi. Sesulo se nam bo vse. Vsak čas.
ObcasniKomentator
01. 08. 2022 19.53
+1
ZDENKO 1
01. 08. 2022 19.40
-1
Ce bi petka povedala lastninu glede na komentarje pravo identiteto ti niti oddal ne bi stanovanja. Raje prazno kot pa noter tako pacientko.
Zetos
01. 08. 2022 19.36
+11
Lejte nevladniki iz 8.marca velik stanejo, kje naj pa država denar dobi
ZDENKO 1
01. 08. 2022 19.34
-3
Petka, ti nimas nic v glavi, zato niti teme clanka ne razumes.
ZDENKO 1
01. 08. 2022 19.33
+5
Pac najemniki bodo dobili dvig najemnin. Ce ne bodo placali pa na cesto. To se bo zgodilo.
kr en 123
01. 08. 2022 19.31
+0
Zaradi inflacije so splošno davčno olajšavo znižali, namesto da bi znesek dvignili s stopnjo inflacije...
kr en 123
01. 08. 2022 19.33
+2
To je enako kot da bi zaradi žeje vodo zaprli...
ZDENKO 1
01. 08. 2022 19.30
+6
Samo nevoscljivi slovenceljni se tega veselijo. Da smo vsi enaki, ce vec zasluzis se vecini zdi prav, da ti vec poberejo. Pa enim drzava z dohodnino in prispevki pri placi pobere vec kot 50%, pa to ni in ne more biti normalno. Zavistnim slovenceljnom se pa to zdi prav.
zek
01. 08. 2022 19.26
+10
Torej 10% višji davek ob oddaji stanovanje pomeni 10% zvišanje najemnine. Žal mi je dragi najemniki drugič z glavo na volitve.
Uporabnik1833045
01. 08. 2022 19.20
+9
Tako se veselite zvišanju obdavčitve ... očitno se ne zavedate, da boste zaradi te spremembe vsi imeli nižje plače. Poberejo vam še več denarja, vi jim pa ploskate. Bravo.
dr. Mario Fafatič
01. 08. 2022 19.19
+4
Wir tanzen 🕺🕺🕺
S K E L E T O R
01. 08. 2022 19.07
+4
Mogoče mata pa EUrška pa BajdUS kakšen nov sveženj ukrepov.😂😂😂 #hlapci4ever
Nebodijetreba
01. 08. 2022 19.05
+5
Se spomnite, kako so napovedovali in obljubljali, kako bodo obdavčili le tiste, ki oddajajo po več stanovanj? Kaj pa so napravili zdaj? Obdavčili (enako) tudi tiste, ki so si prigarali stanovanje, kjer bi se lahko njihov otrok osamosvojil, ko odraste; do takrat ga pa oddajajo. Še ena lažna obljuba!
junij66
01. 08. 2022 18.59
+12
BRAVO BRAVO BRAVO.👏👏👏SVOBODNJAŠKA VLADA. TAKO SE DELA. 25% OBDAVČITEV ODDAJANJA NEPRIMIČNIN. 👏👏👏 JE ZELO TEŽKO BILO PLAČEVAT 15% DAVEK. 25% BO LAŽJE. SVOBODA STANE. NIČ NI ZASTONJ.
planinec123
01. 08. 2022 18.53
+3
Novele in novele, tako pac je, če imamo bebcke v parlamentu.
tech
01. 08. 2022 18.43
+4
Zakaj obdavčitev kapitala ostaja enak, najemnine pa se dvigajo. Ne bi blo boljše obratno. Zdaj bo večina imela samo višje najemnine.
martin celin
01. 08. 2022 20.06
+1
A misliš,sabo Golob sam sebe obdavčil? Pa ni on Boskarol.