Predsednik republike Borut Pahor od predsednika vlade Janeza Janše pričakuje oceno, ali lahko glede na razmere, nastale po objavi poročila Komisije za preprečevanje korupcije, vlada še naprej uspešno opravlja svoje naloge. Medtem Pahor, kot je povedal ob robu današnje slovesnosti ob 71. obletnici dražgoške bitke, razmišlja o nadaljnjih ukrepih.
Pahor je pojasnil, da se v teh dneh intenzivno posvetuje z vodilnimi ljudmi slovenskega političnega življenja, da bi skupaj ocenili razmere, ki so nastale po objavi poročila komisije za preprečevanje korupcije, institucije pravne države, ki jo je po Pahorjevih besedah treba spoštovati. Predsednik vlade in koalicija sta po Pahorjevem mnenju odgovorna, da ocenita, ali je zaradi tega poročila nastal položaj, v katerem je neizogiben odstop vlade ali glasovanje o njeni zaupnici.
"Odločilno za razplet dogodkov je, ali, kdaj in kako bo odstopila slovenska vlada in kakšne so možnosti, da bi se s konsenzualnimi ali pa vsaj trdnovečinskimi odločitvami v državnem zboru izognili predčasnim volitvam z imenovanjem bodisi politične bodisi tehnične vlade," je dejal Pahor, ki je ocenil, da bi razpis predčasnih volitev, kar bi ostalo kot zadnja možnost, znova pomenil "dolgotrajne mesece politične paralize, ki bi v bistvu ugasnili stroje reformnih aktivnosti".
"Glede usode te vlade je po ustavi in zakonu vlada odgovorna sama. Vsi drugi pa smo po tem dolžni razmišljati, kako sprejeti take odločitve, da bo slovenska politika, kolikor je le mogoče, storila vse, da se izogne politični krizi," je pojasnil Pahor.
Predsednik države se namerava v prihajajočem tednu sestati s predsednikom vlade, predsednikom državnega sveta in državnega zbora ter voditelji strank. Kot pravi, si bo prizadeval za to, da bi v strpnem dialogu poiskali neko rešitev, ki bo imela dovolj široko podporo, saj brez tega potrebni ukrepi za izhod iz gospodarske in socialne krize niso mogoči in bodo naleteli na odpor pri socialnih partnerjih ali pri ljudeh.
DL Janši postavil ultimat, SDS poziva DL naj se ne spreneveda
Svet DL je zagrozil z izstopom iz vladne koalicije, če Janša v desetih dneh ne odstopi ali gre po zaupnico v državni zbor. To bi po mnenju prvaka DL Gregorja Viranta omogočilo nadaljnji obstoj koalicije in vlade, preprečilo politično nestabilnost in omogočilo učinkovito nadaljevanje koalicijske pogodbe.
V SDS so v odgovoru zapisali, naj se nehajo sprenevedati in vložijo konstruktivno nezaupnico, če bi radi zamenjali vlado. Prav tako so spomnili, da je svet SDS svojega predsednika podprl. V skupni izjavi so ga v soboto podprli tudi ministri iz vrst SDS – Vinko Gorenak, Žiga Turk, Zvonko Černač in Andrej Vizjak. Dodali pa so še, da je desetdnevno čakanje nepotrebno in škodljivo.
Tako so predčasne volitve vse bolj verjetne in vprašanje je, kaj bodo storile preostale koalicijske partnerice.
DeSUS bo preigraval različne scenarije
DeSUS bo predvidoma na ponedeljkovem izvršnem odboru preučil politični položaj in to, katera možnost je najboljša za Slovenijo, je napovedal prvak stranke Karl Erjavec. Kot je dejal, bi želeli, "da ta politična kriza mine s čim manjšimi praskami, saj smo v občutljivem obdobju".
Izvršni odbor DeSUS bo razpravljal tudi o možnosti, da bi SDS predlagal drugega mandatarja za isto koalicijo. Vendar Erjavec poudarja, da bi v tem primeru morali predlagati nekoga, ki bi ga sprejeli vsi koalicijski partnerji in bi Slovenijo lahko potegnil iz krize. V ta scenarij pa ne verjame.
DeSUS bo preučil tudi možnost morebitne nove koalicije, če Janša ne odstopi. Glede na vse blokade po besedah Erjavca za tehnično vlado ni nobenega interesa. Se pa strinja, da je na potezi tudi predsednik vlade, čeprav "iz prvih odzivov SDS vidimo, da ne nameravajo sami povleči kakšne poteze, temveč čakajo na DL, da vloži podpise za konstruktivno nezaupnico vladi".
V SLS še ni odločitve, NSi pa Janši zaupa
V SLS po četrtkovem izvršilnem odboru odločitve še niso sprejeli, saj so si, kot je dejal prvak SLS Radovan Žerjav, želeli vzeti nekaj dni za premislek. V ponedeljek bodo na seji glavnega odbora podali jasne odgovore na vprašanje, "kako in na kakšen način postaviti osnove za vzpostavitev zaupanja v slovensko politiko". "To nalogo mora opraviti politika sama," je na družbenem omrežju Twitter v soboto zapisal Žerjav.
NSi Janši za zdaj zaupa, vlado bi podprla tudi ob morebitnem glasovanju o zaupnici vladi. Tako ostaja v koaliciji Janeza Janše, je pa zanje sprejemljiva tudi možnost, da v isti koaliciji SDS predlaga novega mandatarja, je povedala predsednica NSi Ljudmila Novak.
Novakova tako še upa, da bi uspeli koalicijo ohraniti in da bo tudi SDS "konstruktivno pristopila k reševanju te težave". Če pride do predčasnih volitev, pa meni, da "se začne tudi neka prenova desnega političnega pola". Za ponedeljek je napovedan tudi svet stranke.
KOMENTARJI (1426)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.