Na eni strani spremenjena varnostna situacija, predvsem v jugovzhodni Sloveniji zaradi romske problematike, na drugi strani velika kadrovska podhranjenost mož v modrem. To sta glavna razloga, zakaj je vlada na predlog notranjega ministra Boštjana Poklukarja in generalnega direktorja Policije Senada Jušića odločila, da do konca letošnjega leta vpokliče pomožne policiste.
Poklukar je dejal, da v sistemu slovenske Policije prihaja do upokojevanj ter da tudio na ta način nadomeščajo policiste na terenu. Lani je Policijo po njihovih podatkih zapustilo 576 policistov, največ - 310 - jih je odšlo v pokoj, 138 pa jih je dalo odpoved. Letos je številka odhodov do sredine avgusta že 264; znova je največ upokojitev, potem pa prav tako sledijo tisti, ki so dali odpoved.
"Večjih dogodkov je precej, športnih prireditev, bliža pa se tudi december, ko bodo imela številna mesta praznovanja in božične sejme," je poudaril Poklukar.
V pomožni policiji lahko sodelujejo tako ženske kot moški, ki so starejši od 18 in mlajši od 60 let. Vsi morajo imeti s Policijo sklenjeno posebno petletno pogodbo in prestati usposabljanje za izvajanje policijskih nalog. Pomožni policisti pa bodo imeli v tem času vsa policijska pooblastila.
Njihova prisotnost sicer resda krpa kadrovsko luknjo, a zaradi tega imajo karierni policisti, kot nam je pred dnevi razlagal predsednik Sindikata policistov Slovenije, več birokratskega dela. "Čisto vsi postopki, za katere je treba pisat, padejo na kariernega policista in je tako zanje odgovoren on," je dejal Adil Huselja.
Sicer pa pomožni policisti, med katerimi je veliko število pravzaprav upokojenih nekdanjih kariernih policistov, za vsak dan pripravljenosti prejemjo okoli deset evrov, kar mesečno znese približno 300 evrov dohodka.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.