Miloš Druškovič, vodja oddelka za komunalno higieno in varstvo okolja na Zavodu za zdravstveno varstvo Ljubljana, je za 24ur.com povedal, da je njihov zavod opravljal analize rek in jezer za ljubljansko področje od leta 1999 do leta 2004 in o svojih izsledkih tudi redno obveščal javnost. "Ker pa nam teh analiz nihče ni plačeval, smo jih leta 2004 prenehali opravljati. Zadnjo analizo smo opravili lani na Cerkniškem jezeru."
Nadzor nad kakovostjo voda je prevzela država
Od leta 2004 so pristojnosti za nadzor nad kakovostjo naravnih kopalnih voda razdeljene. Kopalne vode, kjer se ljudje tradicionalno kopajo, zdaj preverjajo na Agenciji RS za okolje. Za naravna kopališča in bazenska kopališča morajo po novem poskrbeti kar upravljalci kopališč, podatke pa posredovati na Inštitut za varovanje zdravja.
Kopalne vode za prosto kopanjeAleš Petrovič, specialist za higieno in vodja oddelka za higieno na Inštitutu za varovanje zdravja RS, je za 24ur.com povedal, da na inštitutu sprotnih podatkov o kakovosti kopalnih voda nimajo. Oni samo zbirajo podatke. "O kakovosti vode na kopališču je javnost dolžan obveščati upravljalec kopališča, rezultati pa bi morali viseti na oglasni deski pred vhodom na kopališče. Po pravilniku o minimalnih higienskih in drugih zahtevah za kopalne vode morajo upravljalci kakovost vode preverjeti vsaj na 14 dni. Trikrat do petkrat na dan pa morajo preveriti nivo klora in motnost vode. Če rezultati analiz niso v redu, morajo takoj ukrepati." V pravilniku pa ni navedeno, kdo je tisti, ki jemlje vzorce. Odločitev so prepustili kar upravljalcem kopališč.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.