Izvršni odbor LMŠ je na popoldanski seji soglasno potrdil svoje kandidate za ministrska mesta. Stranka ponuja, z izjemo Sama Fakina, ki naj bi zavzel položaj zdravstvenega ministra, javnosti dokaj neznana imena ministrskih kandidatov. Minister za notranje zadeve naj bi postal Boštjan Poklukar, Borisa Koprivnikarja pa naj bi na čelu ministrstva za javno upravo nasledil Tugomir Kodelja.
Finance naj bi medtem prevzel Andrej Bertoncelj, kljub temu, da naj bi si Šarec na tem položaju želel trenutno finančno ministrico Matejo Vraničar Erman. "Pomembno je, da smo dobili kakovostnega človeka za resor financ. Verjamem, da bo z izkušnjami pripomogel, da bo vlada delovala dobro," se je na to odzval Šarec. In ne želi izdati, ali ga je Vraničar Ermanova zavrnila, ali se je sam odločil za novega ministrskega kandidata.
Šarec je po seji dejal, da so se odločili, da želijo v vlado povabiti kandidate, ki kažejo voljo do dela in za katere so ocenili, da "bodo znali kaj premakniti". "Mislim, da je bilo v tej državi v preteklosti že veliko filozofiranja, mi pa potrebujemo rezultate," je povedal.
V SMC za vstop v koalicijo, a postavljajo pogoj
Za vstop v koalicijo so se odločili v SMC, a pod pogojem, da bo sprejet njihov predlog ministrskih kandidatov. Gre za obraze, dobro poznane iz Cerarjeve vlade. Jure Leben naj bi se preselil iz infrastrukturnega ministrstva in postal okoljski minister, Zdravko Počivalšek ostaja na gospodarskem ministrstvu, Ksenija Klampfer pa naj bi postala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Prvak stranke Miro Cerar medtem želi postati zunanji minister. Cerar sicer meni, da SMC predlaga kakovostne kandidate, "ki so kompetentni po svojem znanju, pa tudi po izkušnjah" in tako upa, da težav pri njihovem imenovanju ne bo.
Podoben sklep pogojevanja vstopa v vlado z ministrsko ekipo je pred SMC sprejela že SAB. Na vprašanje, ali je možno, da v LMŠ ne bi podprli katerega od kandidatov SAB, je Šarec odgovoril z vprašanjem: "Kaj pa, če oni naših ne? Potem tudi naša stranka ne bo šla v koalicijo?" Je pa priznal, da je kot kamniški župan imel stik z nekdanjo ministrico za okolje Ireno Majcen in da je na podlagi tega tudi predlagal DeSUS, naj poiščejo drugo ime. Prvak DeSUS Karl Erjavec po njegovih besedah zaradi tega "ni bil prav nič razburjen", saj "je profesionalec in ve, kako to poteka".
Se bo zapletlo pri Katičevi?
Soglasno so se za vstop v vladno koalicijo na konferenci odločili tudi Socialni demokrati in potrdili svojo ministrsko ekipo. To so Andreja Katič kot kandidatka za ministrico za pravosodje, Jernej Pikalo kot kandidat za ministra za izobraževanje, znanost in šport ter Dejan Prešiček kot kandidat za vodenje ministrstva za kulturo.
Prvak stranke Dejan Židan je ob tem dejal, da v SD cenijo resorje, ki so jih dobili, koalicijsko pogodbo pa ocenjujejo kot pozitivno. saj po njihovi oceni omogoča, da bodo realizirane pomembne vsebine socialnodemokratske vizije. "Zato bomo s strpnostjo, sodelovanjem in tudi toleranco naredili vse, da bo vlada Marjana Šarca učinkovito delovala štiri leta," je zatrdil Židan.
Prav Katičeva naj bi bila sicer med vsemi kandidati najbolj pod vprašajem. A Šarec, ki se bo v prihodnjih dneh srečal z vsemi ministrskimi kandidati, je poudaril, da ne želi presojati ljudi po tem, kaj so mu o njih povedali, ampak po tem, kakšne izkušnje ima sam z njimi. Tako bo tudi o Katičevi presodil po pogovoru z njo.
Šarec pričakuje tudi podporo Levice
Šarec verjame, da bo vladna ekipa potrjena, tudi od zunajvladne partnerice Levice pričakuje, da se bo držala protokola in kandidatom ne bo nasprotovala. "Tudi v Levici se bodo morali zavedati, da bo vlado treba sestaviti, da bo morala začeti delati in da marsikomu marsikdo ni všeč," je povedal.
KOMENTARJI (221)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.