Slovenija

Kakšna bo naša politična volja?

Ljubljana, 04. 04. 2007 08.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Strokovnjaki in politiki so na strateškem svetu razpravljali o vladnem predlogu resolucije o meji s Hrvaško.

Zunanji minister Dimitrij Rupel je sporočil bodo v kratkem artikuliral politično voljo slovenske politike do Hrvaške
Zunanji minister Dimitrij Rupel je sporočil bodo v kratkem artikuliral politično voljo slovenske politike do Hrvaške FOTO: Dare Čekeliš

Strateški svet za zunanjo politiko je v razširjeni sestavi drugič v mesecu dni razpravljal o odnosih s Hrvaško, tokrat o vladnem predlogu resolucije o meji s Hrvaško, ki jo bo v petek obravnavala koordinacija parlamentarnih strank. Zunanji minister Dimitrij Rupel o vsebini resolucije ni govoril, po sestanku je v izjavi povedal le, da si bodo v "krajšem besedilu" v kratkem "prizadevali artikulirati politično voljo slovenske politike do Hrvaške".

Dodal je, da bo MZZ ob tem nadaljeval "s procesom analize pravnih in političnih, zgodovinskih vidikov odnosov med državama," da bo torej ob že objavljeni beli knjigi o meji med državama "pripravilo nove ekspertize". Dejal je še, da je bila na sestanku živahna razprava in da so govorili "o morebitnih prispevkih k parlamentarni razpravi, ki bo sledila v prihodnjih dneh oziroma v prihodnjih tednih".

Kot je po skoraj triurnem sestanku sveta novinarjem povedal svetovalec predsednika SD Boruta Pahorja in strokovnjak za pomorsko pravo Patrick Vlačič, je vladni predlog pripravilo zunanje ministrstvo in predstavlja stališče vlade do vprašanja. O drugih dveh predlogih resolucije o meji, ki sta jih v DZ že vložili SLS in SNS, pa niso govorili. Po oceni Vlačiča je sicer vladni predlog "bolj verodostojen dokument".

Strateški svet se bo redno srečeval in razpravljal o slovensko-hrvaških vprašanjih
Strateški svet se bo redno srečeval in razpravljal o slovensko-hrvaških vprašanjih FOTO: POP TV


Vodja SNS Zmago Jelinčič, ki je po sestanku sveta potrdil, da so govorili samo o vladnem predlogu resolucije, je povedal, da je predlog resolucije SNS o meji razdelil vsem udeležencem sestanka. Ponovil je, da vztrajajo pri resoluciji svoje stranke, ki so jo v parlamentarno razpravo vložili v ponedeljek. V primeru, da resolucija ne bi dobila podpore, pa po njegovih besedah ne bodo začeli z zbiranjem podpisov za referendum o vstopu Hrvaške v EU, kot je napovedal v ponedeljek. "Ne bomo začeli z zbiranjem podpisov, zaradi tega, ker se tega referenduma ne da izvesti z zbiranjem podpisov, ampak na drugi način," je dejal.

Vlačič je vladni predlog resolucije označil kot "primeren okvir za nadaljnje pogovore" in dodal, da je bilo nekaj pripomb - "vsebinskih, glede širine samega dokumenta", da pa bo dobro, če bo "opravil funkcijo poenotenja slovenske politike". Po njegovem mnenju "predstavlja verodostojen okvir, ki ga lahko tako politično kot pravno zagovarjamo", da pa "zagotovo ni rešitev te problematike in tudi ne obvezuje slovenske vlade k oblikovanju celovite strategije glede razreševanja mejnega vprašanja s Hrvaško".

V DZ sta doslej vložena dva predloga resolucije o meji s Hrvaško: SLS je svoj predlog vložil 10. julija lani ob podpori SNS in poslanke madžarske narodne skupnosti Marie Pozsonec, SNS pa je svoj predlog vložil 2. aprila. Predsednik DZ France Cukjati je sicer za 10. april sklical kolegij s predstavniki poslanskih skupin in predstavniki vlade o predlogih resolucij o meji, ki naj bi jo po uskladitvi besedila sprejel DZ.


Strokovnjak za mednarodno pravo Miha Pogačnik pa je menil, da je stroka že dovolj enotna, "politika pa se bo poenotila v kratkem političnem dokumentu," kar bi bi bilo "z vidika mednarodnega prava in mednarodnih odnosov najprimerneje".

Na prvem srečanju strateškega sveta o odnosih s Hrvaško, ki je bil 2. marca, so se prav tako v razširjeni sestavi dogovorili za redna srečanja in se strinjali o potrebi po poenotenju slovenske politike v odnosih do Hrvaške. Dogovorili so se tudi za pripravo seznama o vseh spremembah, ki so se zgodile na meji med državama po 25. juniju 1991 in ki so v nasprotju s sklepi Badinterjeve komisije. Na razširjenih sestankih sicer ob stalnih članih sveta sodelujejo tudi drugi strokovnjaki s področja mednarodnih odnosov in zunanje politike, predstavniki parlamentarnih strank in civilne družbe.


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User211644
05. 04. 2007 20.21
PYGMALION, kaj si me vprašal res ne vem, morda komentar na Mahniča ali o Sanaderju in Otomanskem carstvu??? Npisal si da jaz trdim da ima CRO zgodovinski dolg do SLO. Tega, jaz nisem nikjer napisal, beri še enkrat!!! Alpski slovani (kot jih imenujejo še sedaj Hrvati)predniki Slovencev so bili naseljeni v Istri že okoli leta 600, res pa da ne v celi...toda končno je nekdo od CRO pristašev napisal, da meje na morju ni nikoli bilo. Glej, jaz govorim o morju, tako da ne vem s kom se ne da ...kaj in kako je bilo v Čakovcu in Razkrižju in kaj se sedaj dogaja ob Muri nebi komentiral saj mi je to res malo daleč, kaj je tu ob morju je bliže, moje, domače. CIKULAR nisi edini jaz sem 50.50 SLO.CRO samo.... Nekdo je omenil da Slovenci ne pišejo zgodovino, seveda ne, tudi kdo drugi ne, če knjige ne vzameš v roke. Vsem bi napisal še enkrat kar sem misli in ker sem bil med prvimi pri člankih in upam da ne povod za kreganje. SEM ZA MIRNO REŠITEV PROBLEMA!!! Torej po drugi vojni je bilo kar nekaj okupiranega ozemlja odvzeto Italiji in dodeljeno enotni državi SFRJ, ( Jadransko morje, zah. Slovenija, Istra, Kvarner, Dalmacija, otoki, Boka Kotorska) del pa ga je ostal še v Italiji. Kaj je ostalo nebi ponavljal, to menda vsi vemo. Medrepubliške meje na morju nikoli ni bilo potegnjene kajti živeli smo v isti državi, baje v nekem "bratstvu i jedinstvu", in ta ni bila pomembna. Očitno ni bilo mišljeno da se bo država raspadla, sicer bi verjetno v Ljubljani drugače reagirali že med vojno ali takoj po njej. Ker je bilo ozemlje na savudrijskem polotoku v katastru Pirana in je ostalo v CRO, SLO pa je izgubila del ozemlja v Italiji a imela je dostop na odprto morje sem mnenja da bi lahko to že davno rešili le če bi bilo volje. Poanta vsega pa je, kako politiki na obeh straneh samo mečejo pesek v oči, mi pa jih plačujemo, koliko let bo še tako, ali koliko denarja bomo še zapravili???
User112773
05. 04. 2007 19.08
Jaz sem hrvat in ne živim v Sloveniji sem pa ob meji in sem tudi hodil v slovensko šolo.slav01 je najbrž tudi hrvat ali so mu starši hrvati in mu najbrž ni vseeno kaj se dogaja,tudi če živi v Sloveniji je sigurno bolj realen kot vsi ostali,sem pa prepričan če bi hrvati zahtevali Metliko bi z isto mero pisal na hrvaških forumih da to ni prav in pošteno,jaz bi sigurno pa živim na Hrvaškem in sem hrvat.Tako tudi ni prav da se zahteva Istro in Reko in ostale budalaštine.Lep pozdrav
Pygmalion
05. 04. 2007 15.18
nemejugat: s teboj se ne da pogovarjati. Namesto da odgovoris na moje argumente ti govoris druge. Tak ne pridemo nikamor. Kar se Pirana tice: Razkrizje je do 1918 leta vedno upravno spadalo pod Cakovec. Cakovec je prisel po Hrvasko, Razkrizani pa so kljub temu presli pod Slovenijo (formalno sele 1945 leta). Kar se tice pa jugoslovanskega morja: Ustava SFRJ drugi odstavek 2. člena "teritorij SFRJ (...) sestavljajo (...) socijalistične republike". Torej vse, kar pripada SFRJ pripada nujno eni od njenih republik. Je pa res, da niti kopenska niti morska meja ni nikoli povsem formalno zarisana, ceprav se je precej dobro vedlo, kje tece.
Pygmalion
05. 04. 2007 15.10
Ajoj, pa folk, kaj se kregate. Narodi, taksni kot jih poznamo danes, so nastali po francoski revoluciji, ko je drzavna suvereniteta z (obglavljenega) kralja presla na narod. Meja v Istri je dejansko posledica (ne)uspesnega slavisticno-politicnega lobiranja Zagreba in Ljubljane. Preseren je bil ekskluzivec in je hotel svoj jezik narediti za narodnega, Ljudevit Gaj pa je bil inkluzivec in se je svojemu kajkavskemu jeziku celo odpovedal, da bi se priblizal Slovanom, ki zivijo ob morju. Zal (za Slovenijo) je bila Gajeva politika bolj uspesna...
User237295
05. 04. 2007 14.30
slav01 prva znana slovanska državna tvorba je bla samova plemenska zveza (626) (kjer je bila tud karantanija), par let kasnej se pa pojavijjo tudi zapisi o karantaniji (658 - samostojnost karantanije) in prvi knez valuk (prednik slovencev) in karantanija je v svojem največjem obsegu segala vse do konca istre... ozemlje pa nikoli ni bilo italijansko (bilo je okupirano), prebivalci so bli še vedno pretežno, večinoma slovani...
jsmazarot@email.si
05. 04. 2007 13.04
Še vedno jim lahko napovemo vojno....
Uporabnik113189
05. 04. 2007 13.04
slav01, glede na to kar pišeš na tem forumu in poleg tega trdiš da si Slovenec, me nič več kar se dogaja pri nas ne čudi. No, ko te bo domovina nekega dne strpala v uniformo in ti obesila orožje čez ramo s pravo municijo, pa te poslala na mejo, me res zanima kaj boš storil. Sam sem to doživel in videl da se marsikomu šele takrat vklopijo možgani in kako izgleda prava realnost.. Glede na tvoje izjave boš verjetno pobegnil. Brez vesti, brez ponosa, brez sramu, gnoj kakršen si. Ali se kdaj upaš pogledati v ogledalo? Koga tam vidiš? Svoje slaboumne vice pa obdrži zase. meni se ne zdijo smešni. Gled vseh tvojih teorij kje smo slovenci bili in kje nismo bili še za časa dinozavrov...Če čisto po pravici povem, se glede tega sploh ne sekiram. Zanima me samo ločitev od bivše Jugoslavije. Tam smo prispevali za vsega vraga, tudi za ladje, ki danes plovejo na hrvaškem morju, pa za stotine zgradb in še česa..Hrvatje so si želeli obdržat vse in še ozemlja v Bosni pa še kje in so pokasirali vojno. Lahko bi se z nami vred mirno odcepili, ampak ne, to bi bilo preveč preprosto..NIč jih ni izučilo..Še kar naprej počnejo isto..Rišejo neke črte, iščejo plin, prestavljajo mejnike. Boli me ku**c za plin in vse bogastvo. Nismo se okrog tega spraševali ko smo se odločili za samostojnost in se tudi danes ne bomo..Kar bo manjkalo bomo že kupili.. Slovenci smo imeli cel Piranski zaliv in dostop do mednarodnih voda..To smo podpisali in tako bo tako bo tudi ostalo.
User110643
05. 04. 2007 12.32
Plivanje se u Sloveniji zove još i smučanje ili skijanje. Od ostalih športova u usponu je alpinizam, dok je atletika u krizi jer trkači na srednjim i dugim prugama ne mogu dobiti austrijsku vizu
User110643
05. 04. 2007 12.28
Hrvaški hec:)) Sve što ste željeli saznati o Sloveniji, a niste znali ni da postoji... MORE Prema nekim novijim istraživanjima, Slovenija navodno ima more. Očevici tvrde da su ga vidjeli oko Pirana i Kopra, a prema njihovim svjedočanstvima u Piranskoj je luci zabranjeno sidrenje brodova dužih od 5 metara, jer zalaze u međunarodne vode. U sklopu koparskog hotela "Triglav" u tijeku je također i izgradnja suvremenog bazena s morskom vodom, čime će površina slovenskog teritorijalnog mora biti povećana za 42 posto. Slanost mu je nešto manje od 38 promila čime slovensko more spada u neslanije šale ovog dijela Sredozemlja. PRIRODNE OSOBINE Republika Slovenija se nalazi na neatraktivnoj parceli u podnožju Alpa i prostire se na jedva 20 000 km2 (usporedbe radi, tolika su u Hrvatskoj bila samo okupirana područja, op.a.). Na karti Europe, Slovenija se nalazi između Italije, Austrije, Madžarske i Hrvatske, ali se ne može vidjeti prostim okom (za lijepa vremena, Slovenija se može vidjeti tek na karti Republike Slovenije). Najviši planinski vrh je Triglav, visok 2863 (u Hrvatskoj toliko nema ni najniži vrh, op.a.), dok je najtuplji vrh državni. Klima je srednjeeuropska, u sjeverozapadnom dijelu alpska, a u posljednje vrijeme i antihrvatska. Takva klima pogoduje uzgoju voća u Makedoniji. STRUKTURA STANOVNIŠTVA U Sloveniji živi oko 2 000 000 ljudi (usporedbe radi, toliko ih stane na zagrebački hipodrom), od čega ih je 16 posto škrtih i sebičnih, 14 posto uobraženih i umišljenih, 13 posto alternativnih, 6 posto debelih, 51 posto ženskih i 0.002 posto nevinih. Iako službeni slovenski izvori tvrde da izvan matične zemlje živi oko 150 tisuća Slovenaca koji su otišli u emigraciju za vrijeme komunističkog režima, pravi je razlog taj što u ovu zapadnobalkansku državicu nisu svi mogli stati. DRŽAVNO UREĐENJE Slovenska država uređena je dosta ukusno i funkcionalno, obzirom na prilično skučen prostor. Lijevo od ulaza nalazi se prostrano Cerkniško polje i neobično namještena Postojnska jama. Kroz sredinu države vodi rijeka Sava, uz koju se prolazi pored najvećeg slovenskog naselja Ljubljane i dolazi do pomalo nametljivih Julijskih Alpa s nekoliko simpatičnih jezerčića u podnožju. Desno od ulaza, pak, nalaze se nepretenciozni vinorodni brežuljci i decentno uređene poljoprivredne površine. Država ima i nekoliko sporednih ulaza, a na jugozapadu i prozor s kojega za lijepa vremena puca čeznutljiv pogled na more. PODRIJETLO Slovenci su, u stvari, alpski Hrvati, a o njihovu hrvatskom podrijetlu govori i nedavno istraživanje provedeno među štedišama "Ljubljanske banke". Prema nekim uglednim antropolozima, Slovenci su nastali tako što je Edvard Kardelj Hrvatima j... mater, nakon čega je jedan dio Hrvata krenuo osnovim pravcem razvoja socijalističkog samoupravljanja prema zapadu. Uvjereni da su otkrili novu socijalističku republiku, naselili su se i postupno potpuno potisnuli autohtono stanovništvo koje je, kako kaže predaja, bilo toliko škrto da su Hrvati tu zemlju nazvali "Slovenija". ŠPORT Od športova u Sloveniji najpopularnije je plivanje. Kako slovensko more, međutim, nema propisane olimpijske dimenzije, Slovenci ne plivaju u moru, nego na snijegu. Pošto, pak, na snijegu ne mogu plivati, oni po njemu hodaju, a obzirom na činjenicu da po njemu ne mogu hodati, oni se po njemu kreću na naročitim drvenim letvama. Kako je, međutim, na tim letvama po snijegu nezgodno hodati, oni se njima spuštaju niz planinske padine. Plivanj
User110643
05. 04. 2007 12.13
se ne morem bit tih, ker raziskujem kolk je istra bila v sloveniji. Ime Slovenija se pojavi šele leta 1834 v knjigi ruskega zgodovinarja, kot politična enota se prvič konstruira po letu 1945, samostojna država 1991. Hrvati imajo prvega kralja leta 925. Naselitev slovanov u vzhodne alpe tako kot v Panoniji (Slavonija) se je zgodilo okrog 7 stoletja, ko so se Hrvatje na to področje preselili iz področja okrog Karpatov in reke Visle. Na prostoru južne Koroške so si razvili dokaj samostojno državo. Danes so to goriščanski hrvati - jih je ogromno tam. V novejši zgodovini Istra je bila italijanska. Bosna pa hrvaška do druge svetovne vojne, od kje so znani Hercegovci:) Srbov pa je itak povsod razen v domovini, zato tudi morajo imet vizume za vsako državo ker se ne vračajo v svojo domovino. Istra je bila slovenska dežela nekaj let v 19 stoletju. Torej zaključek, nehajte nas politiki zaj...t Na arbitražo in konec že enkrat. Sam vsi poznamo izzid....tega se bojimo
Jinks
05. 04. 2007 12.12
S spretno domačo politiko in nepopustljivim odnosom co Hrvaške ter z malo politične volje na obeh straneh bi se dalo vse rešiti v zadovoljivo smer. Vendar pa dokler imamo take iste nesposobne politike, ki že 15 let niso uspeli zadev premakniti niti za milimeter... Slabo nam kaže, vsekakor. Prepuščeni smo milosti sosedov Hrvatov. Omejevanje njhovega vstopa v EU pa se mi zdi bedno spuščanje na njihov nivo in kratkomalo idiotsko. Jelinčič itak ne zna drugače.
User110643
05. 04. 2007 11.51
Klasik " HRV - si samo nabirate sovražnike z vseh strani". Povej kdo ima Slovenijo rada? Kaj bojo rekli srbi, makedonci, bosanci za slovenca? Kakšne odnose imamo z Italijo, Avstrijo? Še dobro da druge meje imamo rešene iz časa Jugoslavije, drugač bi imeli probleme enake ali še večje kot Hrvaška. Žal tko je in je bilo od nekdaj. Se pa strinjam da slovenija ne more imet izhod na odprto morje, samo si oglejte zemljevid. Pa še to, če že govorite o zgodovini, povejte od kdaj mi slovenci pišemo zgodovino, pa od kdaj hrvati? kolk časa je bila istra slovenska???he he, sem slovenec sam pa to je res komedija??? mal realnosti
Uporabnik113189
05. 04. 2007 11.28
Cirkular, pa še to, Slovenija zahteva samo tisto, kar smo v času osamosvojitve imeli in smo se s podpisom takšnega stanja tudi strinjali..Nihče ne želi nič hrvaškega, sicer bi zahtevali celo Istro za začetek, mogoče še kaj več.
Uporabnik113189
05. 04. 2007 11.23
Cirkular, kakšna agresija neki, takrat Hrvaške sploh ne bo. Ali vam res ni jasno, da si samo nabirate sovražnike z vseh strani. Ko jih bo dovolj, se lahklo od države kar poslovite..
User204052
05. 04. 2007 11.18
Ne vem s kom potegnt sm pou pou :)
User112773
05. 04. 2007 11.17
Klasik | 05.04.2007 | 08:54"Pa se bo rešila takrat, ko bodo zopet Srbi napadli Hrvate, mogoče tudi Bosanci. Takrat se bomo pridružili in rešili vprašanja meje za vselej.. " Ne razumeš to je agresija po vseh mednarodnih zakonih in teoretično če bi se to zgodilo,bi prišel čas ko bodo hrvati udarili nazaj in rešili mejo po svoje za vselej in takrat se mogoče ne bodo ustavili v Kopru.Zato da do tega ne pride obstajajo mednarodni zakoni lepo piše če dogovor ni mogoč,važi črta sredine.Mogoč pa ni ker Slovenija zahteva preveč.Valentić je ponudil RUPLU 3/4 zaliva Sloveniji in Hrvaški samo pas za kopalce in pedoline,izhoda pa ne ker je teoretično nemogoč vendar pa posebne pravice na tem območju pa je Rupel gladko odbil.Pa že tukaj je bilo veliko dobre volje Hrvaške da je ponudila toliko ker po mednarodnem zakonu se upošteva črta sredine in to je Hrvaška pravica.Kdor ni z malim zadovoljen si velikega ne zasluži,požrešnost se kaznuje. nemejugat | 05.04.2007 | 09:48 Lahko bo pokupil kdor koli vendar davke bo treba plačati hrvaški.
User211644
05. 04. 2007 09.48
...CIKULAR veš, res ni malo vode, saj mi veduta omogoča pogled iz kopnega in kot enemu od srečnežev iz obeh strani, 2 metra sem samo karikiral. Koliko ozemlja pa je ostalo z morjem pokritega poleg tega tako spornega zaliva??? Odgovora pa nisem prejel, zato ponavljam: ali je bilo morje YU in ali pa so bile medrepubliške meje kdaj sploh določene? Pustimo Portorož, je preveč v zalivu, najbolje potegniti mejo pred Bernardinom :)) Morda bo kmalu bolje in meja sploh ne bo več sporna, ko bodo prišli tretji z dovolj velikimi apetiti in finačnimi sredstvi ter pokupili kar še niso. Kajti ko se kregata dva, dobiček tretji ima :))) Italijani, Avstrici, Nemci, pa sedaj že Rusi, Čehi in Madžari to že čakajo. Morda bomo uspeli še obnoviti ranjko Avstro-Ogrsko, a bo kaj narobe...
Uporabnik113189
05. 04. 2007 08.54
cirkular, realno je pričakovati, da se o manj kot sem že napisal Slovenija sploh ne bo pogajala, ampak bo stalo nerešeno..In nekoč se bo zgodilo, kar se pač zgoditi mora..
User112773
05. 04. 2007 08.45
nemejugat /Klasik "grebejo za dva metra vode" Žal to ni dva metra vode,prost izhod ali stik teritorijalnega morja z odprtim morjem pravno omogoča povečanje juresdikcije na odprto morje torej to ni malo morja to je kvadratura pol Slovenije po zadnjih raziskavah se tam nahaja Plin-zakaj bi to Hrvati odstopali Sloveniji če je to pa mednarodnem pravu nepotrebno in celo škodljivo? Še enkrat upam da bom zdaj bolj jasen glede celovitega zaliva: Zamisli si da se sončiš na plaži v portorožu in se hočeš ohladiti v morju ko stopiš v morje in zaplavaš si v hrvaškem morju in te pridejo hrvati nadzorovat-tega ni nikjer.Tako imajo hrvati svojo obalo in svoj obalni pas torej je celovit zaliv nemogoč ,kakšno bo razmerje delitve zaliva je pa stvar pogajanj ali odločitve sodišča,arbitraže.Po tej logiki če potegnemo ravne črte na zemljevidu od obale, pa tudi če je to tik ob hrvaški obali ne pridemo na odprto morje ker je tam rt Savudrija.Realno je pričakovati da bo imela Slovenija večinski del zaliva vendar nikoli celi ,izhoda pa ni realno pričakovati.
User98633
05. 04. 2007 07.55
Rupel mlati, kot po navadi. Nasploh so vsi mocvirniki znani po obravnavanju le obmocja mesta Ljubljane. So resitve, ki so povsem realne a nihce noce slisati kaj takega, ceprav z dejanji kazejo, da nimajo pojma. Kar dajte ugriznite v kislo jabolko ze enkrat, saj se vedno le izogibate.