
Cestni promet je glavni onesnaževalec zraka v Ljubljani, so se strinjali udeleženci na posvetu o kakovosti zraka v prestolnici, ki ga je pripravila mestna občina. Anton Planinšek iz Agencije je pojasnil, da promet v Ljubljani prispeva kar 56 odstotkov emisij dušikovih oksidov, kar je višje od slovenskega povprečja. Koncentracije dušikovih oksidov so najvišje v samem centru Ljubljane ter na cestah v smeri Gorenjske.
Prepoved prometa v centru ne bo rešila težav
Planinšek je izpostavil tudi težave s prisotnostjo delcev v zraku. V Sloveniji največji delež delcev v zraku prispevajo mala kurišča, medtem ko v Ljubljani največ delcev (72 odstotkov) v zrak proizvaja cestni promet. Zaradi kotlinske lege Ljubljane je sicer v zimskem času mejna vrednost koncentracije delcev zraku pogosto presežena. Emisije je treba po mnenju Planinška zmanjšati predvsem z uporabo železniškega prometa in spremembo navad, saj zgolj prepoved vožnje v center mesta zaradi vetrov v Ljubljani ne bi bistveno izboljšala kakovosti zraka.
S tem se je strinjal tudi Boštjan Cerkvenik z Inštituta za energetiko Energis, ki je pojasnil, da se na ljubljanski obvoznici že nekaj let zvišuje število vozil, zvišuje pa se tudi število registriranih vozil na območju Mestne občine Ljubljana. Ob tem je izpostavil, da zaradi visokih cen bencina raste predvsem število vozil z dizelskim motorjem, ki pa v zrak izpuščajo veliko delcev.
Taksa za vstop v ožji center mesta?
Na posvetu so predstavili tudi osnutek predloga za novo prometno politiko v Ljubljani, med drugim tudi možnosti za uvedbo zgoščevalne takse za vstop v ožji center mesta. Uvedba zgoščevalne takse za vstop v ožji center mesta po mnenju podžupana Mestne občine Ljubljana Janeza Koželja sicer še ne uživa podpore v vseh mestnih četrtih, za uvedbo takse pa potrebujejo strinjanje večine prebivalcev Ljubljane, saj uvedbi že sedaj nasprotujejo dnevni migranti.
Med uresničljivimi cilji nove prometne politike je Koželj naštel povečanje deleža hoje po mestu za 20 odstotkov do leta 2015, prav tako pa želijo v Mestni občini Ljubljana v naslednjih treh letih za 30 odstotkov povečati delež kolesarjenja po mestu. Delež prevozov v službo z Ljubljanskim potniškim prometom pa želijo v istem obdobju povečati za 40 odstotkov, je še dodal Koželj.
Ljubljano bodo tudi letos čistili v tradicionalni celomesečni akciji
Akciji Očistimo Slovenijo, ki bo potekala 24. marca, se bodo v okviru celomesečne spomladanske akcije Za lepšo Ljubljano 2012 pridružili tudi sodelavci uprave Mestne občine Ljubljana ter njenih javnih podjetij in zavodov. Ob tem pa izpostavljajo, da je poleg čistilnih akcij nujno tudi izobraževanje ljudi o odgovornem ravnanju z odpadki. Vodja oddelka za varstvo okolja na MOL Alenka Loose je izpostavila, da so nelegalna odlagališča odpadkov še vedno velika težava v Ljubljani, zato v občini veliko sredstev namenjajo za odstranjevanje teh odlagališč, začeli pa so odstranjevati gradbene odpadke. "V zadnjih treh letih smo odstranili skoraj 540 ton azbestnih odpadkov in 71.700 ton gradbenih odpadkov," je dejala.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.