V izjavi za javnost po seji vlade je premier Robert Golob povedal, da je bo država kmetom namenila nekaj več kot 22 milijonov evrov. "Hkrati pa smo tudi sprejeli usmeritev, da vso pšenico v Sloveniji odkupimo preko Zavoda za blagovne rezerve. Kmetom bomo dali jasnega kupca in stabilno ceno, vedeli bodo, po koliko lahko prodajo in tako bo cena verjetno tudi nižja. Poskrbeli pa bomo tudi, da bo Slovenija v jesen vstopila z večjimi blagovnimi rezervami, ker nas ne čaka običajna zima."
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko je pojasnila, da se prvi ukrep nanaša na sektor mleka (2,2 milijona evrov, ki naj bi jih izplačali do septembra), drugi na sektor pogonskih goriv (2,2 milijona evra), tretji pa na pomoč pri repromaterialu v višini 15 milijonov evrov. Pomoč pri pogonskih gorivih in repromaterialu načrtujejo izplačati do jesenske setve."S tem bi nekako prebrodili krizo."
"Žal je situacija v svetu, predvsem v Ukrajini, vsak dan slabša. To se ne pozna samo v cenah, ampak tudi razpoložljivosti hrane za naprej. Ukvarjali smo se s tem, kako pomagati slovenskim kmetom, da bodo povišani stroški, tako goriv, gnojil in ostalega repromateriala čim manj vplivali na njihove stroške in posledično tudi na cene hrane," je povedal Golob. Vlada je po njegovih besedah sklenila kmetom pomagati na način, da jih razbremeni stroškov, hkrati pa želi tudi, da pridelek v celoti zadržati v Sloveniji.
Kar se tiče cen za slovenske potrošnike pa je kmetijsko ministrstvo pripravilo košarico 15 izdelkov, katerih cene bodo sproti nadzirali. "Cen ne bo določala vlada, ampak še vedno trgovci," je dejal Golob. "Bodo pa cene pregledne, da se bo lahko kupec sam odločal, kje kupiti izdelek. Uvedli bomo tudi sistem preverjanja kakovosti, spremljali bomo tudi cene v sosednjih državah."
Vlada si je ukrepanje v luči naraščajoče inflacije, ki je še večje razsežnosti dobila po ruskem napadu na Ukrajino, zastavila fazno. Najprej se je posvetila naftnim derivatom, v drugem koraku sledijo ukrepi za hrano, do sredine tega meseca naj bi sledil še sprejem ukrepov za področje oskrbe s plinom in elektriko.
Danes je bil v ospredju ministrov nabor ukrepov za kmetijstvo in hrano. Na mizi je bil temeljit vpogled v končne cene košarice osnovnih živil pri različnih trgovcih, in sicer za čas od 1. aprila.
Vlada želi namreč v sodelovanju z zvezo potrošnikov z javno objavo podatkov pokazati, kdo je znotraj te košarice prostovoljno ohranjal cene nizke ali pa visoke, ter odvrniti trgovske družbe na sicer že tako zelo konkurenčnem trgu od preveč izrazitih podražitev. V javnosti se sicer ob tem opozarjajo opozorila, da se cena oblikuje na celotni prehranski verigi od kmetov prek živilskopredelovalnih podjetij do trgovcev.
Tudi zato naj bi danes vlada sprejela še nekatere ukrepe za naslovitev draginje pri kmetovalcih. Med drugim naj bi na primer dvignila višino povračil trošarin za dizel, ki se uporablja za kmetijske namene. Gre sicer za finančni ukrep, ki se izvede za leto dni nazaj, predstavniki kmetov pa opozarjajo, da zaradi visokih cen goriv, gnojil in drugih surovin potrebujejo takojšnjo razbremenitev.
Za sprejem je ostalo še nekaj omilitvenih ukrepov iz paketa za pogonska goriva, med drugim povračila trošarin za prevoznike v javnem potniškem prometu in morebitna obuditev nekaterih državnih pomoči za prevoznike.
Za področje elektrike in plina, ki bo na vrsti naslednje, vlada razmišlja o regulaciji cen za gospodinjstva, ranljive odjemalce in mala ter srednja podjetja, medtem ko odprto ostaja vprašanje ukrepov za velike odjemalce v industriji, ki bodo ob visoki rasti cen močno na udaru.
Na dnevnem redu je tudi predlog izhodišč za pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o poračunu regresa za letni dopust za leto 2022 in usklajevanju vrednosti plačnih razredov.
KOMENTARJI (844)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.