Strokovni nadzor tožilske uprave je pokazal določene nepravilnosti pri odločitvah, ki se nanašajo na dostop do informacij javnega značaja v primeru kazenskih ovadb zoper župana Zorana Jankovića, pravi prvi mož tožilstva Drago Šketa.
Zato so sprejeli vrsto ukrepov, da se kaj takšnega ne ponovi. "Ugotovili so, da ni bilo pravilno postopano v obravnavani zadevi," je pojasnil v pogovoru za našo televizijo. O posebnem ukrepu, ki je bil sprejet, ni želel govoriti, je pa zagotovil, da v taki obliki kazenskih ovadb ne bomo več doživeli.
Kot je znano, so odvetniki Jankovića zaradi objave ovadb kazensko ovadili tožilko Blanko Žgajnar in pooblaščenca, ki je medijem posredoval ovadbe. Odvetnik farmacevtke pa je ovadil kriminalista NPU, ki sta opravila razgovor z njo. Preiskave v obeh zadevah še niso končane. "Tožilka je zelo jasno vedela, da te zapisane ovadbe nimajo prave osnove, da bi doživele sodbo na sodišču. In to je bil njen zadnji poskus – če ga ne more sodišče obsoditi, ga naj ulica," meni Janković.
Sicer pa tožilci še niso dvignili rok od pregona župana v zadevi farmacevtka, saj še čakajo na odločitev višjega sodišča, ali bo pristalo na teorijo, da se prisluhi po dveh letih izločijo in uničijo, če še ni zahteve za sodno preiskavo. "Morate se zavedati, da v posameznih članicah EU te dokaze hranijo državni tožilci in seveda v daljšem časovnem obdobju, kot pa samo v roku dveh let," je povedal Šketa.
Tožilci so prepričani, da si ljubljanska preiskovalna sodnica napačno razlaga zakonodajo in na ta način spreminja sodno prakso. Nenazadnje, v osmih mesecih še nobeno drugo sodišče ni sprejelo takšne odločitve.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.