Na vprašanje, kakšen bi moral biti predsednik države, ima verjetno vsak približen odgovor. Na spletni strani debate.24ur.com se je o tem že razvila debata, v njo pa so se vključili tudi nekateri prepoznavni Slovenci.
Ude je sicer poudaril, da je njegovo opozorilo lahko le opozorilo politično opredeljenega državljana, ki mu "ni vseeno". "Sam bi predsednika opozoril, naj ima ne glede na stališča strank svoja (tudi politična) stališča, ki naj jih zastopa v okviru svojih pooblastil in dejanskih možnosti. Po mojem mnenju so "povezovalna" stališča le tista, ki se zavzemajo za pravno in socialno državo," je prepričan Ude.
Tudi Zoran Janković meni, da bi morali predsedniško funkcijo okrepiti, zlasti kar se tiče pristojnosti predčasnega razpusta državnega zbora v primeru politične krize, v njegovi stranki pa predlagajo tudi, da bi predsednik republike (in ne državni zbor) imenoval sodnike.
Janković sicer meni, da je imela Slovenija od samostojnosti srečno roko s predsedniki države. Tako je Janković zadovoljen tudi s trenutnim predsednikom Danilom Türkom. "Sam imam samo en glas in tega sem že namenil dosedanjemu predsedniku in kandidatu za predsednika," pravi Janković.
Debati o tem, kdo bi lahko bil najboljši predsednik države, se je pridružil tudi Boštjan Žekš, ki se ga je v Pahorjevi vladi prijel vzdevek "superminister", saj je bil minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, prevzel pa je še ministrstvo za lokalno samoupravo in regionalni razvoj ter ministrstvo za kulturo. Žekš je spomni, da predsednik republike po naši ustavi nima skorajda nobene neposredne oblasti. "Vendar pa vloga predsednika kljub temu ni le protokolarna in simbolična," je spomnil. Po Žekševih besedah je predsednik ravno zato, ker je neposredno izvoljen od ljudstva, moralna avtoriteta in zgled vsem državljanom. S svojimi umirjenimi in načelnimi izjavami povezuje vse državljane, je prepričan Žekš.
Je pa po njegovem mnenju pomembno, da ima predsednik intenzivne politične izkušnje. "Seveda mora biti predsednik tudi sam pošten in preprost, ne sme biti vpleten v nobene afere ter mora biti obenem dostojanstven in ljudski," je prepričan Žekš. Zanj je pomembno tudi, da ima predsednik veliko izkušenj iz mednarodne in predvsem evropske politike, saj Slovenijo predstavlja v svetu. Tako se mu zdi, da je med kandidati za predsednika najbolj primeren Borut Pahor.
Tudi za Barbaro Brezigar, nekdanjo generalno tožilko in zdajšnjo državno sekretarko na MNZ, je vloga predsednika države pomembna. "Če se predsednik obnaša državotvorno in izkazuje suvereno držo in plemenit ponos, ki ju ne smemo zamenjevati za oholost in napuh, podpira pozitivno samopodobo ljudi in v težkih časih tako preprečuje demoralizacijo in apatičnost," je prepričana Brezigarjeva.
Po njenem mnenju mora biti predsednik človek, ki pomaga pri definiranju naših skupnih ciljev, ne glede na njegov politični okus, ne glede na njegove filozofske predpostavke, iz katerih živi, ne glede na njegove religiozne temelje. "Predsednik mora imeti vizijo, kaj hočemo s svojo državo," pravi Brezigarjeva.
Med drugim mora imeti po njenem mnenju predsednik človek, ki ima žar, dovolj humorja in poguma. Človek, ki ne gradi na preteklosti v totalitarizmu in človek, ki bi "premagal naše neizmerno nagnjene do zavisti in poskrbel za promocijo odličnih posameznikov ter nam omogočil kvalitetno obstajati". Brezigarjeva je sicer med prvimi podprla kandidaturo Milana Zvera za predsednika.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.