
Rekreacija, povezana z vodo, je pomembna za zdravje človeka in njegovo dobro počutje. Poleg telesne aktivnosti ljudem predstavlja razvedrilo, sprostitev, počitek in igro ter s tem krepi in ohranja zdravje. Kopališča in voda pa lahko pomenijo tudi tveganja, ki so večinoma predvidljiva in obvladljiva, če poznamo vzroke za nastanek težav in postopke pravilnega ukrepanja.
Ustrezna kakovost kopalne vode je le eden od pogojev zdravega kopanja. V Sloveniji je 48 kopalnih voda - to so odseki rek, jezer in morja, ki so namenjeni kopanju.
Največ kopalnih voda je določenih na morju; v celinskih vodah so kopalne vode določene v vodotokih Krka, Kolpa, Soča, Idrijca in Nadiža ter v Blejskem in Bohinjskem jezeru ter Šobčevem bajerju.
Kakovost vode je dobra
Na teh lokacijah Arso spremlja tudi kakovost vode. Ta je dobra in primerljiva s kakovostjo drugih kopalnih voda v Evropi. V letih 2004-2009 manjši delež kopalnih voda ni ustrezal zahtevam zakonodaje zaradi občasnega kratkotrajnega poslabšanja mikrobiološke kakovosti vode ob intenzivnih padavinah. V obdobju 2010-2012 pa so vse kopalne vode v Sloveniji zadostile minimalnim kriterijem kopalne direktive oziroma so ustrezale obvezujočim zahtevam.
Vedno več kopalnih voda po kakovosti izpolnjuje tudi strožje, priporočene zahteve. Že nekaj let zaporedoma jih izpolnjuje večina kopalnih voda morja.
Na splošno na Arsu opažajo postopno izboljšanje stanja kopalnih voda, ki ni le odraz spremenjenega sistema vrednotenja kakovosti po letu 2009, pač pa tudi večje urejenosti kanalizacijskega sistema in izgradnje čistilnih naprav na prispevnih območjih kopalnih voda. Izboljšala se je tudi obveščenost kopalcev in upravljavcev, v brošuri Kazalci okolja v Sloveniji ugotavlja Arso.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.