V skladu s Pravilnikom o zahtevah za vgradnjo kurilnih naprav morajo biti od 1. januarja 2017 vsi bivalni prostori, v katerih delujejo od zraka odvisne male kurilne naprave, opremljene z javljalniki ogljikovega oksida, ki je bolj poznan kot ogljikov monoksid. Naprava, ki deluje, tako kot mora, z zvočnim signalom pravočasno opozori na povišane koncentracije tega tihega ubijalca v prostoru. Britanska potrošniška organizacija Which? se je odločila, da preizkusijo učinkovitost javljalnikov, za kar petino na testu preizkušenih modelov pa nakup odsvetujejo, saj se je izkazalo, da niso zanesljivi.
Na ZPS so se odločili, da opravijo test javljalnikov, ki so na voljo na slovenskem trgu. Izdelke so preizkuševalci kupili v trgovini kot običajni potrošniki in jih preverili v neodvisnih akreditiranih laboratorijih. Za javljalnik z baterijskim napajanjem in preprosto montažo, ki ima sedemletno življenjsko dobo in sedemletno garancijo, bo treba odšteti približno 30 evrov, za model z desetletno življenjsko dobo in garancijo okrog 20 evrov več, za bolj izpopolnjene pametne modele, ki omogočajo povezavo s pametnim telefonom, pa tudi več kot 100 evrov. Na voljo so še kombinirane naprave, ki v enem ohišju združujejo javljalnik CO in dima, zanje pa je treba odšteti okrog 45 evrov. Ta znesek potrošniku prinese napravo z elektrokemičnim tipalom za CO in fotoelektričnim tipalom za dim, desetletno življenjsko dobo in garancijo.
Tržni inšpektorat RS priporoča, da izberete javljalnik CO, ki:
- je opremljen s podatki o proizvajalcu/dobavitelju/blagovni znamki;
- ima oznako CE;
- je opremljen z nazivom in modelom proizvoda
- ima označen tip plina, ki ga zazna;
- ima priložena navodila za namestitev in uporabo ter menjavo baterij v slovenskem jeziku, v katerih je navedeno tudi, kakšna so vizualna in zvočna opozorila ter kako postopati v primeru alarma;
- ima označen standard EN 50291-1, ki velja za električne naprave za odkrivanje CO.
Najpogostejši razlogi za povišane koncentracije CO v prostoru:
- neočiščeni ali slabo očiščeni dimniki, kot posledica pa slabo odvajanje zgorevalnih produktov,
- napačno izvedene ali poškodovane dimniške tuljave, ki puščajo,
- napake pri načrtovanju in izvedbi prezračevanja v prostoru, v katerem stoji kurilna naprava,
- sočasna uporaba kurilne ali dimovodne naprave in naprave, ki sesa zrak iz prostora (kuhinjska napa, ventilator).
Če se sproži alarm CO, je ključno, da takoj odprete okna in vrata, saj se tako začne zmanjševati koncentracija plina v prostoru. Kurilno napravo na plin ali olje ugasnite, če pa gre za kurilno napravo na trdno gorivo, poskrbite, da je dovod zraka odprt. Javljalnika ne ugašajte, saj s tem preprečite nadaljnje opozarjanje na ogljikov monoksid v prostoru. Ko postorite vse potrebno, prostor zapustite in vanj ne vstopajte, dokler zvočni signal, ki opozarja na nevarno koncentracijo, ne ugasne. V primeru, da živite v večstanovanjski stavbi, se umaknite iz stavbe, saj so lahko koncentracije CO povišane tudi na hodniku ali stopnišču. Če ste bili dlje časa izpostavljeni povišanim koncentracijam, čim prej obiščite zdravnika, da preprečite trajne posledice zastrupitve s CO.
Pri vsakem izdelku so v laboratoriju med drugim preverili, kako se odziva na različne koncentracije CO – pri 30 ppm se javljalniki običajno ne odzivajo, na vrednost 50 ppm naj bi opozorili po 60 do 90 minutah, na vrednost CO 100 ppm po 10 do 40 minutah, pri vrednosti 300 ppm pa se mora zvočni signal alarma sprožiti v treh minutah. Pomembna je tudi glasnost javljalnikov, saj mora zvočni signal biti dovolj glasen, da se sliši povsod po stanovanju oziroma hiši.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.