Iz SD konkretnih podatkov o zadolženosti niso sporočili, pojasnili so le, da so lanskoletno zadolženost prepolovili. Stranka je sicer lani in letos aktivno sodelovala v treh referendumskih kampanjah in kampanji za lanske lokalne volitve, zaradi česar so nastali stroški. Obveznosti rešujejo v skladu s finančnimi možnosti stranke. Za kampanjo bodo sredstva v zakonskih okvirjih zbirali prek dodatnih prispevkov in donacij.
Dolgoročne finančne obveznosti SDS danes znašajo dobrega 1,1 milijona evrov. V SDS so med nedavnimi aktivnostmi našteli tudi parlamentarne volitve leta 2008, evropske volitve leta 2009 in referendum o arbitražnem sporazumu. Prav tako so imeli stroške z nadgradnjo nepremičnine, kjer je glavni sedež stranke, saj so bili po odpovedi najemne pogodbe z Mestno občino Ljubljana primorani poiskati nove prostore, pojasnjujejo. V primerjavi s preteklim letom pa stranka letos po njihovih navedbah beleži presežek prihodkov nad odhodki. Tudi v SDS zagotavljajo, da bodo za predvolilno kampanjo sredstva zbirali skladno z zakonodajo in trenutnim ekonomskim stanjem v državi.
Stranka SLS je zadolžena za 130.000 evrov, Zares pa za 100.000 evrov. V Zares so, kot pojasnjujejo, vzeli kredit za financiranje lokalnih volitev, kredit SLS pa sega v leto 2009, stranka ga, kot pojasnjujejo, redno odplačuje z mesečnimi obroki. V SLS so sicer napovedali, da bodo volilno kampanjo vodili gospodarno in z razpoložljivimi sredstvi, ki jih ni v izobilju.
V Zares bodo, kot so pojasnili, sredstva za volilno kampanjo zbirali tako kot zmeraj – z donacijami, v manjšem delu pa tudi iz proračunskih sredstev.
V SNS pa so zatrdili, da niso zadolženi. SNS ima odprtih samo nekaj terjatev iz tekočega poslovanja, brez dolgov pa so predvsem zato, ker so volilne kampanje v preteklih letih izvajali v okviru razpoložljivih sredstev, so poudarili. Kot napovedujejo v SNS, bodo tudi kampanjo pred predčasnimi volitvami financirali iz strankinih razpoložljivih sredstev. Ker jih ni veliko, bo tudi ta kampanja dokaj strogo omejena, pojasnjujejo. Del sredstev bodo verjetno zbrali tudi s prispevki kandidatov samih, morda tudi s kakšnim prispevkom pravnih oseb, a teh po njihovih ocenah verjetno ne bo veliko.
Stranka DeSUS prav tako ni zadolžena. V stranki napovedujejo, da bo tudi tokrat njihova volilna kampanja skromna, znotraj obstoječih sredstev. Poudarjajo, da so pri njih vsa financiranja dosedanjih kampanj dobila pozitivno oceno računskega sodišča.
Stranka LDS še ni pojasnila, kakšni so njeni dolgovi in načrti za zbiranje sredstev za volilno kampanjo. Je pa vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic v današnji izjavi za medije na novinarsko vprašanje, ali bo stranka zmogla financirati kampanjo, odgovoril, da se s finančnimi težavami glede na obilico volitev in pogostost referendumov srečujejo vse stranke. Zato upa, da bo v tokratno kampanjo namesto denarja vloženih več dobrih programov, srca in duše.
V strankah SD, SDS, Zares, SLS in DeSUS tudi zagotavljajo, da trenutno nimajo izvršb nad svojimi sredstvi. V SLS sicer dodajajo, da se vsako leto zgodi kakšen primer izvršbe za znesek manjše vrednosti, ki pa je navadno posledica napačno poslanega ali izdanega računa za posamični občinski ali mestni odbor, ki jih imajo skoraj 200.
Preberite še:
Predsednik republike Danilo Türk je odločil, da bodo predčasne volitve potekale 4. decembra.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.