A pozor! Koliko je v Sloveniji vseh nevarnih šolskih poti, v naši državi ne ve nihče. Nihče nima v rokah seznama takšnih poti, ki bi jih nato sistematično urejali. Kako je to mogoče, je novinarka Eva Kobe Pavlovič vprašala na Agenciji za varnost v prometu, ki smo ji dobili leta 2010 in ki naj bi "z učinkovitimi ukrepi prispevala k zmanjšanju nevarnosti na cestah". Kako, da tega seznama ni naredila ravno ta agencija? "Gre za pristojnost lokalnih skupnosti," se brani Robert Strah z Agencije. A številni policisti, s katerimi smo govorili, kot tudi prvi mož zavoda Varna pot Robert Štaba, se strinjajo, da bi Agencija za varnost v prometu lahko in morala narediti več za varnost šolarjev. Smernice, zloženke in plakati žal niso dovolj.
Robert Strah ocenjuje, da "je sedemdeset odstotkov poti relativno varnih, trideset odstotkov pa je poti, ki niso primerne za varno pot otroka v šolo". Groba ocena, ki jo je naredila novinarka, torej je, da je nevarnih vsaj 300 poti, po katerih dnevno hodijo šolarji. In ker seznama, kot rečeno, ni, se ga je lotila sestavljati kar sama. Kontaktirala je občine, policijske postaje, ravnatelje, učitelje, starše ... in v pičlih treh tednih že naredila seznam 55 natančih lokacij nevarnih odsekov šolskih poti v naši državi in težav, ki se pojavljajo na njih.
Vse o (ne)varnih cestnih odsekih in o rešitvah pa v rubriki 24UR INŠPEKTOR jutri v oddaji 24UR. Ne zamudite.

KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.