V zdravstvu veliko prahu dviguje novi predlagani zakon o zdravstveni dejavnosti, ki strogo ločuje med javnim in zasebnim zdravstvom. Že predsednica zdravniške zbornice Gordana Živčec Kalan je opozorila, da zakon ne bo izvedljiv, njegova posledica pa bo podaljšanje čakalnih dob. Tudi predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin je poudaril, da je treba zakon v celoti zavrniti, saj bo zdravstveni sistem slabši za bolnike.
Po oceni ZZZS pa so v javni zdravstveni službi še dodatne možnosti za varčevanje, ki ne zmanjšujejo pravice in dostopnost zavarovanih oseb do zdravstvenih storitev.
Kako dodatno varčevati?
V ZSSS tako predlagajo, da vlada in sindikati obnovijo pogajanja o kolektivni pogodbi za zdravstvo ter zamrznitev povišanja plač zdravstvenim delavcem v letu 2010 in 2011. Glede zaposlovanja predlagajo restriktivno politiko, saj trenutno število zaposlenih pri izvajalcih praviloma presega število priznanih in plačanih s strani ZZZS.
Nadaljnji ukrep je reorganizacija in optimizacija dežurne službe glede na potrebe državljanov vključno z nagrajevanjem. Na ZZZS kot primer navajajo, da je zdravnik za nedeljsko dežurstvo v zdravstvenem domu, ki se začne v nedeljo zjutraj ob 7. uri in konča v ponedeljek zjutraj ob 6. uri, plačan 812,85 evra bruto, kar je več kot celotna minimalna plača v Sloveniji, ki znaša 538,53 evra. V bolnišnicah pa so izplačila še višja, poudarjajo.
Kot naslednji ukrep predlagajo omejitev izplačil vseh nadur v zdravstvu, saj se več kot 10 odstotkov vseh sredstev za plače v zdravstvu izplača v obliki nadur.
Naslednji ukrep, ki ga predlagajo, je odprava morebitnih nepravilnosti pri razporeditvah, dve tretjini zdravnikov naj bi glede na sistematizacijo delovnih mest delalo v najbolj zahtevnih pogojih dela, zaradi česar so odhodki bolnišnic za plače neupravičeno višji, poudarjajo na ZZZS.
ZZZS predlaga tudi ukinitev plačne uravnilovke pri nagrajevanju zdravstvenih delavcev, bolj produktivne zdravnike bi bilo treba bolje nagraditi. ZZZS se zavzema, da se tudi pri tistih zdravnikih, ki ostajajo v javnih zavodih kot javni uslužbenci, uvede stimulativni način določanja plač oziroma nagrajevanja zdravniškega dela v javnih zdravstvenih zavodih, ukinitev uravnilovke. S tem bi se po njihovem mnenju dosegla večja storilnost v zdravstvu.
K varčevalnim ukrepom ZZZS prišteva še izboljšanje postopkov nabave drage medicinske opreme ter med drugim tudi omejitev nepotrebnih napotitev na diagnostične preiskave.
V ZZZS še opozarjajo na škodo zaradi nevarne in nepravilne rabe zdravil, saj vsako leto v Sloveniji zavržemo za približno 6 milijonov odpadnih zdravil. Stroški hospitalizacij zaradi težav, povezanih z zdravili, pa znašajo približno 28 milijonov evrov.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.