Če se na zaposlene obrne potnik, pri katerem so se v 14 dneh po vrnitvi s Kitajske (vključno s Hongkongom in Macaom), Južne Koreje, Irana ali italijanskih provinc Lombardija, Benečija, Piemont ali Emilija-Romanja pojavili bolezenski znaki, kot so vročina in kašelj ali občutek težkega dihanja, mu je treba svetovati, da se ta presede v del vozila, kjer bo vsaj 1,5 metra oddaljen od ostalih potnikov, v kolikor je to mogoče.
Izogiba naj se tesnim stikom z drugimi ljudmi ter upošteva osnovna higienska priporočila. Po telefonu naj kontaktira svojega izbranega zdravnika oziroma zdravstveno službo ter ob tem navede podatek o potovanju ter simptome, zdravnik pa bo podal nadaljnja navodila, svetuje NIJZ.
Prostor očistimo in razkužimo, prezračimo, tekstil operemo na vsaj 60°C in ga prelikamo
V primeru, da v vozilu ni bilo osebe s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2, zadostuje običajno čiščenje prostorov. Za čiščenje površin uporabimo vodo in čistilna sredstva, ki jih običajno uporabljamo.
Naslednja navodila so namenjena le za čiščenje prostorov, kjer se je zadrževala oseba s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2 več kot 15 minut, in za sanitarije, ki jih je uporabila.
Navodila niso namenjena za čiščenje prostorov, ki jih je bolnik uporabil samo za prehod. Pred začetkom čiščenja se je potrebno zaščititi z ustrezno osebno varovalno opremo, ki je namenjena za enkratno uporabo. Površine prostorov, kjer se je zadrževala oseba s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2, najprej očistimo in nato še razkužimo.
Pri uporabi čistilnih in razkužilnih sredstev upoštevamo navodila proizvajalca. Za čiščenje površin uporabimo vodo in čistilna sredstva, ki jih običajno uporabljamo. Skrbno očistimo površine, ki se jih osebe pogosto dotikajo. Prostor med čiščenjem zračimo (odprta okna). Tekstil (npr. zavese) operemo na temperaturi 60°C z običajnim detergentom za perilo in ga posušimo v sušilnem stroju ali ga prelikamo.
Po čiščenju razkužimo površine z 0,1% raztopino belilnega sredstva na osnovi natrijevega hipoklorita (npr. varikina). Na voljo so različne koncentracije natrijevega hipoklorita. Dodajanje vode je odvisno od koncentracije natrijevega hipoklorita v belilnem sredstvu. Za ustrezno koncentracijo za razkuževanje je potrebno slediti navodilom za redčenje v tabeli, ki je navedena v dokumentu Navodila za čiščenje prostorov, v katerih se je zadrževal bolnik s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2.
Za občutljive površine lahko namesto belilnega sredstva na osnovi natrijevega hipoklorita uporabimo razkužilo, ki vsebuje 70 % alkohol. Belilna sredstva na osnovi natrijevega hipoklorita in razkužila, ki vsebujejo 70 % alkohol, so dostopna v prosti prodaji. Po končanem čiščenju lahko prostor uporabljamo brez omejitev.
Pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe, priporoča NIJZ: - Izogibamo se tesnim stiskom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni; - Ne dotikamo se oči, nosu in ust; - V primeru, da zbolimo, ostanemo doma; - Upoštevamo pravila higiene kašlja; - Redno si umivamo roke z milom in vodo. V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost alkohola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 %. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože. Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna. Če je možno, poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov. Zagotoviti je potrebno primerne pogoje za vzdrževanje osebne higiene (npr. ustrezna opremljenost in čiščenje sanitarij). |
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.