Otroka nikoli ne pustimo v avtomobilu brez nadzora odrasle osebe. Nikoli ne puščajmo nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu niti za eno minuto, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Prav tako poudarjajo, da v takšnih situacijah ne obsojajmo – večina ljudi je namreč mislila, da se njim to ne more zgoditi, zato ne obsojajmo, ampak preprečimo, pozivajo.
Kako ukrepati?
V primeru, da opazite neodzivno osebo v avtomobilu, nemudom pokličite gasilce na številko 112. Boštjan Žagar, vodja izmene v Gasilski brigadi Ljubljana, pojasnjuje, kako ukrepati: "Če oseba že kaže znake, da je utrujena ali že v tako slabem stanju, da je ogroženo življenje, potem svetujemo, če je možno, da v bližini najde nek predmet, kot je kamen oziroma nek oster predmet, in poskuša steklo, ki je najbolj oddaljeno od te osebe, razbiti, da s tem vzpostavijo cirkulacijo zraka."
Žagar še svetuje, da v primeru, če sta oseba ali žival zaprti v avtomobilu in kažeta znake življenja, vi pa ste v dvomih, kaj storiti, vseeno pokličite gasilce. "Počakajte, da pridemo na kraj in da vozilo odpremo z minimalno škodo ali brez škode," pravi.
Reševanje življenja ima prednost pred materialno škodo!
Policija pa dodaja, da v primeru, če razbijete steklo na avtu, da bi koga rešili, za povzročeno škodo ne boste odgovarjali, saj ima zdravje oziroma življenje osebe prednost pred materialno škodo.
Kaj storiti, če otrok doživi toplotni udar in je nezavesten?
Če je zunaj 34 stopinj Celzija, se temperatura v avtu po zgolj pol ure povzpne na 50 stopinj, v eni uri pa na 60 stopinj Celzija, kar je za ljudi, še zlasti otroke, lahko usodno. Pediatrinja iz ZD Bežigrad, Alenka Rus, pojasnjuje, da so otroci še toliko bolj ranljivi, saj je otrokova sposobnost ohlajanja zmanjšana, ker je njegova površina proti njegovi masi precej večja, kot je to pri odrasli osebi. Rusova še svetuje, da je vedno bolje, da otroka, ki zaspi v vozilu, zbudimo in vzamemo iz avtomobila, saj to, da spi, še ne pomeni, da je z njim vse v redu.
"Če je otrok nezavesten, ga bomo takoj odmaknili v hladnejši prostor ali senco in opazovali, kako je z njegovim dihanjem, barvo kože, kako se odziva. Če pa otrok ne kaže znakov življenja, potem je treba nemudoma poklicati 112," opozarja pediatrinja.
NIJZ: poleg otroka odložite torbico, telefon ...
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) svetuje, da položimo na sedež poleg otroka predmet, ki ga bomo takoj po prihodu na cilj najprej potrebovali (npr. torbico, telefon, službeno kartico, torbo s telovadno opremo ipd.) in bodimo pozorni, da otrok predmeta ne more doseči in se poškodovati z njim. Na telefonu si lahko nastavimo tudi opomnik, da moramo oddati otroka v varstvo, prav tako pred zapuščanjem avtomobila odprimo zadnja vrata in preverimo, ali je otrok v njem.
Vsi ti nasveti so sicer naleteli na številne kritike, ali smo res prišli tako daleč, da bi prej pozabili otroka kot telefon? Vendar sogovornika opozarjata, da je najbolje, da ne obsojamo, temveč preprečimo. "Vsi starši imamo v nekem trenutku pomislek, da otrok spi, zakaj bi ga zdaj zbudili. Saj bom skočil le za minutko ven, ta minutka pa se lahko raztegne na uro," pravi Žagar.
Najboljši nasvet tako ostaja: Otrok ali drugih ranljivih oseb, pa tudi živali, nikoli ne puščajte samih v zaprtem in pregretem vozilu!
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.