Na sestanku so se danes srečali predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković, predsednik SD Borut Pahor in predsednik DeSUS Karl Erjavec. Prisotni so bili tudi njihovi strankarski kolegi Aleš Čerin, Patrick Vlačič in Ljubo Jasnić.
Erjavec je sestanek zapustil brez besed, Janković pa je po sestanku povedal, da so ocenili trenutno situacijo. Napovedal je, da bo njegova stranka, tudi če bo v opoziciji, kot zdaj kaže, soglašala z nujnimi reformami.
Beseda je nanesla tudi na zakone, ki jih je Pahorjeva vlada poslala v parlamentarno proceduro, ne pa tudi na samo podporo zakonom. Kot je povedal, je vodja poslanske skupine te stranke Jani Möderndrofer že pisal vodjem ostalih poslanskih skupin, da se oblikuje skupen odbor, ki bi te zakone obravnaval. Kot je znano, je vlada v DZ poslala predloge novega zakona o javnih financah, zakona o razvojnem načrtovanju, novele energetskega zakona, novele zakona o prevzemih, novele zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju ter novele zakona o hipotekarni in komunalni obveznici.
O omenjenih zakonih sta danes na delovnem pogovoru govorila tudi predsednik republike Danilo Türk in Pahor. Poudarila sta, da je zelo pomembno, da se aktivnosti, vključno s predstavitvijo nujno potrebnih zakonskih besedil v državnem zboru, nadaljujejo, so sporočili z urada predsednika republike.
Janković je sicer ponovil, da dejstvo, da ni bil izvoljen za mandatarja, zanj ni poraz, saj so po njegovih besedah izpolnili obljubo volivkam in volivcem. Kot je dejal, spoštuje vse tiste, ki so oddali svoj glas, tudi poslanci pa so bili v razpravi po njegovih besedah z eno izjemo zelo korektni. Kot je dejal, pa je "prepričan, da bi bil rezultat drugačen", če bi glasovali vsi poslanke in poslanci. O možnosti, da bi se vnovič potegoval za ta položaj, je pojasnil, da zdaj čakajo na pogovore s predsednikom republike, ki so napovedani za ponedeljek, in da bodo odločitev sporočili pravočasno. Ta trenutek o tem ne razmišlja, pač pa je zanj "prva stranka", ki se bo po njegovih besedah sestala v kratkem.
Spregovoril je tudi o sestanku s predsednikom SDS Janezom Janšo in potrdil, da sta govorila o morebitnih spremembah volilnega sistema. Na vprašanje, ali bi bil dvig parlamentarnega praga na sedem odstotkov bolj realna možnost kot večinski volilni sistem, pa je odgovoril pritrdilno.
Odgovore od strank DeSUS in SD pričakujejo relativno hitro
Iskanje partnerjev za trdno koalicijo pa nadaljujejo predvsem desnosredinske stranke na čelu z SDS. V stranki so predlog koalicijske pogodbe poslali tudi strankama, ki sta bili do sedaj v igri predvsem za Jankovićevo koalicijo – SD in DeSUS.
Odgovor pričakujejo relativno hitro; od odločitve DeSUS in SD je namreč odvisno, ali bo Janša sestavljal vlado, saj je stranka SDS napovedala, da vlade ne bo sestavljala, če ta ne bo imela trdne večine. V stranki SDS so nam povedali, da danes kakšnih posebnih srečanj nimajo predvidenih. Prav tako ne komentirajo srečanja Erjavca z Jankovićem, menijo pa, da je tudi to ''del zgodbe''.
V SD prednost pred pogodbo dajejo predsedniku
V stranki SD predloga koalicijske pogodbe, ki so jim ga poslali iz SDS, še ne komentirajo. Po besedah vodje poslanske skupine SD Janka Vebra nameravajo dati prednost pogovoru s predsednikom države. Zato po njegovih besedah ne gre govoriti niti o vprašanju, ali bi se SD udeležil pogajanj z desnosredinskimi strankami.
SD svojega kandidata za mandatarja ne bo predlagal, predsednik države pa je tisti, ki v tem obdobju to lahko stori. O tem se tudi najprej odloča, je poudaril Veber in dodal, da bo SD to proceduro tudi spoštoval. Prav zato se jim, tako Veber, nič ne mudi z analizo osnutka koalicijske pogodbe desnosredinskih strank, saj je "pač ena od ponudb, ki je prišla" in je nekaj, kar "mogoče sploh ni edino".
Vprašanja, ali torej SD do ponedeljka ne bo skupaj preučeval osnutka pogodbe desnosredinskih strank, ne more komentirati, je dejal Veber, saj ni v njegovi pristojnosti. "V vsakem primeru pa bomo pogodbo tisti, ki z njo razpolagamo, prebrali," je poudaril.
Tudi na vprašanje, ali bi SD utegnil podpreti predsednika SDS za mandatarja, Veber ni odgovoril konkretno. Ponovil pa je, da poskušajo sedaj ublažiti posledice, ki so nastale pri oblikovanju vlade oz. nepotrditvi Jankovića. Spomnil je na zakone, ki jih je vlada vložila v parlamentarno proceduro. Poudaril je, da so se glede podpore Janši v prvem krogu glasovanja o mandatarju opredelili zelo jasno in bodo zagotovo to jasno sporočili tudi v drugem krogu.
Ob nekaterih ugibanjih, da bi se naj Pozitivna Slovenija priključila SD, pa je Veber poudaril, da sta to dve različni stranki in tako delovanje strank tudi razumejo. Za vse ostale aktivnosti in razmišljanje drugih strank pa, kot je zagotovil, ne ve.
Medtem pa je izvršni odbor DeSUS vodstvu stranke že pred dnevi dal mandat, da se v primeru, da Janković ne bo izvoljen za mandatarja, o vladi pogaja s potencialnim drugim mandatarjem.
Desnosredinska koalicija: Janšo za mandatarja
Pozno popoldne pa je v javnost prišel del pogodbe, ki so jo že v nedeljo parafirali Janša, Virant, Žerjav in Novakova. Iz dokumentov, ki jih je objavil pozareport.si, je razvidno, da desnosredinska koalicija za premierja predlaga Janšo.
Parafiranje tako imenovane priloge "Pogodbe za Slovenijo 2012–2015", ki obsega 69 strani, po pisanju omenjenega spletnega portala predvideva natančno razdelitev vseh ministrskih resorjev in vodilnih funkcij v državnem zboru ter skupno zavezo vseh podpisnikov, da bodo takoj po uskladitvi pogodbe s stranko DeSUS v državni zbor vložili predlog za Janšo kot mandatarja.
Iz objavljenega dela je razvidno tudi, da so pogodbo poslali tudi stranki SD.
KOMENTARJI (5504)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.