Predsednik DeSUS Karl Erjavec opozarja, da so bili doslej trden člen koalicije, ker ne želijo politične krize. Vprašanje, ali bo koalicija vzdržala do novega leta, je po besedah Erjavca "vprašanje za milijon dolarjev". "Ta koalicija je že ves čas precej gibljiva," je ob robu zasedanja političnega vrha na vladi dejal novinarjem.
DeSUS z vlado še vedno ni našel kompromisa glede pokojninske reforme, saj ne pristajajo na zamrznitev pokojnin. Po besedah Erjavca je DeSUS odgovorna stranka in ne želijo koalicijske krize. "Zato smo bili do tega trenutka kar trden člen koalicije. V primeru, da bodo pokojnine zamrznjene oziroma ne bo polovičnega usklajevanja, je to sodelovanje vprašljivo," je opozoril Erjavec.
Premier Borut Pahor je v izjavi po sestanku političnega vrha dejal, da bo izvršilni odbor DeSUS na sobotnem srečanju poskušal prepričati, da je odgovornost za sprejem proračuna, interventnega zakona in reforme odgovornost, ki jo nosi cela koalicija. Sam sicer razume željo DeSUS, "da ugodi pričakovanjem starejše populacije", vendar je lahko vztrajanje pri obstoječem po Pahorjevih besedah popularno le kratek čas, morda teden ali dva.
Opozoril je, da se položaj upokojencev dejansko slabša in ga lahko dolgoročno izboljša samo fiskalna konsolidacija, katere del je tudi interventni zakon. Če nočemo povečati primanjkljaja in biti deležni sankcij EU, moramo pri pokojninah, socialnih transferih in plačah v javnem sektorju sedaj vzdržati, je prepričan premier.
Predsednik stranke Zares Gregor Golobič pa je stanje v koaliciji označil za zahtevno in zapleteno.
Grožnja z interpelacijo znotraj koalicije
In kaj vse bremeni koalicijske vrste? V SD zaradi razrešitve direktorja Teša Uroša Rotnika razmišljajo o interpelaciji zoper gospodarsko ministrico Darjo Radić iz koalicijske stranke Zares. Golobiču tako očitajo kadrovski cunami, ki naj bi se ga lotevala njegova stranka. Vlada je namreč na pobudo Radićeve pred časom zamenjala nadzorni svet HSE, lastnice Teša, novi nadzorniki HSE pa so v četrtek razrešili Rotnika, na kar so se ostro odzvali tudi sindikati v družbi.
A Golobič očitke zavrača. Kot poudarja, so se lobiji v zadnjih 20 letih dramatično razrasli in to, da se sindikati namesto za pravice delavcev borijo za pravice najbolje plačanih managerjev, je po njegovih besedah absurdno in vodi v katastrofo. Enako se je po Golobičevih besedah dogajalo v Vegradu. Dodal je, da ministrica Radićeva s svojim nepopuščanjem dokazuje, da se na področju energetike zaveda javnega interesa in ne popušča lobijem, ki se v zadnjih mesecih zelo glasno oglašajo.
Zaradi Rotnikove razrešitve je iz predsedstva SD že odstopil velenjski podžupan Srečko Meh. Meha je strah za bodočnost projekta Teš 6, saj je bila odstavljena odgovorna oseba za vodenje tega projekta. Prav tako ga je strah za usodo podjetja in Premogovnika Velenje, ki Tešu dobavlja premog.
Poudaril je, da je SD na volitvah dobil mandat za vodenje vlade in ker so socialni demokrati tudi skozi usta predsednika slovenske vlade in predsednika SD Boruta Pahorja govorili, da ne bodo zamenjevali kadrov oziroma da bodo spoštovali strokovne kriterije in upoštevali mnenje Kadrovsko-akreditacijskega sveta, se nič od tega ni zgodilo.
Opoziciji je to seveda voda na mlin. "Ljudje, ki so odgovorni za eno največjih naložb v zgodovini Slovenije, se obtožujejo med sabo, menjujejo kadre znotraj koalicijskih strank in slovenska javnost ne ve, kaj je tukaj resnica," je ob robu političnega vrha zatrdil Janša, ki bi interpelacijo Radićeve podprl odvisno od tega, kaj bi v njej pisalo.
DeSUS izsiljuje?
Koalicija ima težave tudi pri doseganju dogovora glede reformnega programa. Zlasti so nepopustljivi v DeSUS, kjer ne pristajajo na pokojninsko reformo, kakršno predlaga vlada. Tudi tega jim opozicija ne dovoli pozabiti.
Prvak DeSUS Karl Erjavec pa je zaradi tega še pred koncem zapustil sestanek. Vrh je bil namenjen dogovoru o nacionalnem reformnem programu in doseganju ciljev, ne pa obtoževanju, je dejal Erjavec. "Če je boj za pravične pokojnine populizem, sem pač populist, vendar ta vrh ni bil temu namenjen, zato nisem želel izgubljati časa," je dejal.
Notranji spori v vladajoči stranki
Danes pa sta poleg tega v javnost pricurljali tudi zelo kritični pismi nekdanjega premierjevega svetovalca Sebastjana Jeretiča, naslovljeni na Boruta Pahorja. Jeretič v pismih Pahorju in nekaterim njegovim sodelavcem, med njimi tudi tedanji vodji Pahorjevega kabineta Simoni Dimic, očita "laži, grožnje in blatenje".
Pri tem navaja, da ga je Pahor "besen poklical na raport v svoj kabinet", potem ko mu je rekel, da bo Simona Dimic največje zlo te vlade. Po oceni Jeretiča se je Pahor znašel v vlogi, ki ji ni kos in je "zavozil zgodovinsko priložnost" ter tudi stranko.
V drugem pismu Jeretič stanje v državi in stranki SD ocenjuje kot katastrofalno, Pahorja pa poziva, naj se skoncentrira, postavi na noge, okrepi svojo ekipo z operativci in zaključi mandat.
Predsednik SDS Janez Janša pa je glede Jeretičevih pisem dejal, da ga skrbijo grožnje, saj gre za drugi tak primer v zadnjih tednih. O grožnjah je namreč govoril tudi poslanec Andrej Magajna, ki je pred dnevi izstopil iz poslanske skupine SD. "Bojim se, da smo prišli v stanje, ko se vladajoči na tej ladji, ki se očitno potaplja, poslužujejo protizakonitih metod," je dejal Janša.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.