Slovenija

Kako svobodni so mediji?

Ljubljana, 03. 05. 2007 07.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Predstavniki slovenskih novinarjev opozarjajo, da se številni novinarji soočajo s pritiski in posegi v njihovo delo.

Unesco, ki je predlagal razglasitev svetovnega dneva svobode tiska, je že v resoluciji iz leta 1991 poudaril, da so svobodni, pluralni in neodvisni mediji temeljna sestavina vsake demokratične družbe. Zadnje poročilo nevladne organizacije Freedom House ugotavlja, da slovenski mediji načeloma uživajo svobodo tiska, a opaža tudi vse glasnejša opozorila o pritiskih oblasti na medije.

Odgovornost novinarja do javnosti je nad katerokoli drugo odgovornostjo, tudi nad odgovornostjo delodajalca in oblasti
Odgovornost novinarja do javnosti je nad katerokoli drugo odgovornostjo, tudi nad odgovornostjo delodajalca in oblasti FOTO: POP TV

V skupni poslanici ob letošnjem svetovnem dnevu medijev sta Sindikat novinarjev Slovenije in Društvo novinarjev Slovenije zapisala, da takrat ko je kaznovano novinarsko izražanje mnenj in stališč, sta v težavah javnost in demokracija. „Ko je kaznovano novinarsko izražanje mnenj in stališč, sta v težavah javnost in demokracija,“ so zapisali v sporočilu za javnost. "Množica primerov sankcioniranja izražanja mnenj novinark in novinarjev nakazuje, da se v precejšnjem deležu slovenske medijske produkcije in trga informacij oddaljujemo od demokratičnih načel obveščanja, ki so zapisana v ustavi in medijski zakonodaji. V več medijih, nacionalnega in lokalnega pomena, za uravnavanje novinarskih mnenj in stališč ne izbirajo sredstev in ignorirajo zaveze ustave in medijske zakonodaje.“ Ob tem stanovski organizaciji opozarjata, da je odgovornost novinarja do javnosti nad katerokoli drugo odgovornostjo, tudi nad odgovornostjo delodajalca in oblasti.

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je ob svetovnem dnevu svobode tiska potrdil zavezanost organizacije do svobode mnenja in izražanja. Svobodni, varni in neodvisni mediji so med temelji demokracije in miru. Vlade, mednarodne organizacije, mediji in civilna družba pa imajo nalogo, da podpirajo te temelje, je, kot so objavili na spletni strani ZN, še zapisal Ban.

Ker je po mnenju društva in sindikata varovanje avtonomije medijskega informiranja v veliki meri odvisno od novinarjev in izdajateljev samih, oba podpirata prizadevanja za samostojno določanje medsebojnih pravil avtonomije, pravil za urejanje in razreševanje navzkrižnih interesov. Obenem sta pozvali k širšemu temeljnemu razmisleku o regulaciji varovanja javnega interesa, kjer je praksa že pokazala, da zakonodaja nezadostno opredeljuje izpolnjevanje uzakonjenih dolžnosti novinarjev, uredništev in izdajateljev.

Politika in gospodarstvo vplivata na medije

Vlado Miheljak s Fakultete za družbene vede je povedal, da so zadnji politični napadi na medije pri nas pokazali, da se je potrebno za svobodo medijev vedno znova boriti. Da boj za svobodo medijev ni nikoli končan, je mnenja tudi Matej Makarovič z iste fakultete. Meni pa, da sodi Slovenija med države z relativno svobodnimi mediji.

Prejšnja vlada je imela v parlamentu takšno večino, da bi lahko spremenila katerikoli zakon, celo ustavni, vendar pa zaradi svoje kritične javnosti tega ni storila. Sicer si je nekatere zakone želela spremeniti, a si tega ni upala direktno. Je pa to storila sedanja vlada. Vlado Miheljak

Svoboda medijev je zelo tesno povezana s stopnjo demokratičnosti, je poudaril Makarovič in dodal, da so tudi svetovni trendi pozitivni v smislu, da občutljivost za medijsko svobodo narašča. Problem svobode medijev po njegovem mnenju ni toliko v neposrednih pritiskih politike, gospodarstva in interesnih skupin, "temveč bolj v samem medijskem prostoru, kjer imajo medijski akterji večkrat sami premalo profesionalnega poguma za resnično svobodno in s političnimi predsodki neobremenjeno pisanje", je poudaril Makarovič.

Tako Miheljak kot Makarovič menita, da politika in gospodarstvo vsekakor vplivata na medije. Makarovič je pri tem še dodal, da glavni problem predstavlja odziv medijev na te pritiske. Tako je potrebno ugotoviti, ali "mediji znajo vzdrževati profesionalno avtonomijo ali pa se pustijo uporabiti kot orodje v obračunavanju med različnimi političnimi in drugimi skupinami". Situacija v Sloveniji pa je po Miheljakovem mnenju tudi pokazala, da novinarji niso uspeli nastopiti složno in se upreti pritiskom politike.

Makarovič je potrdil, da so bili pritiski vsekakor prisotni pod vsako dosedanjo oblastjo. Po njegovi oceni je bila pri uporabi neformalnih in zakulisnih kanalov pritiska veliko bolj učinkovita prejšnja vlada. Na to kaže tudi dejstvo, da so mediji do sedanje oblasti praviloma bolj kritični, kot so bili do prejšnje, je še dejal Makarovič.

Opozicija o pritiskih na medije

To dokazuje, da lahko novinarji za nadaljnjo demokratizacijo medijskega prostora največ storijo sami z doslednim uveljavljanjem strokovnih kriterijev in novinarske etike, pravi poslanec Grims.

Na ministrstvu za kulturo so prepričani, da je stanje na področju svobode medijev v Sloveniji še naprej zelo ugodno. Majda Širca (NP) pa nasprotno meni, da se je stanje demokracije zaradi vse pogostejših, neposrednih in brutalnih posegov v avtonomijo novinarskega dela v Sloveniji občutno poslabšalo. Po oceni kulturnega ministrstva je mogoče na podlagi teh ugotovitev veljavno zakonodajo oceniti kot ugodno. Mehanizmi nadzora, ki tako stanje zagotavljajo, pa so vzpostavljeni in delujejo, še ugotavljajo na ministrstvu.

Tudi poslanec največje koalicijske stranke Branko Grims izpostavlja poročilo ameriškega State Departmenta, ki ugotavlja, da so v Sloveniji mediji povsem svobodni in pokrivajo celoten spekter različnih mnenj. "Med države s povsem svobodnimi mediji nas je ponovno uvrstila tudi nevladna organizacija Freedom House. Ta pozitivni premik v oceni State Departmenta se je zgodil prav v letu, ko sta bila uveljavljena na referendumu sprejeti zakon o RTV Slovenija in novela zakona o medijih," je poudaril poslanec SDS.

Ta sicer ocenjuje, da "tranzicijska levica še vedno vrednostno in kapitalsko obvladuje nekatere medije". Na čelo teh medijev po oceni Grimsa je začela postavljati "ljudi brez vsake primerne izobrazbe, ki so zaradi svoje neizobraženosti zlahka vodljivi in v praksi delujejo kot propagandisti levičarske politične opcije".

Majda Širca meni, da se je stanje demokracije zaradi vse pogostejših, neposrednih in brutalnih posegov v avtonomijo novinarskega dela v Sloveniji občutno poslabšalo
Majda Širca meni, da se je stanje demokracije zaradi vse pogostejših, neposrednih in brutalnih posegov v avtonomijo novinarskega dela v Sloveniji občutno poslabšalo FOTO: POP TV

Po mnenju poslanke Širca pa številni primeri omejevanja avtonomije medijske svobode kažejo, "da se prostor javne besede in s tem svobode vse bolj oži". To pa se dogaja s posrednim lastništvom države v medijih, preko vpliva gospodarskih družb, s pomočjo vsiljene zakonodaje, preko neposrednih pritiskov in s šikaniranjem novinark in novinarjev, meni poslanka.

Kljub temu Širca verjame, da nosilci pritiska ne uspejo vedno doseči svojih ciljev. "A hkrati je dovolj in nevarno za demokracijo, če se nelagodje, strah, odvisnost in omejevanje izrazi v enem samem primeru," je zapisala in dodala, da je v Sloveniji takšnih primerov vsak dan več.

Lestvica svobode medijev

Slovenija se sicer na podlagi zadnjih raziskav, ki jih je izvedela vodilna mednarodne nevladne organizacije na področju svobode medijev Freedom House, na lestvici 195 držav uvršča na 39. do 45. mesto. Tako je uvrščena med države, ki imajo svobodne medije, med članicami Evropske unije pa si deli 17. do 20. mesto.

Novi RTV zakon označuje za "kontorverznega"
Novi RTV zakon označuje za "kontorverznega" FOTO: POP TV

Nevladna organizacija v poročilu navaja, da je svoboda tiska v Sloveniji zagotovljena z ustavo in oblasti jo v praksi načeloma izvajajo, vendar pa so vse glasnejša tudi opozorila o pritiskih oblasti na medije in o vmešavanju v njihovo delo. Ob tem Freedom House izpostavlja novi zakon o RTV in ga označuje za "kontroverznega", ker skrbi za večji vpliv oblasti na delo in programske vsebine javne televizije in radia.

Svoboda medijev je tudi v Sloveniji v zadnjem času pogosta tema; med drugim je v javnosti odmeval predčasni odpoklic dveh Delovih dopisnikov. Na to se je med drugimi odzvala tudi Evropska zveza novinarjev, ki je zapisala, da predstavlja sankcioniranje novinarjev zaradi izraženega mnenja nedopusten poseg v ustavno in mednarodno zagotovljeno svobodo izražanja.

Tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik je aprila izrazila zaskrbljenost nad zadnjimi dogodki v nekaterih slovenskih medijih, ki po njenem prepričanju "lahko ogrozijo ustavno in zakonsko vlogo medijev in novinarjev". Opozorila je, da medijska svoboda ni le v interesu javnosti, pač pa tudi oblasti, ki si, če se tega zaveda, na tak način dolgoročno zagotavlja legitimnost in uspešnost.

GS ZN je 1993 razglasila 3. maj za dan svoboede tiska
GS ZN je 1993 razglasila 3. maj za dan svoboede tiska FOTO: Reuters

Kot že omenjeno, je Generalna konferenca Unesca leta 1991 predlagala Generalni skupščini Združenih narodov, naj 3. maj razglasi za svetovni dan svobode tiska, kar je slednja storila leta 1993. Ne samo, da se spomnimo na pomen medijev, temveč tudi, da se spomnimo tistih, ki so pri zagotavljanju svobode tiska izgubili življenje. Po podatkih Mednarodnega inštituta za medije je bilo lani po svetu ubitih kar 100 novinarjev, kar je največ do sedaj.

Čedalje več novinarjev žrtev ugrabitev

Ana Politkovska
Ana Politkovska FOTO: Reuters


Današnji svetovni dan svobode medijev so zaznamovali opomini na nerešen umor ruske kritične novinarke Ane Politkovske in ugrabitev novinarja BBC Alana Johnstona, ki je že skoraj dva meseca v rokah palestinskih ugrabiteljev. Mednarodna zveza novinarjev (IFJ) je ob tem opozorila, da je čedalje več novinarjev žrtev nasilja in ugrabitev.

"3. maj je dan, ko slavimo svobodo izražanja, vendar nimamo česa slaviti, če naši kolegi niso svobodni," je dejal generalni sekretar IFJ Aidan White.

Mednarodni inštitut za medije (IPI) je medtem opozoril na številne novinarje po svetu, ki jim je prepovedano opravljanje njihovega poklica, zaradi ustrahovanja pa so večkrat prisiljeni bežati ali se skrivati. IPI je zato vse države pozval, naj novinarjem omogočijo neovirano poročanje. Kdor ovira svobodo gibanja novinarjev, ovira tudi prost pretok informacij, so še poudarili na inštitutu.

Srbske televizijske in radijske postaje so ob svetovnem dnevu svobode medijev za nekaj časa počrnile televizijske zaslone in prekinile oddajanje ter s tem opozorile na čedalje pogostejše napade na lokalne novinarje ter na nesposobnost oblasti, da kaznujejo krivce.

Pred političnimi pritiski na medije in kršitvami novinarske etike pa so novinarji posvarili tudi na Hrvaškem. Vpliv oblasti na medije bi lahko Hrvaški škodoval pri približevanju Evropski uniji, so menili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (97)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User203317
04. 05. 2007 22.55
Vegos : Sam si se umešal v debate, ki smo jih načeli z Albertinoum in Malasutro ! Zelo korektno sem ti zastavil vprašanje na tvojo veleumno tezo ! Če nisi dorasel temi ostani na BB in ne skači v pogovore odraslih !
User253165
04. 05. 2007 21.03
Heh... Dokler se bomo razhajal in bili na različnih bregovih ne bo Slovenija ničesar naredila. To očitno ni jasno veliko ljudem! Le kako naj se držimo kakršnekoli strategije, če se vsakih nekaj let prioritete menjajo in so usmerjene le v obrambo položaja pred "radikalci" na nasprotni strani! Kot primer naj navedem Finsko, ki se je v začetku 80ih let odločila vlagati v znanost in razvoj, ker je v tem , zanimivo, videla edino možnost, da postane v prihodnosti gospdarsko uspešna država. Ne boste verjeli, ampak od takrat naprej je rast deleža sredstev, ki gredo v R&D konstanta neglede na to kdo je na oblasti. Naj mi kdo pove ali se vam to zdi možno tukaj? Meni osebno ne, vsaj dokler ne postanemo normalni ljudje in priznamo, da je včasih mogoče, da ima tudi nekdo drug včasih prav!
User2757
04. 05. 2007 19.51
Sicer pa človeku, ki me nekaj "vpraša" samo z nameno da mi bo lahko potem odgovoril "Ha ha ha nimaš pojma", kar si že nič kolikokrat tudi storil, dragi Maks - res nimam namena odgovarjati. Ti si boš na meni ego pumpal, japajade...
User2757
04. 05. 2007 19.47
Odgovor? Si me morda kaj vprašal? "Res me zanima kdaj smo bili uravnoteženi, če smo iz ene skrajnosti padli v drugo skrajnost !" To ni vprašanje.
User203317
04. 05. 2007 19.44
Ja res ste prav prisrčni s svojim sprenevedanjem ! Neti : Živjo ! Zanimiv odgovor ! Še vedno čakam odgovor Vegosa !
User175540
04. 05. 2007 18.44
maks, prej nisem imel občutka, da bi živeli v kakšni skrajnosti. no, zdaj ga pa imam. preveč hlastno se je tvoj jj lotil sprememb na napačnih koncih. če bi bil zrel in suveren politik, se ne bi toliko ukvarjal z nadzorom in čiščenjem kadrov, ampak s povsem drugimi stvarmi. ker pa to ni, ga zanima le lastna paranoja. ne vem pa, kako da mu ni jasno, da popolnega nadzora ne bo mogel imeti nikoli. in to, da se mu bo ravno takšna politika maščevala. čudno, res. maks, kar se pa ropa tiče - saj je takoj dobil odgovor na volitvah (že po dveh letih). tako, kot ga bo dobil tudi janša.
User202762
04. 05. 2007 18.41
Maksi, spet si slabe volje! - Na točki mirovanja-
Uporabnik113189
04. 05. 2007 18.39
max, ti je malasutra 16:45 tako lepo napisal, da ni kaj dodati..Nekje med večstrankarskim sistemom se je demokracija kar izgubila..
User203317
04. 05. 2007 18.36
Res me zanima kdaj smo bili uravnoteženi, če smo iz ene skrajnosti padli v drugo skrajnost ! Za odgovor se najlepše zahvaljujem !
User2757
04. 05. 2007 18.27
Ocena položaja. Res je. Subjektivna stvar, ane? ZAKAJ torej potem sploh razpravljamo?
User203317
04. 05. 2007 18.25
Razlika je samo v oceni položaja ! To kar je zate druga skrajnost je za mene lovljenje ravnotežja ! Kdaj po tvojem pa smo bili uravnoteženi , če smo sedaj po tvoji teoriji že v drugi skrajnosti !
User2757
04. 05. 2007 17.45
Maks, a tebi tudi ni jasno da prehod iz ene skrajnosti v drugo NI balansiranje...
User203317
04. 05. 2007 17.44
Malasutra : Zakaj je Rop zavrnil predlog prejšne opozicije , da bi opozicija predlagala tretjino članov v nadzorne svete podjetij, v katerih ima določen delež država ! Zato da jih nebi opozicija kontrolirala ! najbolljš je da sam sebe kontroliraš ! Zakaj bivša opcija na oblasti ni sprejela lustracijskega zakona, katere smernice za pripravo je podala z resolucijo že parlamentarna skupščina Sveta Evrope ! Tranzicijska levica obvlada tri četrt ali še več gospodarstva ! Očitno je to za nekatere demokracija ! Da bi stvari zbalansirali bi JJ rabu še dva mandata !
User175540
04. 05. 2007 16.45
res je - večstrankarski sistem ni nujno tudi demokratičen. in z demokracijo v zadnjih dveh letih hudo škripa - vse več primerov nespoštovanja odločb ustavnega sodišča, ukinjanje pravne države (afera ambrus), ukinjanje svobode medijev (zakon o rtv, afera delo),... vse to že ni demokracija. takole bom rekel, maks: res je, da ne maram desnice, ker je konservativna in kot taka nosilka zastarelih idej, nemodernistična,itd., ampak, meni niti ne bi bil tak problem, da je kdaj tudi desnica na oblasti, če bi spoštovala osnovne postulate demokracije in demokratičnosti družbe. če pa vidim, da drsimo nazaj v toge, nedemokratične vzorce, v družbo, ki je izključevalna, vse bolj ksenofobna, vse bolj pod kontrolo, vse bolj enoumna, vse bolj indoktrinirana z rimokatoliško miselnostjo, vse bolj nestrpna, vse bolj militantna, vse bolj revanšistična in revizionistična, e, potem mi ni več kul. zame je to preprosto somrak demokracije in najnižja stopnja odprtosti in osvobojenosti slovenije po njeni osamosvojitvi.
User2757
04. 05. 2007 16.38
JJ se malo preveč ukvarja z ornitologijo, se mi zdi...
User175540
04. 05. 2007 16.31
joj, maks, kaj nam bodo komisije, ki so kot po pravilu preglasovane. v zadnjih dveh letih je tudi to eno novih železnih pravil janševe demokracije. vse, kar od teh komisij imamo, je dodatna poraba davkoplačevalskega denarja. učinek pa ničen.
User2757
04. 05. 2007 16.00
Ma, pač tega komentiranja ne smeš vzet osebno...saj sem ga sam nekoč jemal zalo osebno, tako osebno da sem šel citirat kazenski zakonik v zvezi z razžalitvami - ampak enostavno tako gre preveč živcev...
User203317
04. 05. 2007 15.59
Ja2rise : Delajo pokoro za nazaj ! So mi zradiral že kar nekaj postov ! Al pa , da sem kupu spletno stran ! Se opravičujem , če sem koga užalil !!
User187269
04. 05. 2007 15.53
Moderatorji foruma bi lahko malo posegli vmes, ker debata presega okvire kulturnosti. Aja, samo, ne smete, ker boste potem spet vi krivi, da določenim ljudem cenzurirate prispevke. Jejhata, jejhata, začarani krog ...
User243511
04. 05. 2007 15.46
Lep primer je imenovanje guvernerja. Sedanja oblast se čuti že dovolj močna in samozadostna, da se je hotela polastiti še mesta guvernerja banke slovenije. Pri tem je ni skrbel mednarodni ugled slovenije, ne dobrobit slovencev, da bomo po lepem dosežku naredili madež na ta uspeh zaradi neizvolitve itd. In ker ji to po obstoječih zakonih ni uspelo, je vrli g. Šturm skušal spremeniti zakon. Tako se to začne in končuje demokracija.