Življenje po državi je močno podrejeno preprečevanju širjenja novega koronavirusa. Posamezne regije so aktivirale svoje civilne štabe in sprejele različne ukrepe, s katerimi skušajo preprečevati širjenje virusa, hkrati pa ljudem olajšati stisko v času izolacije. Poglejmo, kakšni so ti ukrepi.
V Ljubljani v ospredju skrb za starejše, otroke, socialno ogrožene
Dostava hrane: V Ljubljani so otrokom iz socialno šibkih družin, med katerimi so nekateri z zaprtjem šol ostali brez edinega toplega obroka, in starostnikom, ki naj ne bi zapuščali svojih stanovanj, organizirali dostavo hrane na dom. Za šolske in vrtčevske otroke je treba potrebo po obroku javiti šoli ali vrtcu, ki ga obiskujejo. Starostniki, ki potrebujejo dostavo živil in zdravil na dom, pa naj pokličejo ljubljansko območno združenje Rdečega križa Slovenije na telefonsko število 040 788 698 vsak dan od 8. do 16. ure. Hrano bodo dnevno razvažali prostovoljci, vozniki ljubljanskega javnega potniškega prometa. Iz občine so sporočili, da se jim je v ponedeljek do 12. ure javilo 100 voznikov prostovoljcev.
Varstvo otrok: Ljubljanska občina je ravnateljem vrtcev in osnovnih šol poslala poziv, naj med učitelji ter vzgojitelji preverijo možnost prostovoljcev, ki bi bili pripravljeni prevzeti individualno nujno varstvo otroka. Prav tako so vrtci in šole pozvali starše, naj sporočijo, če varstvo potrebujejo. Do ponedeljka do 12. ure se je odzvalo 16 staršev vrtčevskih otrok, pri starših šolarjev pa povpraševanja za zdaj ni. Na drugi strani se je na poziv odzvalo 53 vzgojiteljic iz ljubljanskih vrtcev in 26 učiteljic in učiteljev iz ljubljanskih osnovnih šol.
Tržnica: Del tržnice na prostem, kjer se prodajajo živila, in pokrita tržnica bosta od torka delovali s spremenjenim delovnim časom – med tednom in ob sobotah od 6. do 14. ure. Prodajalci bodo za mesec marec oproščeni plačila najemnine.
Najemnine občinskih prostorov: Občina bo šla na roko tudi najemnikom prostorov, ki so v lasti občine. Ti bodo oproščeni plačila najemnine za obdobje od 15. do najmanj 31. marca.
Brezplačno parkiranje: Vsa parkirišča v lasti občine še naprej ostajajo brezplačna. To velja za parkirišča z zapornicami in parkirna mesta ob cestiščih, za katera parkirnino plačujemo na parkomatih. Za parkiranje v garažnih hišah to ne velja.
Kosovni odpad: V prestolnici odvoza kosovnih odpadkov za zdaj ne bodo izvajali, zato občina prosi vse tiste, ki bodo na svojih vrtovih opravljali zelene odreze ali doma urejali stanovanja in pripravljali stvari za kosovni odvoz, da odpadlo vejevje in vse ostalo hranijo na dvorišču, dokler ne bo mogoč odvoz.
Na mariborskem območju premalo zaščitne opreme
Zaprtje lokalov: V Mariboru so že v nedeljo zaprli vse lokale, še preden je vlada to odredila za vso državo. Spoštovanje tega navodila nadzirajo inšpektorji, v nedeljo so po navedbah občine ugotovili kršitve v 15 lokalih, ki pa so jih lastniki že v času inšpektorjevega obiska zaprli. Posledično so danes mariborske ulice in trgi vidno manj obljudeni.
Pomoč občanom: V večini občin so vzpostavili dežurno telefonsko številko za oskrbo oziroma dostavo nujnih življenjskih potrebščin za tiste, ki sami ne morejo ven. Usklajujejo se z Rdečim križem in Nadškofijo Karitas, ki bosta prevzela vse vstopne točke za pomoč na domu. Prav tako iščejo prostovoljce za pomoč pri teh dobavah in varstvu otrok tistih staršev, ki morajo še vedno v službo. V Občini Lenart so se odločili, da vzgojiteljice gredo pazit otroke na dom.
Dodatna opozorila: Ljudje se sicer po besedah lenarškega župana Janeza Krambergerja še nekoliko "lovijo", saj jim ni točno jasno, kaj smejo početi in kaj ne. Tako se nekateri še vedno zadržujejo na otroških igriščih, nekateri kmetje so prišli celo prodajat na lenarško tržnico. Da se to ne bi več dogajalo, so občinske službe na vseh takšnih krajih nalepile dodatna opozorila o prepovedi zbiranja. Lokalne skupnosti so izboljšale informiranje svojih občanov, ki zdaj vedo, na koga se lahko obrnejo po pomoč, ocenjuje Dragomir Murko, vodja izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje na Ptuju.
Zaščitna oprema: Pripadniki civilne zaščite se ukvarjajo predvsem z dobavo zaščitne opreme. V Spodnjem Podravju je imajo za zdaj še dovolj, na mariborskem območju pa je je že začelo primanjkovati. V Mariboru imajo za zdaj na voljo le občinske zaloge, ki pospešeno kopnijo, saj po zaščitnih maskah povprašujejo med drugim upravne enote, mladinski in zdravstveni domovi, pogrebno podjetje, center za pomoč na domu in javna kuhinja. Primanjkuje jih celo v lekarnah.
Brezplačno parkiranje: Ker se je mestni potniški promet ustavil, so v Mariboru uvedli brezplačno parkiranje na vseh občinskih parkirnih mestih, za zdravstvene delavce UKC Maribor pa so zagotovili dodatna prosta mesta, da bodo ti lažje opravljali svoje delo.
Na Gorenjskem občine organizirajo pomoč občanom
Oskrba na domu: Civilna zaščita Mestne občine Kranj se že nekaj dni intenzivno ukvarja z organizacijo pomoči in oskrbe občanov. Vzpostavljajo sistem oskrbe na domu težje mobilnim. Evidentirali so že 200–250 ljudi, za katere bodo morali poskrbeti in jim dobavljati hrano. V Škofji Loki so vzpostavili občinski center, ki bo organiziral nabavo nujnih prehranskih in zdravstvenih proizvodov po varnem protokolu za vse, ki so v karanteni in nimajo svojcev, sosedov ali druge možnosti. V Občini Bohinj bodo ljudem, ki potrebujejo hrano, dostavljali podobne pakete, kot jih ima Rdeči križ. Iščejo pa prostovoljce, ki bi hrano pakirali in jo razvažali.
Prevozi: Občina bo v času, ko je javni prevoz ustavljen, zagotavljala nujne prevoze z občinskim voznim parkom. Na pomoč lahko priskočijo tudi prostovoljna gasilska društva ter druga društva, kot so jamarji ali taborniki, ki imajo prav tako svoja vozila.
Varstvo otrok: Kar nekaj težav je tudi pri vzpostavljanju sistema varstva otrok, kjer sicer velikih potreb za zdaj niso zaznali, saj so se morale občine na hitro prilagoditi novi odločitvi, da varstva ne smejo zagotavljati organizirano temveč posamično na domu. V Škofji Loki bo občinski center zagotavljal pomoč prostovoljcev za nujno varstvo otrok. V Bohinju iščejo prostovoljce, ki bi bili pripravljeni izvajati varstvo otrok, pri čemer sodelujejo s šolo in vrtcem. Pozivajo, da naj se javijo tudi vsi, ki tovrstno varstvo potrebujejo.
Posebna številka: Mestna občina Kranj je, podobno kot druge občine v regiji, uvedla posebno telefonsko številko, kamor se lahko občani v nujnih primerih obrnejo po pomoč. Koordinatorji občine pa bodo, kolikor bo mogoče, pomagali povezati iskalce pomoči in izvajalce, ki jo bodo lahko nudili. Ob tem občina občane poziva, naj pomoč poskušajo poiskati najprej pri svojih sorodnikih, prijateljih ali sosedih.
Ukrepi v trgovinah: V Bohinju so že pred časom naročili in kupili zaščitno opremo, s katero so pomagali zdravstvenemu domu in trgovinam. Za omejitev širjenja okužbe v trgovinah so v teh dneh pozvali ljudi, naj se vzdržijo prevelikega obiska trgovin. Posebno obremenitev trgovin so opazili v minulih dneh, ko je v Bohinj prišlo veliko lastnikov počitniških kapacitet. Zaradi gneče v trgovinah so v Stari Fužini gasilci skrbeli, da so se ljudje zadrževali na varni razdalji. Tudi včeraj dopoldan so bili pred trgovinami gasilci, a velikega navala ni bilo, zato zdaj le še redarji delajo obhode.
Zbiranje ljudi: Da bi preprečile zbiranje večjega števila ljudi na enem mestu in prenos okužb, so občine zaprle otroška igrišča, na Jesenicah pa so včeraj zaprli tudi spominski park. S temi ukrepi občine skušajo preprečiti združevanje večjega števila oseb na istem mestu. V Tržiču policija izvaja poostren nadzor z namenom preprečevanja zbiranja zaradi možnosti prenosa okužb, prav tako pa izvaja poostren nadzor na področju Zdravstvenega doma Tržič in v strnjenih naseljih. Tudi Policijska uprava Kranj ob splošnem pozivu k samoizolaciji, opozarja ljudi, naj, če je le možno, ostanejo doma.
Tudi na Severnem Primorskem aktivno proti epidemiji
Varstvo otrok: V ajdovski občini potrebuje varstvo sedem otrok, eden od njih je otrok s posebnimi potrebami. Za varstvo na domu so sicer poskrbeli prostovoljci, med katerimi so tako mladi kot tudi učitelji in vzgojitelji, je povedal poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite Ajdovščina Igor Benko.
Igrišča: Novogoriška občina je s ponedeljkom prepovedala dostop do zunanjih otroških in športnih igrišč.
Parkiranje: V Novi Gorici je parkiranje do nadaljnjega brezplačno.
Oskrba na domu: Novogoriška občina je poskrbela za vse, ki potrebujejo nujno oskrbo na domu. V štabu civilne zaščite so vzpostavili telefonsko številko 05 335 01 07, ki je namenjena starejšim in tudi drugim, ki nimajo druge možnosti oskrbe. Za tovrstno pomoč bo mogoče zaprositi vsak dan, tudi ob sobotah in nedeljah, med 8. in 15. uro. Klicni center novogoriška občina organizira skupaj z Občino Brda, zato bodo na omenjeno številko lahko klicali občani obeh občin. Pomoč pri oskrbi z najnujnejšo hrano, higienskimi pripomočki in zdravili za osebe, ki zaradi okužbe ne bodo smele zapustiti stanovanja in se same ne bodo mogle oskrbovati preko pomoči sorodnikov, prijateljev in znancev, ponujajo tudi v Občini Ajdovščina. Med drugim bo prodajo živil na domu poleg ostalih večjih trgovskih podjetij od srede napovedal tudi Mlinotest, ki bo ponujal živila iz njihove trgovine.
Informacije: V primeru suma okužbe s koronavirusom so v Zdravstvenem domu Nova Gorica na voljo tri telefonske številke. V večernem in nočnem času je na voljo dežurna služba na urgenci v šempetrski bolnišnici.
Prepoved kurjenja v naravi: Poveljnik štaba civilne zaščite Mestne občine Nova Gorica je v ponedeljek izdal odredbo o prepovedi kurjenja v naravnem okolju na območju občine z namenom zagotavljanja pripravljenosti javne gasilske službe za morebitno pomoč pri širjenju epidemije koronavirusa. Odredba je stopila v veljavo takoj in velja do preklica.
V Istri v dodatna pomoč starejšim
Oskrba starejših: Istrske občine pripravljajo konkretne ukrepe za pomoč starejšim, ki jim je treba denimo dovažati osnovne življenjske potrebščine ali jih voziti na zdravniške preglede. Civilna zaščita je ves čas v stiku z občinskimi službami štirih istrskih občin, te pa so v stiku s centri za socialno delo, domovi upokojencev, zdravstvenimi domovi ter ostalimi javnimi ustanovami, s katerimi koordinirajo omenjene ukrepe. Tudi v Občini Ankaran so dodatno poskrbeli za starejše občane, ki sodijo med najbolj ogrožene skupine. V času nevarnosti okužbe z virusom jim bodo zagotovili oskrbo z najnujnejšimi življenjskimi potrebščinami in živili ter zdravili. V Piranu se občina skupaj s civilno zaščito, piranskim centrom za socialno delo in piranskim Rdečim križem pripravlja na pomoč starejšim občanom na čelu z najbolj ogroženimi in tistimi, ki nimajo svojcev. Center za socialno delo bo v okviru storitve pomoči na domu še naprej zagotavljal tudi dostavo toplih obrokov.
Pomoč okuženim: V Piranu so določili posebno telefonsko številko za občane, ki zaradi okužbe ne smejo zapustiti stanovanja in se sami ne morejo oskrbovati preko pomoči sorodnikov, prijateljev, znancev ali spletnega naročanja in dostave pri trgovskih podjetjih. Za te bodo organizirali preskrbo z najnujnejšo hrano, higienskimi pripomočki in zdravili.
Varstvo otrok: Na Mestni občini Koper so predvideli izvajanje nujnega varstva na domu za predšolske otroke in osnovnošolce do petega razreda, ki ga zagotavljajo staršem, zaposlenim v sektorju kritične infrastrukture ali na področju nacionalne varnosti. Varstvo, ki ne vključuje prehrane, bo zagotovljeno za vse otroke, če ima eden od staršev stalno prebivališče v Kopru, za vse otroke, ki so vključeni v javne vrtce mestne občine, ter tudi za vse otroke, ki obiskujejo eno od osnovnih šol v Mestni občini Koper oziroma imajo njihovi starši stalno prebivališče v občini. V ponedeljek še niso imeli nobene prijave, kar pa ne pomeni, da ni interesa. Tudi v piranski občini koordinirajo vse potrebno za varstvo otrok, čeprav trenutno ni potrebe po otroškem varstvu, kar pa se bo verjetno spremenilo v prihodnjih tednih. V Izoli je od ponedeljka samo za nujne primere odprt oddelek vrtca Mavrica, enota Školjka, kjer zagotavljajo varstvo otrok obeh izolskih vrtcev.
Prevoz: Koprska občina bo za čas prepovedi izvajanja javnega prevoza potnikov v državi z dodatnimi štirimi službenimi vozili okrepila socialni program spremstva in pomoči starostnikom pri posameznih opravilih, kot so dostop do trgovine, lekarne in zdravstvenih storitev. Prevozi so brezplačni in se izvajajo po naročilu. V prihodnjih dneh bodo v Kopru organizirali tudi poseben prevoz, ki bo namenjen dostavi hrane, zdravil in drugih potrebščin obolelim osebam in osebam v karanteni.
Brezplačno parkiranje: Koprska občina do nadaljnjega uveljavlja brezplačno parkiranje na vseh javnih parkiriščih v občini, vključno s parkirnima hišama pod Osnovno šolo Koper in Areno Bonifika ter parkiriščem za avtodome. Javno podjetje Okolje Piran je začasno ukinilo obratovanje vseh avtobusov ter v soglasju z občino omogočilo brezplačno parkiranje na vseh javnih parkiriščih na območju Občine Piran in v garažni hiši Arze.
Delo od doma: V Piranu so vse zaposlene na občini obvestili, naj v primeru, da imajo doma majhne otroke ali ostarele starše, živijo na Hrvaškem ali v oddaljenih krajih ali so vezani na javni prevoz in nimajo res nujnih opravil v službi, ostanejo doma ter koristijo nadure, letne dopuste ali se z nadrejenimi dogovorijo za delo od doma.
Uradne ure: Župani Pirana, Izole, Kopra in Ankarana so že v četrtek sprejeli odločitev o omejitvi poslovanja občinskih uprav, občinskih komunalnih podjetij, občinskih javnih zavodov in krajevnih skupnosti, tako da so že s petkom in do nadaljnjega odpovedali uradne ure za sprejem strank. Omenjene ustanove so v času uradnih ur dosegljive prek telefona, pošte in elektronske pošte.
Na Notranjskem ljudje sprejeli omejitve
Oskrba na domu: Občina Postojna je vzpostavila sistem pomoči na domu s pomočjo kriznega štaba občinske civilne zaščite in prostovoljcev.
Domovi za starejše: Na Notranjskem so domovi za starejše že nekaj časa zaprti za obiskovalce. Med zaposlenimi ni okuženih z novim koronavirusom, vodstva pa skrbijo za bolj ranljive uslužbence in se pripravljajo na prihodnje ukrepe.
Varstvo otrok: V Občini Postojna so se za varstvo otrok ponudile vzgojiteljice, a se do zdaj ni javila še nobena družina, ki bi to potrebovala.
Prepoved zadrževanja: V postojnski občini je že od nedelje prepovedano obratovanje gostinskih in drugih lokalov ter neživilskih trgovin, uporaba javnih otroških igral ter zadrževanje na občinskih športnih in drugih objektih.
Zaščitna oprema: Poveljnik regijskega štaba civilne zaščite Sandi Curk je opozoril na nujnost ustrezne in pravočasne dobave zaščitne opreme. "Vse, kar prihaja trenutno z vlade, je glede na razmere v Evropi resnično zelo optimistično. Pred sabo imamo sovražnika, ki ni viden in ne izbira, kar pomeni, da so na udaru tudi nujno potrebne službe," je dejal.
Skrb za živali: V regijskem štabu civilne zaščite so spomnili na nujno skrb za živali v primerih, ko zbolijo njihovi lastniki, ter vse ljudi ponovno pozval, naj upoštevajo navodila in ostanejo doma, če ni nujno drugače. "Spodbudno pa je, da v teh težkih dneh zvonijo telefoni tudi zato, ker se ljudje javljajo in ponujajo pomoč ljudem in živalim," je dejal Curk, ki čuti občutek solidarnosti med ljudmi, kakršnemu so bili priča v tem delu Slovenije ob soočanju z žledom leta 2014.
Kurjenje v naravi: V Pivki in Ilirski Bistrici, kjer so sprejeli podobne ukrepe, pa poleg tega občane tudi prosijo, da se odpovedo kurjenju v naravi, da ne bi ob morebitnem požaru dodatno obremenjevali sil sistema zaščite in reševanja.
V jugovzhodni Sloveniji največ okuženih v Metliki
Javno življenje: V Metliki so zaradi večje okuženosti vse javne zadeve odpovedali že pred drugimi občinami, zdaj pa so se prilagodili tudi ukrepom glede zapiranja šol in vrtcev ter varstva otrok.
Informacije: V Mestni občini Novo mesto, kjer za zdaj še ni uradno okuženih s koronavirusom, so za informiranje in zagotavljanje nujnih potreb najranljivejših skupin oziroma predvsem starejših med 7. in 20. uro uvedli dežurstvo na telefonski številki 07 39 39 289.
Varstvo otrok: Za vse, ki ga nimajo, so v Novem mestu uredili varstvo otrok, za katerega sicer prvi dan ni bilo večjega zanimanja.
Zdravstvena oskrba: Zdravstveni dom Črnomelj je zaradi zaprtja metliškega zdravstvenega doma primarno zdravstveno oskrbo prevzel tudi v Občini Metlika, iz Ljubljane pa so dobili dodatne kontejnerje za ustrezno organiziranje sprejema in obravnave dodatnih bolnikov.
V Celju se pripravljajo na čas, ko bo obolelih verjetno več
Zdravstvena oskrba: Celjski zdravstveni dom je zaprt in deluje po posebnem režimu. Zaprte so tudi vse zobozdravstvene ambulante. Nujne primere obravnavajo v dežurni ambulanti, za okužene z novim koronavirusom pa bo delovala posebna ambulanta v izpostavi na Dobrni. Splošna bolnišnica Celje se bo razdelila v dva popolnoma ločena dela, in sicer bodo v enem obravnavali hospitalizirane zaradi drugih zdravstvenih stanj, v drugem pa okužene s koronavirusom.
Igrišča: Mestna občina Celje je v ponedeljek zaprla tudi vsa otroška igrišča, a ker so nekatera brez ograd, na občini računajo na odgovorno ravnanje občanov, ki naj se ne družijo v skupinah.
Oskrba ljudi: Na Občini Šmarje pri Jelšah trenutno sestavljajo seznam prostovoljcev, ki so pripravljeni na razvoz hrane, zdravil in drugo oskrbo po občini. Prav tako v bazi zbirajo podatke o avtomobilih, ki jih imajo na voljo in bodo prišli prav v najhujših primerih, delajo si zaloge goriva in zaščitne opreme. Poleg tega je občinski štab civilne zaščite vzpostavil psihosocialno pomoč za občane in kontaktne številke objavil na spletni strani občine, kjer so objavljene tudi druge številke in podatki. Ob tem na občini prosijo vse tudi za medsosedsko pomoč starejšim, za katere vedo, da niso vajeni sodobnih poti obveščanja prek spletnih strani in družbenih omrežij.
Varstvo otrok: Rešitve za varstvo otrok, katerih starši opravljajo nujno delo, bodo v Celju iskali med vzgojitelji in vzgojiteljicami celjskih vrtcev.
Kurjenje v naravi: Občinski štab civilne zaščite je izdal odredbo o prepovedi kurjenja v naravnem okolju na območju Občine Šmarje pri Jelšah. Odredba velja od ponedeljka od 13. ure do preklica, občane pa pozivajo k doslednemu upoštevanju prepovedi, tako da bodo prostovoljni gasilci na voljo za potrebe zagotavljanja pomoči prizadetim zaradi širjenja koronavirusa.
V velenjski občini do ponedeljka še brez potrjenih okužb
Varstvo otrok: Nujno varstvo za otroke od ponedeljka izvajajo s pomočjo prostovoljcev. Nujno varstvo za otroke je namenjeno tistim, katerih starši so zaposleni v službah, pomembnih za delovanje nujnih služb. Varstvo je na domovih zagotovljeno s pomočjo prostovoljcev, koordinator aktivnosti pa je občinska zveza prijateljev mladine. V ponedeljek so po podatkih občine varstvo zagotovili za dva otroka, za torek podatkov še nimajo.
Oskrba ranljivih: V Velenju še naprej obratuje javna kuhinja. Občina Šoštanj bo socialno šibkejšim občanom, ki sicer prejemajo topli obrok v vrtcu, zagotovila osnovne pakete živil, ki jih bo v sodelovanju z Rdečim križem in civilno zaščito tudi dostavila. Občina je na svoji spletni strani objavila tudi kontaktno številko in naslov, kamor se lahko občani obrnejo po pomoč v zvezi z dostavo hrane, zdravil, varstva otrok in podobno.
Nadzor nad izvajanjem ukrepov: Velenjska občina je že v nedeljo pozvala k zaprtju lokalov. Pozivu so mnogi sledili, kasneje je to odredila tudi vlada. Na občini so sicer dejali, da lahko nadzor nad zaprtjem lokalov izvajajo državne inšpekcijske službe, saj da občinske teh pristojnosti nimajo. Se pa v Velenju sprašujejo, zakaj so še naprej odprti nekateri nenujni lokali, kot so trafike in kioski, kjer je prav tako možen stik med ljudmi. Zato pozivajo vlado, da za zagotavljanje zdravja ljudi na številnih delovnih mestih odlok dopolni.
Igrišča: V Šoštanju so do nadaljnjega zaprte vse telovadnice in igrišča, vse občane pa prosijo, da dosledno upoštevajo navodila in se tudi na odprtih javnih površinah ne zadržujejo v večjih skupinah.
Razpisi: Glede na to, da so v teku nekateri občinski razpisi bodo v Velenju roke pri večini razpisov, kjer je to možno, podaljšali. Z današnjim dnem je sicer občina zaprta, uradnih ur ni, večina sodelavcev dela od doma. V Velenju se zavzemajo tudi za sprejetje interventnega zakona za povrnitev škode vsem obrtnikom, ki so primorani svojo dejavnost zapreti, na občini pa jim bodo pomagali v skladu s svojimi pristojnostmi. Tudi šoštanjska občina je rok za oddajo vlog za dva aktualna javna razpisa, povezana s sofinanciranjem na področju kmetijstva in športa, s 3. aprila podaljšala na 4. maj.
Na Koroškem do zdaj ena potrjena okužba
Zdravstvena oskrba: Na Koroškem je vstopna točka za odvzeme brisov za tja napotene bolnike ob sumu na okužbo z novim koronavirusom Zdravstveni dom (ZD) Slovenj Gradec. Ker še vedno prihaja do odstopanj, ponovno pozivajo ljudi, da v primeru kakršnih koli težav najprej pokličejo osebne zdravnike oziroma na javno objavljene telefonske številke zdravstvenih domov, ki so dostopne 24 ur dnevno.
Varstvo otrok: V Slovenj Gradcu so, kot je to zahtevala država, odpovedali prej načrtovano organizirano varstvo otrok za tiste zaposlene, ki delajo v službah, pomembnih za delovanje države. Do zdaj potreb po nujnem varstvu na občini tudi niso zabeležili, če bo treba, bodo varstvo organizirali, so pojasnili na občini.
Parkiranje: Brezplačni prevozi za starejše se trenutno v Slovenj Gradcu ne izvajajo, v mestu je parkiranje na javnih parkiriščih brezplačno.
Igrišča: V Slovenj Gradcu so poleg javnih ustanov zaprli otroška igrišča in druga javna športna igrišča.
Oskrba starejših: Na Ravnah na Koroškem so se dogovorili za začetek sistemske in organizirane oskrbe starejših občanov in občank z nujnimi živili in zdravili. V zvezi s tem bo civilna zaščita objavila sistem in kontakte.
Pomoč na domu: Nekatere občine, med drugim Vuzenica in Muta, so na svojih spletnih straneh objavile telefonske številke za tiste, pri katerih bo potrjena okužba s koronavirusom in bodo v domači oskrbi ter ne bodo imeli druge možnosti oskrbe s hrano in zdravili.
Kurjenje v naravi: Gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Muta so pozvali občane in vse druge državljane, da pri tačas aktualnih kmetijskih opravilih na njivah, gozdovih, vrtovih in v okolici hiš ne sežigajo drevesnih ostankov in trave, ampak naj to opravijo takrat, ko bo trava ozelenela in bo verjetnost razširitve požara v naravnem okolju zmanjšana. S tem bodo preprečili nepotrebne izvoze gasilcev na intervencije, kjer bi posledično lahko ogrozili zdravje vseh vpletenih. Ponekod, denimo na Prevaljah, imajo sicer ta teden predviden organiziran odvoz vejevja.
V Posavju občane pozivajo, naj ostanejo doma
Izposoja koles: V Krškem so poleg javnega potniškega prevoza ustavili tudi mestno izposojo koles in prepovedali uporabo igral in fitnes naprav na prostem.
Informacije: Občina Krško sodeluje in je v stalnem stiku z vsemi pristojnimi ustanovami, občani pa lahko za vse informacije v zvezi z epidemijo na območju Občine Krško pokličejo telefonsko številko 07 49 81 429. Na voljo sta tudi številki za pomoč občanom v stiski – 070 585 803 in 041 730 192. Občina Sevnica vse naloge opravlja tekoče, zaradi varovanja zaposlenih pa je omejila osebne stike. Občane in druge obiskovalce so pozvali, da pri urejanju zadev z občino in s sevniško upravno enoto uporabljajo telefonske in elektronske poti.
Oskrba starejših: V Brežicah so posebno pozornost namenili starejšim, ki nimajo bližnjih in socialne mreže. Zanje so vzpostavili posebno telefonsko številko 051 20 10 10, na katero lahko pokličejo med 8. in 16. uro. Občane so zaprosili, da poskrbijo za sosede in znance, če so ti sami in potrebujejo pomoč.
Zdravstvena oskrba: Posavska Splošna bolnišnica Brežice je od ponedeljka spremenila organizacijo dela. Nova ureditev dela velja do petka, 27. marca. V brežiški bolnišnici so prenehali delo v vseh specialističnih ambulantah in v ginekološkem dispanzerju, odpovedali so tudi naročeni operativni program. Glede na epidemiološko stanje bodo morebitne nadaljnje ukrepe določili po 23. marcu. V Zdravstvenem domu Sevnica so zadnje dni vzpostavili epidemiološki nadzor. Med zaposlenim osebjem hkrati izvajajo preventivne ukrepe preprečevanja širjenja okužbe z novim koronavirusom. Delo poteka po podobnem protokolu kot v drugih ustanovah primarnega zdravstva oziroma podobno kot v zdravstvenih domovih v Krškem in Brežicah.
Pomurski župani občane pozivajo, naj upoštevajo navodila in se ne vznemirjajo
Oskrba občanov: Pomurske občine so objavile številke in naslove, kamor lahko pokličejo ali pišejo občani, ki potrebujejo pomoč, predvsem za dostavo osnovnih živil in zdravil. Za dostavo obrokov na dom lahko občani v nujnih primerih pokličejo številko 02 538 11 50 na občini, Karitas na številko 02 538 11 50, Podpornico EHO na številko 041 705 003 ali območno enoto Rdečega križa na številko 02 512 45 20.
Zdravstvena oskrba: V Splošni bolnišnici Murska Sobota so pripravili 20 postelj za bolnike, za katere obstaja sum okužbe z novim koronavirusom. Namestili so jih v prostore nekdanje porodnišnice, ki so jo v ta namen izpraznili. V njih bodo namestili bolnike, dokler ne potrdijo ali zavržejo suma okužbe. Okužene bodo poslali na zdravljenje v UKC Maribor, če so zdravstvene težave bolnika posledica druge bolezni, pa ga bodo zdravili v bolnišnici.
Informacije: Občanom sta neprekinjeno na razpolago dežurni telefonski številki poveljnika občinskega štaba občinske civilne zaščite Stanislava Wolfa (040 224 877) in strokovnega sodelavca Boža Boharja (041 773 377). Na mestni občini ni uradnih ur za osebne obiske, stranke naprošajo, da komunicirajo po telefonu (02 525 16 77), elektronski pošti (mestna.obcina@murska-sobota.si) ali pošti (Mestna občina Murska Sobota, Kardoševa 2, 9000 Murska Sobota). Zaprta sta tudi blagajna in vložišče občine.
Parkiranje: Od danes do preklica je ukinjeno plačilo parkirnine na vseh modrih conah in plačljivih parkiriščih v lasti občine.
Varstvo otrok: V Pomurju povpraševanja po varstvu otrok skorajda ni. Starši so za varstvo poskrbeli sami ali so jim na pomoč priskočili sorodniki in sosedje, tako da za prijavljene prostovoljce za zdaj ni posebnega dela. Za starše, ki bi varstvo potrebovali, so na voljo prostovoljci iz Vrtca Murska Sobota. Starši potrebo sporočijo na omenjeni telefonski številki občinske civilne zaščite.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.