Slovenija

Kako se o vojni v Ukrajini pogovoriti z otroki?

Ljubljana, 05. 03. 2022 17.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Vojna v Ukrajini je zadnje čase prva in zadnja tema pogovorov, ki jih slišijo tudi otroci. Vojne lahko v nas zbujajo občutke strahu, panike in tesnobe, zato je UNICEF Slovenija za starše pripravil nekaj napotkov, kako se z otroki pogovarjati o vojni.

Ko se spopadi ali vojne znajdejo na naslovnicah medijev, lahko povzročijo občutke, kot so strah, žalost, jeza in tesnoba, ne glede na to, kje živite in koliko ste stari. Otroci vedno iščejo občutek varnosti in zaščite pri svojih starših – še toliko bolj v kriznih časih. Zato je izjemno pomembno, kako se lotiti pogovora z otrokom ter mu zagotoviti oporo in tolažbo.

1. Ugotovite, kaj otroci vedo in kako se počutijo

Izberite čas in kraj, ko se lahko o vojni v Ukrajini pogovorite na naraven način in ko se bo vaš otrok najverjetneje počutil prijetno in udobno, ko bo prosto govoril, na primer med družinskim obrokom. Poskusite se izogniti pogovoru o tej temi tik pred spanjem. Dobro izhodišče je, da otroka vprašate, kaj ve in kako se počuti. Nekateri otroci morda vedo le malo o tem, kaj se dogaja, in jih pogovor o tem ne zanima, drugi pa so morda v tišini zaskrbljeni. Pri mlajših otrocih lahko k začetku pogovora pripomorejo risanje, zgodbe in druge dejavnosti.

Pogovor
Pogovor FOTO: Shutterstock

Otroci lahko novice odkrivajo na različne načine, zato je pomembno, da preverite, kaj vidijo in slišijo. To je priložnost, da jih pomirimo in lahko popravimo morebitne netočne informacije, na katere so morda naleteli na spletu, televiziji, v šoli ali jih slišali od prijateljev. Zaradi stalnega toka vznemirljivih slik in naslovov se lahko zdi, da je kriza povsod okoli nas. Mlajši otroci morda ne razlikujejo med slikami na zaslonu in svojo osebno resničnostjo ter lahko verjamejo, da so v neposredni nevarnosti, tudi če se konflikt dogaja daleč stran. Starejši otroci so morda videli zaskrbljujoče stvari na družbenih medijih in jih je strah, kako bi se dogodki lahko stopnjevali.

Pomembno je, da ne zanemarite ali zavračate njihove zaskrbljenosti. Če postavijo vprašanje, ki se vam morda zdi skrajno, na primer: "Ali bomo vsi umrli?", jim zagotovite, da se to ne bo zgodilo, vendar poskušajte tudi ugotoviti, kaj so slišali in zakaj jih skrbi, da bi se to zgodilo. Če boste razumeli, od kod izvirajo skrbi, jih boste najverjetneje lahko pomirili. Ne pozabite priznati njihovih občutkov in jim zagotoviti, da je vse, kar čutijo, naravno. Pokažite, da jih poslušate, tako da jim namenite vso svojo pozornost, in jih spomnite, da se lahko z vami ali drugo zaupanja vredno odraslo osebo pogovorijo, kadar koli želijo.

2. Ohranite mirnost in se prilagodite starosti otroka

Otroci imajo pravico vedeti, kaj se dogaja v svetu, vendar so odrasli odgovorni tudi za to, da jih varujejo pred stisko. Sami najbolje poznate svojega otroka. Uporabljajte jezik, primeren starosti, opazujte njihove odzive in bodite občutljivi za njihovo stopnjo zaskrbljenosti. Normalno je, če ste tudi vi žalostni ali zaskrbljeni zaradi dogajanja. Vendar ne pozabite, da otroci sprejemajo čustvene signale od odraslih, zato poskušajte, da z otrokom ne deliti preveč strahov. Govorite mirno in bodite pozorni na govorico telesa, na primer na obrazno mimiko.

Kolikor lahko, otrokom vedno znova zagotovite, da so varni pred kakršno koli nevarnostjo. Spomnite jih, da si številni ljudje po vsem svetu prizadevajo, da bi ustavili konflikt in dosegli mir.  Ne pozabite, prav tako je v redu, če nimate odgovora na vsako vprašanje. Lahko rečete, da ga morate poiskati ali pa ga uporabite kot priložnost, da s starejšimi otroki skupaj poiščete odgovore. Uporabite spletne strani uglednih medijskih organizacij ali mednarodnih organizacij. Otrokom razložite, da morda nekatere informacije na spletu niso točne in kako pomembno je poiskati zanesljive vire.

Pogovor
Pogovor FOTO: Shutterstock

3. Širite sočutje, ne stigme

Konflikt lahko pogosto prinese predsodke in diskriminacijo, bodisi proti ljudem bodisi proti državi. Ko se pogovarjate z otroki, se izogibajte oznakam, kot so "slabi ljudje" ali "zlo", in jih raje izkoristite kot priložnost za spodbujanje sočutja, na primer do družin, ki so morale zapustiti svoje domove. Tudi če se konflikt dogaja v oddaljeni državi, lahko spodbuja diskriminacijo na vašem pragu. Preverite, ali vaši otroci ne doživljajo ustrahovanja ali k njemu prispevajo. Če so bili v šoli nadlegovani ali ustrahovani, jih spodbudite, da to povedo vam ali odrasli osebi, ki ji zaupajo. Otroke opomnite, da si vsi zaslužijo varnost v šoli in družbi. Trpinčenje in diskriminacija sta vedno napačna, zato moramo vsak po svojih močeh širiti prijaznost in podpirati drug drugega.

4. Osredotočite se na pomočnike

Pomembno je, da otroci vedo, da si ljudje pomagajo z dejanji poguma in prijaznostjo. Poiščite pozitivne zgodbe, na primer o prvih posredovalcih, ki pomagajo ljudem, ali o mladih, ki pozivajo k miru. Preverite, ali bi vaš otrok želel sodelovati pri sprejemanju pozitivnih ukrepov. Morda bi lahko narisal plakat ali napisal pesem za mir, morda pa bi lahko sodelovali pri zbiranju sredstev na lokalni ravni ali se pridružili peticiji. Občutek, da nekaj naredimo, ne glede na to, kako majhno je to, lahko pogosto prinese veliko tolažbo.

5. Pogovore zaključite previdno in z nežnostjo

Ko zaključujete pogovor, se prepričajte, da otroka ne puščate v stiski. Poskusite oceniti njegovo stopnjo tesnobe tako, da opazujete njegovo telesno govorico, upoštevate, ali uporablja običajen ton glasu, in opazujete njegovo dihanje. Spomnite ga, da vam ni vseeno in da ste mu na voljo za poslušanje in podporo, kadar koli se počuti zaskrbljenega.

Pogovor
Pogovor FOTO: Shutterstock

6. Še naprej preverjajte

Ko se novice o vojni nadaljujejo, morate še naprej preverjati, kako je ob tem vašemu otroku. Kako se počuti? Ima kakšna nova vprašanja ali stvari, o katerih bi se rad pogovoril z vami? Če se zdi, da je otrok zaskrbljen ali tesnoben zaradi dogajanja, bodite pozorni na morebitne spremembe v njegovem vedenju ali počutju, kot so bolečine v trebuhu, glavoboli, nočne more ali težave s spanjem.

Otroci se različno odzivajo na neželene dogodke in nekateri znaki stiske morda niso tako očitni. Mlajši otroci lahko postanejo bolj zaprti kot običajno, najstniki pa lahko kažejo močno žalost ali jezo. Mnogi od teh odzivov trajajo le kratek čas in so normalni odzivi na stresne dogodke. Če ti odzivi trajajo dlje časa, bo vaš otrok morda potreboval strokovno pomoč.

Pri zmanjševanju stresa mu lahko pomagate tako, da skupaj izvajate dejavnosti, kot je trebušno dihanje: 5-krat vdihnite in izdihnite, pri čemer vdihujte 5 sekund skozi nos in izdihujte 5 sekund skozi usta. Razložite otroku, da ob vdihu mehko napihne trebuh kot balon, ob izdihu pa zrak spet počasi odhaja iz balona. Bodite pripravljeni na pogovor z otrokom, če bo ta kdaj koli odprl to temo. Če je to tik pred spanjem, zaključite z nečim pozitivnim, na primer z branjem najljubše zgodbe, ki mu bo pomagala lepo zaspati.

Pogovor
Pogovor FOTO: Shutterstock

7. Omejite poplavo novic

Bodite pozorni na to, koliko so vaši otroci izpostavljeni novicam, medtem ko so te polne skrb vzbujajočih naslovov in vznemirljivih slik. Razmislite o izklopu radijskih ali televizijskih novic, ko so v bližini mlajši otroci. Pri starejših otrocih lahko to izkoristite kot priložnost za pogovor o tem, koliko časa porabijo za branje in poslušanje novic ter katerim virom novic zaupajo. Bodite pozorni tudi na to, kako se o konfliktu pogovarjate z drugimi odraslimi, če so vaši otroci na dosegu sluha. Kolikor je glede na razširjenost novic mogoče, poskusite pozornost odvrniti na prijeten način, na primer z igranjem iger ali skupnim sprehodom.

8. Poskrbite zase

Otrokom boste lahko bolje pomagali, če se boste tudi sami konstruktivno spopadali s težavami. Otroci bodo zaznali vaš lasten odziv na novico, zato jim pomaga, če vedo, da ste mirni in da se nadzorujete. Če ste zaskrbljeni ali razburjeni, si vzemite čas zase in se obrnite na druge družinske člane, prijatelje in zaupanja vredne osebe. Bodite pozorni na to, kako reagirate ob novicah. Poskusite določiti ključne trenutke čez dan, ko boste preverjali, kaj se dogaja, namesto da ste nenehno na spletu. Kolikor lahko, si vzemite čas za stvari, ki vam pomagajo, da se sprostite in si opomorete.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (92)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dante
07. 03. 2022 08.13
O vojni lahko govori tisti, ki jo je preživel. Ostali, bolje da skomignjejo, kakor da ugibajo ali podajo napačna mišlenja.
revolucija_mb
06. 03. 2022 20.18
Kako se pogovoriti, da naj čitajo raje knjige kot propagandne medije ?
revolucija_mb
06. 03. 2022 20.18
Hahahahhahahaha, prat jim možgane, kot jih staršem...
flojdi
06. 03. 2022 18.23
. . treba jim je povedat , da so odrasli , ki nikoli ne odrastejo , in se igrice igrajo v živo
flojdi
06. 03. 2022 18.26
.. ko se igra igrice na tablci , lohk zgubiš glavo 10x na dan ; v Življenju pa samo 1x
VZORNIK
06. 03. 2022 12.48
+4
Jasno in glasno jim je treba povedati, da se je vojna začela zaradi prevare in laži zahoda in ker je zahod vztrajal pri barabijah, ki si jih samo dovoljuje in odreka drugim ....
Edx111
06. 03. 2022 12.06
+3
Pa vi niste pri pravi.
Mio56
06. 03. 2022 11.49
+2
A kako naj se jim pove? Preprosto in po resnici (otroc niso neumni). Sepravi: ker se je en narod vojasko znasal nad drugim, je potem tadrug narod ponoru in usekal nazaj…..na to se doda manipulacijo preostalega sveta in tako zvane 7 sile…in zdej smo kjer smo.. upajmo na najbolse…ampak ker spet nasi politiki utikajo nos kjer ni treba upajmo, da vsaj un medved iz vzhoda ima malo vec pameti in bomo na tak nacin prsli lepo skoz. To pa kar se dela v solah kako mulce psihirajo s tem je pa skoda sploh zgublat besed! Da o nekaterih starsih ki po drugi strani ze skacejo po solah in sprasujejo ce so sole ze nabavle tablete kalijevega jodida pa tud bi jim blo zreba mulce pobrat!!
User1899173
06. 03. 2022 11.49
+2
Naslov prispevka že vnaprej da slutiti, da bo vsebina poneumljajoča. Otroke peljat v naravo, ali pa v kak zabaviščni park zanje pa bo vse ok.
85391
06. 03. 2022 11.08
+5
Pri nas so kar vrle učitejice začele to tematiko pri razredni uri. Da bo mogoče tudi pri nas vojna in da bodo očki in mamice umirali pa otroci. Fajn a ne? Otrok je domov čist zatravmiran prišel.
HujUkropiji
06. 03. 2022 09.04
+0
Ja tako kot Azovci delajo. Žolto-modre uniformice, male pri 7 letih učijo streljati, piti Putin hujlo pivo, heilati itd.. Soon in Noriško kraljestvo.
pizzamargerita
06. 03. 2022 11.03
+0
cpero
06. 03. 2022 08.05
+11
oa kaj bluzite nekaj brezveze kaj otrokom dopovedat,ko pa vse to vidijo in slisijo vsak dan .kaj mislite kje oni zivijo v 19 stoletju al kaj
ajn-schtajn
05. 03. 2022 21.56
+11
Včasih so bile risanke ob sedmih, sedaj pa poročila, ki nabijajo celo uro, v eno, o vojni v ukrajini. Malo se zamislite mediji, kdo dela strah ljudem in predvsem pa nevednim otrokom... Ampak za vas je tak vse biznis...
ni_mi_vse_eno
05. 03. 2022 21.29
+11
Resnica je najboljše zdravilo. Od božička, dedka mraza, miklavža, do vojn in zakaj teta ne ve več kje je doma (demenca). Resnico otroci zmorejo. Laž na drugi strani, se pa vrača nazaj kot bumerang.
TheGreatRusia
05. 03. 2022 21.05
+21
NAJPREJ MORAMO OTROKOM RAZLOŽITI POJEM AMERIŠKE IN EVROPSKE "DEMOKRACIJE" IN BOJ ZA "NACIONALNI INTERES" 4500km DALEČ OD DOMOVINE, NATO SE LAHKO ŠELE DOTAKNEMO TEME O UKRAJINI
pizzamargerita
06. 03. 2022 11.02
+0
Našvasan_zob
05. 03. 2022 21.03
+7
6. Še naprej preverjajte... HALOOO ? To je bi morala biti vaša naloga - MEDIJI...ne pa,da kokodakate zahodno propagando!! SRAMOTA ste res...
VelikoVedro
05. 03. 2022 21.04
+1
123soba
05. 03. 2022 21.00
+2
Vsano stanje spremenijo v filozofiranje in ropotanje. Koliko je teh ljudi ki delajo samo z jezikom...
Zmaga Moke
05. 03. 2022 21.00
+8
Kdor se pogovarja z otroki o vpjni ni gladek. Pustite jim malo veselja.
asdfghjklqwertz
05. 03. 2022 20.58
-5
Kako .. direktno. Vojno povzročajo okupatorji, ki imajo neki cilj, pa če treba pobiti vse ljudi v tisti državi, samo da dosežejo svoje (lep primer je zdaj Putin) ... v vojni okupatorji ne izbirajo kdo bo živel in kdo umrl. Ko enkrat umreš, te več ni. To je tako, da zdaj ležiš tu na sedežni, ko ti to razlagam, nenadoma pa na naju pade ena bomba, ki naju razkosa na prafaktorje. Zdaj se ti vse drži na telesu, potem bi imel roko nekje tam pri vratih, glavo zunaj hiše itd ... Dovolj grozljivo? Ja ... Zakaj bi isto lagal kot o božičku, če veš, da božiček ne obstaja, darilo bo pa vseeno dobil? Vojna pa obstaja, in 50% možnosti je, da preživiš ali umreš.
sh4dyl4dy
05. 03. 2022 20.56
+10
A današnji starši res ne morejo brez navodil za vse? Ma groza no.
Našvasan_zob
05. 03. 2022 20.52
+6
NATO vojni režim je začel odkrito simpatizirati z idejo, da bi Ukrajino sprejeli v režimsko zavezništvo... Ukrajina je odprto govorila, da si želi jedrskega orožja in, da hoče Krim nazaj (čeprav je bil Krim odtujen z referendumom ljudstva).... In, ko bi Ukrajina napadla Krim, bi morala Rusija v vojno s kompletnim NATO režimom kar pa garantira 3.st vojno... TKo,da tole kar imamo sedaj je še najmanjše od zla kar je bilo v planu...