Pogajanja o pokojninski reformi se bodo v okviru delovne pogajalske skupine začela 19. septembra, pogajanja o predlogu reforme trga dela pa 21. septembra, je danes sklenil Ekonomsko-socialni svet (ESS). Delodajalci in sindikati morajo predloge za sestavo skupin posredovati do 14. septembra. Več dilem je bilo sicer na seji glede reforme trga dela.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je na novinarski konferenci po koncu seje ESS pojasnil, da so delodajalski in delojemalski strani predstavili predloga reforme delovnopravne in pokojninske zakonodaje. Kot je povedal, je sam predlagal, da bi se pogajanja o reformah v delovnih pogajalskih skupinah začela že prihodnji teden, a so tako delodajalci kot sindikati prosili za več časa, da bi lahko preučili predlagane spremembe.
Po Vizjakovih besedah so se dogovorili, da obe strani ministrstvu do 14. septembra posredujeta predloge glede sestave delovnih skupin. Prvi sestanek na temo pokojninske reforme je nato predviden za 19. september, prvi sestanek na temo reforme trga dela pa za 21. september. Minister pričakuje intenzivna in konstruktivna pogajanja.
Kaj pravijo delodajalci?
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole je spomnil, da delodajalska stran k reformi delovnopravne zakonodaje, ki bi omogočila večjo prožnost trga dela, poziva že nekaj let. Kot je povedal, pa predlog reforme glede prožnosti trenutno ni skladen z njihovimi pričakovanji, zato jih v pogajanjih čaka veliko dela. Obžaloval je tudi, da se je ministrstvo premislilo glede nekaterih sprva napovedanih rešitev, torej posega v plačan odmor za malico in dodatek na delovno dobo.
O pokojninski reformi je Smole povedal, da so delodajalci zelo zadovoljni, saj je dala vlada jasen signal, da zaradi nje ne razmišlja o zvišanju stroškov dela.
Kaj pa porečejo sindikati?
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in predsedujoči ESS Dušan Semolič je medtem poudaril, da je bila ohranitev plačanega odmora za malico in dodatka na delovno dobo pričakovana in da v primeru, da bi prišlo do posega v ti pravici, sploh ne bi sedli za pogajalsko mizo. Ob tem se je zavzel za to, da se okrepi trend zaposlovanja za nedoločen čas. Dodal je, da nasprotujejo začasnimi in občasnim delom oz. malemu delu.
V zvezi s pokojninsko reformo je kot največji premik izpostavil krepitev pomena delovne dobe. Po njegovih besedah jih čaka ogromno dela. Ob tem je pojasnil, da bo ta reforma uspešna le, če bodo mladi in starejši dobili delo, če bodo zagotovljena nova delovna mesta, če bo poskrbljeno za varnost pri delu.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS) Branimir Štrukelj je omenil polemiko z ministrstvom, da naj bi bil obstoječi zakon o delovnih razmerjih eden od razlogov za padanje bonitetnih ocen Slovenije. Iz medijev tega po Štrukljevih besedah ni mogoče zaslediti, je pa izrazita povezava dviga pribitkov na desetletne obveznice, ko kaj reče predsednik vlade Janez Janša.
Glede pokojninske reforme so v KSJS opozorili, da se v novostih, ki jih prinaša pokojninski zakon glede na lani zavrnjenega na referendumu, teža sprememb prenaša na ženske, izrazito pa na izobražene ženske, ki ne bodo mogle uveljavljati bonitete za otroke. Težave pa jim povzroča tudi predlagana rešitev, po kateri se čas študija ne upošteva. Po Štrukljevih besedah želijo, da bi se te stvari v razpravi uravnotežile.
Predsednik Konfederacije Pergam Janez Posedi je ocenil, da je možno vse tri zakone v zadovoljstvo tistih, ki delajo, pripeljati do konca. Po njegovih besedah so nekoliko skeptični do doseganja ciljev zakona o delovnih razmerjih, ki naj bi prinesel tudi odpravo dualizma in segmentacije na trgu dela.
Uvedba začasnega in občasnega dela pa pomeni še dodatno segmentacijo trga dela, je opozoril. Pri pokojninski zakonodaji gredo razmisleki v pravo smer, vzdržnost pokojninskega sistema pa je pri tem ključna, je ocenil Posedi.
Včeraj je minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak javnosti na kratko predstavil predloga reform trga dela in pokojninskega sistema. Tisti, ki želite, si lahko predloge v celoti preberete v spodaj dodanih dokumentih.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.