Slovenija
Oglas

Kako preprečiti obarvanje zob?

Ljubljana, 31. 07. 2023 11.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vsak človek ima prirojeno naravno barvo zob. Zobje spremenijo barvo bodisi zaradi bolezni, staranja, poškodb, razvad, operativnih posegov ali sprememb v biokemičnih lastnostih organizma.

Zelo pomembno je vedeti, da lahko obarvanost zob vodi v določena bolezenskega stanja, kot so vnete dlesni in če ustrezno ne ukrepamo, tudi do parodontalne bolezni. Določene obloge, ki se nabirajo na zobni sklenini, so namreč dober vir hranil za bakterije, ki škodijo našim zobem.

Oroxid

Razlogi za obarvanost zob

Naravna "belina zob" je odvisna od njihove sestave, in sicer od zunanje plasti - sklenine, ki je prosojne bele barve in notranje plasti - dentina, ki je rumene barve in daje zobem odtenek. Vzroke za obarvanje zob delimo na notranje (intrinzične) in zunanje (ekstrinzične). Notranji vzroki so poškodbe zob in jemanje nekaterih zdravil, ki prizadanejo zobni dentin. Ekstrinzično obarvanje zob je posledica izpostavljenosti naše sklenine zunanjim dejavnikom, kot so npr. hrana in pijača ter kajenje. Pogoste so obarvanosti zob zaradi nalaganja zobnega kamna. Površinska obarvanost je deloma odstranljiva s temeljitim ščetkanjem ali s pomočjo zobozdravnika in ustnega higienika.

Hrana, ki obarva zobe

Pogosto uživanje hrane in pijače z močnimi t.i. kromogenimi pigmenti, lahko povzroči obarvanje zob. Sem spadajo kola, kava, pravi čaj, borovnice, češnje, sojina omaka in nikotin, v stiku s katerim so predvsem kadilci. Svoje prispevajo tudi kisle pijače, ki načenjajo zobno sklenino in olajšajo barvilom dostop v globje predele. Temni pigmenti se prilepijo na površino zobne sklenine, zaradi česar zobje sčasoma potemnijo. V črnem čaju je običajno veliko taninov, ki zobje obarvajo še močneje kot kava. Dodajanje mleka čaju ali kavi lahko pomaga preprečiti obarvanost zob, saj se pigmenti vežejo na proteine v mleku in pristanejo v našem želodcu.

Ob kavi je priporočljivo popiti kozarec vode, s čimer splaknemo zobe in preprečujemo lepljenje pigmentov.
Ob kavi je priporočljivo popiti kozarec vode, s čimer splaknemo zobe in preprečujemo lepljenje pigmentov. FOTO: Arhiv ponudnika

Hrana, ki preprečuje obarvanost zob

Sliši se neverjetno, ampak obstajajo tudi živila, ki naravno pobelijo zobe. Niso sicer tako učinkovita kot profesionalni izdelki za beljenje zob, vendar so poceni in naraven način za ohranjanje našega sijočega nasmeha.

Jagode

Za snežne zobe naj bi zadostovale že jagode. Te moramo cele ali zdrobljene drgniti po zobeh, njihovi encimi pa naj bi našim zobem povrnili sijaj. Po opravljenem beljenju si je dobro umiti zobe, da izločeni sladkor ne ostane v ustni votlini.

Jagode so naravno belilo za zobe.
Jagode so naravno belilo za zobe. FOTO: Arhiv ponudnika

Jabolka

Glasen ugriz v jabolko krepi naše zobe, zvečenje jih pomaga čistiti, visoka koncentracija jabolčne kisline v njem pa poveča proizvodnjo sline. Slednja pomaga čistiti naše zobe in odstraniti madeže.

Ananas

Ananas je edina hrana, ki naravno vsebuje bromelain - encim s protivnetnimi in čistilnimi lastnostmi, ki je zaradi svoje učinkovitosti pogosta sestavina v pasti za odstranjevanje obaravnosti zob.

Jogurt in sir

Mlečni izdelki, kot so sir in jogurt, pripomorejo k preprečevanju nastanka kariesa in zobnega kamna. Ker vsebujejo mlečno kislino (podobna jabolčni kislin), pomagajo odstranjevati površinske madeže na zobeh. Hkrati kazein, mlečni protein, ki ga najdemo v siru, zmanjšuje izgubo mineralov iz zobne sklenine.

Kako odstraniti obarvanost zob?

1. Temeljita ustna higiena

Poleg tega, da se izogibamo vsem dejavnikom, ki povzročajo obarvanost zob, je zelo pomembno, da skrbimo za redno ustno higieno - torej ščetkanje zob 2-3 krat dnevno ter vsakodnevno temeljito nitkanje zob.

2. Stop kajenju

Zdravstvenih razlogov za prenehanje kajenja lahko naštejemo veliko, poleg vseh pa lahko dodamo tudi dejstvo, da je tobak glavni krivec za rumene in obarvane zobe.

3. Obisk zobozdravnika

Zobozdravnik ali ustni higienik s profesionalnem čiščenjem zob odstrani zobne obloge, tako imenovani plak, ki je mehka rumenkasta obloga, ki se nabere na zobeh in zobni kamen, ki ga ne moremo odstraniti doma z zobno ščetko.

4. Profesionalno beljenje zob

Obstaja več vrst beljenja zob, zato se o pravilni metodi posvetujemo z zobozdravnikom in se tega ne lotevamo doma. Stranski učinek beljenja je občutljivost zob, ki je reverzibilna, če se beljenje izvaja natančno in po navodilih.

5. Uporabimo oralno raztopino z aktivnim kisikom

Pri preprečevanju nalaganja in pri odstranjevanju zobnih oblog in kamna nam je lahko v veliko pomoč uporaba ustrezne oralne raztopine med ali po ščetkanju zob. OROXID forte oralna raztopina je registriran medicinski pripomoček, ki dokazano preprečuje in zmanjšuje obarvanost ter zobne obloge. Mehurčki aktivnega kisika zlahka prehajajo do težko dostopnih mest pod dlesnijo in med zobmi, ki jih z uporabo zobne ščetke ne dosežemo. Ker deluje antiseptično, uniči slabe bakterije na zobeh in dlesnih in preprečuje nastanek vnetja. OROXID forte oralna raztopina povšinsko posvetli obarvane zobne obloge, tako da so te manj vidne, brez škodljivega vpliva na zobno sklenino.


Naročnik oglasa je Enikam d.o.o.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.