Na zavodu za zaposlovanje pravijo, da pomeni izguba dela za posameznika zelo veliko spremembo v življenju in delovni karieri. Pogosto pa izguba dela predstavlja šok, ki ga spremlja seveda bojazen, strah in tudi panika. Pa tudi jeza in prizadetost, ki človeka potegnejo v nekoristno razmišljanje o preteklosti. Iz teh čustvenih stanj se je težko iztrgati, za to je potrebne veliko discipline. Obvladati je treba čustvene pretrese, predvsem pa pozitivno energijo usmeriti v iskanje rešitev, novih možnosti in priložnosti, pravijo na zavodu.
Kako konkretno ravnati in na koga se obrniti?
Za obvladovanje sprememb, ki jih prinese izguba dela, si je treba čim prej postaviti jasne cilje za prihodnost – treba se je usmeriti v iskanje novih možnosti, saj je negativna sprememba lahko tudi priložnost za kaj novega, pravijo na zavodu.
In kakšni so nasveti svetovalca na zavodu? Najprej potrebujemo jasen in realen razmislek o sebi, ki je neobremenjen s čustvi. Naredimo tako imenovano osebno inventuro znanj, spretnosti, interesov, kompetenc, osebnih lastnosti in prenosljivih veščin. Lahko pomislite tudi na to, kaj vas je v preteklosti veselilo, v čem ste bili dobri. Lahko pa se o tem pogovorite tudi s kakšnim strokovnjakom ali rešite določene teste. Na podlagi zastavljenih ciljev pripravite načrt lastnih aktivnosti za iskanje dela. Pri tem premislite, kje bi lahko izkoristili svojo izobrazbo in izkušnje.
Pri iskanju dela se je dobro izogibati malodušju in občutkom nemoči, brezizhodnosti, ki nam jemljejo energijo in nas vlečejo nazaj. Seveda pri tem potrebujemo pomoč in podporo prijateljev in družine, še pravijo na zavodu za zaposlovanje.
Kaj lahko nudi zavod in kaj lahko storite sami
Pri iskanju zaposlitve je treba vedeti, da vam bo težko kdo drug našel službo, lahko pa vam pri tem pomaga. V osnovi pa lahko sami, ob pomoči prijateljev in družine, poskrbite zase. Na zavodu svetujejo, da je za poglobljen in učinkovit akcijski načrt reševanja problema zaposlitve dobro poiskati pomoč pri različnih strokovnjakih za zavodu za zaposlovanje. Svetovalci zaposlitve posredujejo osnovne informacije že na informativnem motivacijskem seminarju, potem pa z brezposelno osebo v zaposlitveni načrt zapišeta poklicne cilje in predvidene vključitve v ukrepe aktivne politike zaposlovanja. Na zavodu seveda nudijo tudi informacije o prostih delovnih mestih, vendar je kljub temu dobro gledati tudi drugje. Zavod nudi tudi koristne informacije, kako napisati učinkovito ponudbo za delovno mesto, kako se pripraviti na razgovor z delodajalcem in kje je največ povpraševanja po delavcih.
Vmesni čas med zaposlitvami pa nezaposleni lahko izkoristijo tudi za dodatno izobraževanje, pravijo na zavodu. V okviru zavoda deluje tudi Center za informiranje in poklicno svetovanje (CIPS), ker nudijo informacije tudi o spremembi poklica. Za računalniško pismene osebe, iskalce prve zaposlitve in tudi druge pa je na voljo tudi eSvetovanje, dostopno na spletnih straneh zavoda.
Kdo se lahko prijavi na zavod?
Na zavod za zaposlovanje se lahko prijavijo vsi, ki niso v delovnem razmerju, so stari vsaj 15 let, zmožni za delo ter na razpolago za zaposlitev in pripravljeni aktivno iskati zaposlitev. Lahko pa se na zavod prijavi tudi samozaposlena oseba, lastnik ali solastnik gospodarskih družb, če ni zavarovan na drugi podlagi. Denarno nadomestilo lahko dobijo vsi, ki so bili zaposleni vsaj 12 mesecev v zadnjih 18 mesecih. Za nadomestilo pa se je treba prijaviti najpozneje 30 dni po prenehanju dela. Višina denarnega nadomestila znaša prve tri mesece 70 odstotkov plače, naslednje mesece, če ste do nadomestila še upravičeni, pa 60 odstotkov.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.