Ob resnično obilni gobarski sezoni, moramo biti pri nabiranju izjemno previdni. Samo do prve polovice letošnjega septembra so obravnavali že 14 primerov zastrupitev z gobami ali sumom na to, lani v celem septembru pa 50 primerov, so sporočili s Centra za zastrupitve na UKC Ljubljana. Zdravniki tako opozarjajo, naj nabiramo in jemo le gobe, ki jih dobro poznamo.
Nevarna je bila predvsem zamenjava štorovk s smrtno nevarnimi kučmicami, ki vsebujejo amanitin in povzročijo odpoved jeter. Izjemno strupene oziroma celo smrtno nevarne so tudi gobe iz skupin mušnic, dežničkov, kučmic in luskinčkov, ki vsebujejo amatoksine.
In kako ločimo med karželjem in rdečo mušnico? Dario Cortese, poznavalec in ljubitelj divjih rastlin, pravi, da ko prerežemo rdečo mušnico lahko pod povrhnico vedno opazimo progo oranžno-rumenega mesa. Karželj na drugi strani tega nima.
Dobro si je zapomniti tudi, da sorodniki jurčka pomodrijo, ko se jih dotaknemo. Za dežnikarice ali 'marele' pa je značilen gibljiv obroček na betu, lahko ga premikamo gor in dol.
In ker je letošnja gobarska sezona resnično dobra in obilna, na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poziva k skrbnemu in primernemu ravnanju v gozdu. "Neprimerno in nepazljivo početje je še posebej moteče v gozdovih, kjer lastniki izvajajo sanitarno sečnjo in obnovo v preteklih ujmah prizadetih gozdov. Obiskovalci pri nabiranju gozdnih plodov pogosto poškodujejo pomlajene gozdne površine, kar za lastnike predstavlja tudi gospodarsko škodo. Neprimerno vedenje in ustvarjanje prekomernega hrupa pa močno vznemirja prostoživečo divjad," so nanizali.
V enem dnevu lahko posameznik sicer nabere največ dva kilograma gob, v Sloveniji pa je prepovedana uporaba pripomočkov za nabiranje gob, ki lahko poškodujejo rastišče.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.