
Uvodoma je treba poudariti, da se je alkoholnemu mačku (po domače kar mačku) najlažje izogniti tako, da preprosto ne pijemo. Ali pa vsaj sledimo navodilom ministrstva za zdravje: Prekomerno pitje alkohola škoduje zdravju! Ker pa ob silvestrovanju na to dobronamerno priporočilo vseeno radi pozabimo, prvi januar velikokrat mine v znamenju težav, ki jih s seboj prinese tvegano pitje.
A kaj pravzaprav povzroči slabo počutje dan, potem ko si damo duška? Gre za kombinacijo dehidracije, neravnovesja elektrolitov, razširitve krvnih žil, nizkega krvnega sladkorja, pa tudi premalo spanca in pestrega dogajanja v našem prebavnem traktu. Razlog tiči tudi v nakopičenem acetaldehidu in snovi, ki daje pijači barvo, vonj in okus.
Seveda resnost mačka ni odvisna le od tega, koliko spijemo, temveč tudi od tega, kako se na to odzove telo posameznika. Pri nekaterih ljudeh je lahko že ena pijača dovolj, da naslednji dan čutijo posledice, splošno znano dejstvo pa je, da se maček poslabša z leti. Obstajajo tudi študije, v katerih trdijo, da je za ženske huje kot za moške, na to, kako hudo je naslednji dan, pa vpliva tudi kajenje, uporaba drog in to, kako pozno gremo v posteljo.
Klin se s klinom zbija? Raje ne
Eno izmed najpogostejših priporočil, ki jih prijatelji izrečejo, ko se jim potožimo ob mačku, je, da se "klin s klinom zbija". Na kratko povedano – ta nasvet je preprosto slab, s tem lahko mačka le preložimo in ga kvečjemu poslabšamo.

Najbolje je, da dan začnemo z zajtrkom, seveda, če nam le ni preveč slabo. Čeprav naše telo morda hrepeni po mastni hrani, to ni najboljša izbira. Ker alkohol zakisa naš organizem, nam lahko naslednji dan pomagajo probiotiki, ki se skrivajo v mlečnih izdelkih. Dobra izbira so tudi jajca, ki vsebujejo preproste beljakovine, nežne do našega občutljivega želodca, pa banane in avokadi, ki so odličen vir kalija.
Ključna pa je predvsem hidracija – alkohol je namreč diuretik, kar pomeni, da poveča izločanje urina. Zelo pomembno je, da pijemo vodo že med uživanjem alkohola, naslednji dan pa lahko posežemo tudi po športnih napitkih, ki so bogati z elektroliti. Bolj naravna in zdrava alternativa je kokosova voda. Pomagajo nam lahko sadni napitki, saj vsebujejo fruktozo, ta pa hitreje razgradi alkohol. Če pa smo odvisni od kave, se ji je vseeno bolje izogniti, saj prav tako deluje kot diuretik in lahko še poslabša naše počutje. Nekateri radi po prekrokani noči posežejo po kokakoli, a pozor, to ni zdravniški nasvet.
Če se nam zdi, da brez zdravila ne bomo premagali mačka, farmacevti za glavobol svetujejo paracetamol, za rdeče oči pa kapljice, ki vsebujejo tetrizolin. To seveda ne bo rešilo mačka v celoti, temveč le olajšalo kakšnega od simptomov.
Preventiva, ne kurativa
Ključen nasvet, ki ga je vredno upoštevati, je, da se moramo na alkoholni podvig dobro pripraviti, saj lahko s tem olajšamo trpljenje naslednjega dne. Dobro je, da se predhodno dobro najemo, saj hrana v želodcu upočasni absorpcijo alkohola. Priporočljivo je tudi, da pri izbiri pijače raje posežemo po svetlih kot po temnih – torej raje vodka in gin kot viski, brendi ter poceni rdeče vino. Strokovnjaki priporočajo, da se držimo pravila "ena pijača na uro", kar je 2,5 dl piva ali 1 dl vina, torej 10 gramov čistega alkohola. Ob tem je dobro, da si že med popivanjem privoščimo kakšen kozarec vode in se sproti hidriramo.
Vredno se je spomniti tudi pregovora "span’c je žgan’c" in sprejeti dejstvo, da če bomo spili preveč, preprosto ni nasveta, ki bi nas rešil pred trpljenjem na novega leta dan.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.