Zato je ključno poudariti, da "popolnega" partnerja ni in da "popolno" življenje ne obstaja. Pričakovanje popolnosti je past, saj noben človek ni brez napak. Uspešni odnosi so rezultat prilagajanja, spoštovanja in sprejemanja partnerja takšnega, kot je.
Valentinovo se pri nas kot dan zaljubljencev praznuje šele v sodobnem času, pari si na 14. februar še posebej izkazujejo naklonjenost, običajno z rožami ali bombonjero, restavracije pripravijo posebne menije za dve osebi, tudi številne šole so okrašene s srčki. Vsa ljubezen in zaljubljenost v zraku pa marsikoga, ki hrepeni po dobrem partnerju, spravlja v stisko.
Govorili smo s strokovnjakinjo za povezovanje samskih, za zmenke in partnerstva Mileno Pleško iz agencije Aglaia. Gre za prvo in edino certificirano matchmaking agencijo v Sloveniji, ki deluje izključno na oseben način. Njihovi strokovnjaki posameznike vodijo skozi proces spoznavanja in jim nudijo nasvete za uspešno partnerstvo.
"Zavedati se je treba, da se o poslovnih veščinah učimo vse življenje, o odnosih pa nas skoraj nikjer nihče nič ne nauči," pravi Pleškova, ki dodaja, da se osredotočajo na resnično kompatibilnost posameznikov, pri tem pa upoštevajo njihove vrednote, življenjski slog in osebnost. Njihova uspešnost je med 82- in 85-odstotna, povezali pa so že več kot 3.500 parov.
Kako se je v zadnjih letih spremenil način iskanja partnerja?
Način iskanja partnerja se je v zadnjem desetletju močno spremenil zaradi digitalizacije in vse večje odvisnosti od spletnih aplikacij za zmenke. Spletne platforme omogočajo hitro povezovanje, vendar imajo tudi resne pomanjkljivosti – dokazano je, da je več kot 65 odstotkov uporabnikov na spletnih platformah za zmenke že v razmerju ali neiskrenih, pri čemer nekateri celo izkoriščajo osamljene in ranljive posameznike, ki tam iščejo iskreno ljubezen. Izbira partnerja zgolj na podlagi fotografij je površna in napačna, saj v življenju iščemo osebo, s katero se bomo ujeli v vrednotah, načinu življenja, vzorcih in hobijih.
Preobilica izbire načenja samozavest, saj začnemo dvomiti v svoj izbor, večina uporabnikov pa ostaja pri zgolj pisni komunikaciji, kar povzroča težave pri vzpostavljanju pristne interakcije. Pogosto se pojavlja ghosting – nenadna prekinitev komunikacije brez razlage. Raziskave kažejo, da to vodi v frustracije, osamljenost in zmanjšano samozavest pri uporabnikih.
Ja, z ghostingom naj bi se ljudje, ki se spoznavajo na spletu, kar pogosto srečevali. Kaj pravzaprav je ghosting?
Ghosting pomeni, da oseba nenadoma in brez razlage prekine vso komunikacijo, ne da bi ponudila kakršenkoli zaključek ali pojasnilo. To je eden največjih izzivov sodobnega iskanja partnerja, ki lahko povzroči čustveno bolečino, občutke zavrnitve in dvome o lastni vrednosti. Raziskave kažejo, da ghosting povzroča stres in anksioznost, saj možgani težko procesirajo nejasnost in pomanjkanje zaključka. Nezmožnost razumevanja, zakaj je oseba izginila, pogosto vodi v samokrivdo, zmanjšano samozavest in strah pred prihodnjimi odnosi.
![Ghosting – nenadna prekinitev komunikacije brez razlage.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/adfb2b60949cd0e87c9c_63366310.jpg?v=a1fe)
Zakaj pa pride do ghostinga? Zakaj bi nekdo kar izginil, brez pojasnila?
Razlogov je več. Preobilje izbire na spletu daje ljudem občutek, da lahko hitro preskočijo na naslednjo osebo, če nekaj ne gre po načrtu. Mnogi ne vzpostavijo globokih čustvenih vezi, saj imajo občutek, da je "naslednja priložnost le en klik stran".
Potem imamo pomanjkanje empatije – ko nekoga ne poznamo osebno, lažje prekinemo stik brez občutka krivde. Spletni zmenki pogosto dehumanizirajo odnose. Tudi strah pred konfrontacijo – mnogi ljudje raje izginejo, kot da bi pojasnili svoje občutke ali razlog za zaključek odnosa. Soočenje zahteva čustveno zrelost, ki pa je pri spletnih zmenkih pogosto pomanjkljiva.
Še en razlog pa je tudi pritisk idealizacije partnerja – zaradi nerealnih pričakovanj in idealiziranih podob na družbenih omrežjih ljudje hitro presodijo, da nekdo "ni dovolj dober", in prekinjajo stike, ne da bi dali odnosu priložnost za razvoj.
Pravite, da ljudje hitro presodijo, da nekdo "ni dovolj dober". Kakšna pričakovanja in želje pa imajo danes ljudje od partnerjev? Katere lastnosti najpogosteje izpostavljajo?
Danes ljudje pogosto govorijo eno, v resnici pa želijo drugo. Povedo, da iščejo iskrenost, zvestobo, čustveno inteligenco, humor, stabilnost in skupne vrednote, ko pa pride do povezovanja, večinoma ocenjujejo vse na podlagi fotografije. Včasih napišejo celo stran o osebi, v kateri opisujejo lastnosti in hobije, ter verjamejo, da lahko že iz fotografije prepoznajo, koliko oseba dela na sebi, kakšne vrednote ima in kako vešča je komunikacije.
To je nemogoče. Le ob srečanju lahko osebo spoznamo celovito – ko poleg videza doživimo tudi njeno govorico telesa, ton glasu, vonj, intelekt, smisel za humor in energijo. Vse to vpliva na prvo ujemanje.
Bi lahko rekli, da imajo ljudje pogosto previsoka pričakovanja? Da pričakujejo in iščejo "popolnega" partnerja?
Ja, raziskave kažejo, da sodobni posamezniki pogosto postavljajo izjemno visoka pričakovanja glede bodočega partnerja in odnosa. Ta pričakovanja pogosto temeljijo na primerjanju z osebami, ki jih spremljajo na spletu, ali z romantičnimi filmi in niso realna. Znane osebnosti in vplivneži prikazujejo le urejene, filtrirane podobe svojega življenja – popolna telesa, idealne odnose, sanjske hiše in eksotične počitnice. Redko pa pokažejo izzive in težave, s katerimi se soočajo.
Ljudje, ki to opazujejo, si postavijo nerealno visok normativ, ki ga želijo doseči, in ko ga ne morejo, saj je nerealen in umeten, začnejo dvomiti vase, postajajo anksiozni in depresivni. V resnici je življenje večinoma polno izzivov, ki nas učijo in opolnomočijo – vsaka premagana ovira nam prinaša več samozavesti in modrosti.
Zato je ključno poudariti, da "popolnega" partnerja ni in da "popolno" življenje ne obstaja. Pričakovanje popolnosti je past, saj noben človek ni brez napak. Uspešni odnosi so rezultat prilagajanja, spoštovanja in sprejemanja partnerja takšnega, kot je.
To je torej ena od napak, ki jih ljudje delajo pri iskanju partnerja, kakšne napake še delajo?
Ena od težav je tudi pomanjkanje samorefleksije. Ljudje preveč pričakujejo od drugih in iščejo princa ali princeso, ki jih bo osrečila. Pogosto so osredotočeni le na fizični videz. Čeprav je fizična privlačnost pomembna, ne zagotavlja dolgoročnega uspeha v razmerju. Pomembnejše so skupne vrednote, življenjski cilji in osebnostna kompatibilnost. Velikokrat pride tudi do prehitrega sklepanja zaključkov. V sodobnem hitrem tempu ljudje že na prvem zmenku ocenijo, ali je nekdo "pravi" ali ne. Raziskave kažejo, da je za vzpostavitev resnične povezanosti potrebnih več srečanj, saj kemija in ujemanje ne nastaneta vedno takoj.
Nekateri se tudi izogibajo čustveno razpoložljivim partnerjem. Nezavedno se zapletajo v odnose z ljudmi, ki niso pripravljeni na resno zvezo, saj so takšni odnosi pogosto bolj "vznemirljivi" in ne zahtevajo soočanja z globljimi čustvi. Še ena velika napaka pa je primerjanje s preteklimi izkušnjami. Mnogi nosijo s seboj prtljago preteklih odnosov in jo projicirajo na nove ljudi. To lahko povzroči nezaupanje, nepotrebne strahove in ponavljanje istih napak.
![Spoznavanje potencialnih partnerjev](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/21b868c384c4b83567db_63366324.jpg?v=39a1&fop=fp:0.56:0.28)
Ja, strah ima tudi lahko kar velik vpliv pri spoznavanju novih potencialnih partnerjev.
Tako je, to je lahko strah pred ranljivostjo – mnogi se zaradi negativnih izkušenj bojijo odpreti in pokazati svojo pravo osebnost. Vendar brez ranljivosti ni pristne povezanosti. Ali pa strah pred zavrnitvijo. Veliko ljudi se izogiba spoznavanju, ker se bojijo zavrnitve. Namesto, da bi zavrnitev videli kot normalen del procesa, jo doživljajo kot osebni neuspeh.
Kako pa bi torej moralo biti? Kaj svetujete ljudem?
Pri nas stvar obrnemo na glavo in začnemo pri koncu – namesto da bi se osredotočali na iskanje idealnega partnerja, učimo ljudi, da je ključno najprej razumeti sebe. V matchmaking agenciji jih vodimo skozi proces samorefleksije, kjer se vprašajo, kaj lahko oni prispevajo v odnos in kaj bodo kot partner ponudili.
Ljudem pomagamo ozavestiti, kateri odnosi so zanje zdravi in kateri so le odsev njihovih preteklih vzorcev. Nastavimo ogledalo in se vračamo k osnovam in koreninam. Ženske učimo, kako ohranjati svojo ženstveno energijo, ki jo moški obožujejo, moške pa spodbujamo, da prevzamejo iniciativo in so galantni.
Kaj pa bi svetovali tistim, ki obupujejo nad iskanjem ljubezni?
Naj premislijo, ali morda iščejo napačne lastnosti pri partnerjih, so preveč selektivni ali pa se prehitro predajo. Pogosto pomagamo ljudem, ki so že izgubili vero v ljubezen, in jim ponudimo prilagojen pristop, ki povečuje njihove možnosti za uspeh.
Potem je še upanje in je kljub današnjemu hitremu življenjskemu tempu možno najti dolgoročnega partnerja?
Najbolj na svetu verjamem v moč ljubezni in pravo, iskreno, dolgoročno partnerstvo, ki je, ne glede na tempo življenja, še vedno dosegljivo. A pomembno je razumeti, da se ljubezen začne s poljubom, kot v romantičnih filmih, tam pa se film konča in nikoli ne prikaže, da se pravo delo na ljubezni in partnerstvu šele začne. In to je trdo delo.
Partnerstvo je odločitev. Je kot vrt: vsak dan se odločimo, da bomo skrbeli zanj. Delamo, okopavamo, sadimo, plejemo. Pride sonce, pridejo nevihte, sneg, blato. So lepi dnevi, a tudi veliko dela. Partnerstvo ni pravljica, je soočanje z različnimi pogledi, navadami, vrednotami in vzorci, je prilagajanje, učenje in rast. Temelji na spoštovanju, sprejemanju osebe takšne, kot je, spoštljivi komunikaciji in zdravem postavljanju meja.
Če si želimo resnega partnerstva, si moramo zanj vzeti čas, dati ga v svoj urnik, tako kot vse druge obveznosti. Dolgoročno partnerstvo je seveda mogoče, a zahteva čas, trud in potrpežljivost. Pomembno je ohraniti realna pričakovanja, se izogniti hitrim odločitvam in si dati priložnost, da najprej zgradimo most zaupanja ter nato poglobimo odnos.
"Najlepši odnos je tisti, v katerem lahko oba rasteta – ne da bi pri tem izgubila sebe," pravi Pleškova.
Kaj je ključno za uspešno in dolgoročno zvezo – skupne vrednote, kemija ali nekaj tretjega?
Uspešna zveza je kombinacija več dejavnikov, pri čemer so najpomembnejši spoštovanje, podobne vrednote in kakovostna komunikacija. Kemija je pomembna na začetku, a nam pogosto zamegli pogled in nadene rožnata očala, ne zagotavlja dolgoročnega uspeha.
Kaj sploh je kemija, ko rečemo, da imata dva res močno kemijo?
Kemija v odnosih se nanaša na močno privlačnost in povezanost med dvema osebama, ki pogosto vodi v občutek zaljubljenosti. Ta začetna faza odnosa je zaznamovana z intenzivnimi čustvi, ki jih povzročajo kemične spremembe v možganih, kar lahko vodi do idealizacije partnerja. Takrat se osredotočamo na lastnosti, ki jih občudujemo, in spregledamo morebitne pomanjkljivosti.
Sčasoma, ko začetna evforija popusti, se lahko soočimo z resničnimi lastnostmi partnerja, kar lahko vodi do razočaranja, če nismo pripravljeni sprejeti celotne osebe – s slabostmi vred. Kemija lahko traja od treh mesecev do dveh let. Veliko ljudi se v tem obdobju že poroči in nato ugotovi, da v resničnem življenju odnos zahteva veliko več, kot so pričakovali.
Kaj je torej morda bolj pomembno kot kemija?
Za trajno in izpolnjujočo zvezo so ključne skupne vrednote, medsebojno spoštovanje, učinkovita komunikacija ter pripravljenost na prilagajanje in sklepanja kompromisov. Prava ljubezen se razvija skozi čas in temelji na globlji povezanosti, ki presega začetno fizično privlačnost.
Lahko govorimo o temeljih sreče v partnerstvu, to so čustvena varnost (občutek zaupanja in stabilnosti v odnosu, varna povezanost (zavedanje, da te partner sprejema in podpira), sposobnost reševanja konfliktov na spoštljiv način (ne izogibanje težavam, temveč reševanje na način, ki krepi odnos), skupni cilji in vrednote (zmožnost prilagajanja in rasti skupaj skozi življenjske spremembe).
Prej sva kot eno od napak pri iskanju partnerjev omenili osredotočenje zgolj na fizično privlačnost. Vendar pa je ta še vseeno pomembna? Kako pomembna je v primerjavi s čustveno in intelektualno povezavo pri iskanju partnerja?
Fizična privlačnost je zagotovo pomemben dejavnik pri iskanju partnerja, saj je prvi stik pogosto vizualen. Vendar raziskave in praksa v matchmakingu kažejo, da je za dolgoročno srečno zvezo ključna kombinacija fizične, čustvene in intelektualne povezave.
Fizična privlačnost je lahko hitra iskra, ki vzbudi zanimanje, vendar sama po sebi ne zagotavlja stabilnega in zadovoljujočega odnosa. Kemija med dvema osebama ni zgolj stvar videza – temelji tudi na energiji, načinu komunikacije, tonu glasu, vonju, občutku varnosti in povezanosti, ki ga ustvarjata drug ob drugem.
Čustvena povezanost je tista, ki omogoča globoko intimo in varnost v odnosu. Ko partnerja delita podobne vrednote, se znata pogovarjati in razumeti drug drugega tudi v težkih trenutkih, se njuna povezanost poglablja.
Intelektualna kompatibilnost pa je tista, ki omogoča zanimive pogovore, rast in izzive v odnosu. Partnerja, ki imata podobne interese ali se znata navduševati nad tem, kar počne drug, imata večjo verjetnost za uspešno zvezo.
Zato je fizična privlačnost le en vidik uspešnega odnosa. Če ni čustvene in intelektualne povezanosti, strast kmalu zbledi, saj privlačnost ne more nadomestiti globokih temeljev odnosa.
![Zmenek](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/aaeb51229493299a50bb_63366325.jpg?v=9428)
Mislim, da se je že skoraj vsak kdaj znašel v situaciji, ko je bil po zmenku razočaran. Kako lahko ljudje ohranijo motivacijo za iskanje prave osebe?
Razočaranja pri zmenkih so del procesa iskanja partnerja. Nihče ne more zagotoviti, da bo vsako srečanje vodilo v ljubezen, a pomembno je, da na zmenke ne gledamo kot na neuspeh, temveč kot na priložnost za učenje in rast.
Kako ostati motiviran? Treba se je zavedati, da je zavrnitev le preusmeritev. Če te nekdo zavrne, to ne pomeni, da je s komerkoli kaj narobe, ampak da oseba preprosto ni pripravljena na tovrsten odnos ali ne vidi ujemanja. Zavrnitev ni osebna kritika, temveč naraven del iskanja pravega partnerja. Hkrati si je treba, kot že omenjeno, postaviti realna pričakovanja. Manj kot se pričakuje od prvega srečanja, bolj smo odprti za pristen stik. Ni nujno, da zmenek vodi v razmerje, lahko se razvije prijateljstvo ali le nova izkušnja.
Nekje sem slišala, da je treba zmenke vaditi?
Ja, tudi zmenke je treba vaditi. Nihče se ne rodi z odličnimi komunikacijskimi veščinami za zmenke. Tako kot pri vsakem drugem področju je tudi tukaj vaja ključna – zato je pomembno nadaljevati! Vsak pogovor, vsako srečanje prispeva k večji samozavesti in prinaša izkušnje, ki bodo koristile v prihodnosti.
Zmenke je treba jemati sproščeno, a resno. Srečanja naj bodo zabavna in sproščena, hkrati pa jih je treba vzeti dovolj resno, da se ne izgublja časa in priložnosti. Pravi odnos se pogosto razvije iz naravne in lahkotne interakcije.
Nekateri svetujejo, da se je bolje dobivati z več ljudmi hkrati, saj da se tako lahko izogneš razočaranju, ker imaš na izbiro še druge potencialne partnerje – kaj menite o tem?
Ne. V naši agenciji zagovarjamo pristop, pri katerem se osredotočimo na eno osebo naenkrat. Verjamemo, da prava povezava potrebuje fokus, čas in pozornost. Če se hodi na več zmenkov hkrati, obstaja velika verjetnost, da se nekomu ne posveti dovolj časa, da se hitro kaj spregleda ali osebo površno oceni, kar lahko dolgoročno vodi v napačne odločitve.
Kakovosten odnos se ne gradi na kvantiteti, temveč na globini spoznavanja. Ko se vso energijo in pozornost usmeri na eno osebo, je večja možnost, da se prepozna pravo kompatibilnost in razvije iskren odnos. Seveda pa je pomembno tudi, da se iskreno oceni, ali zveza deluje – v tem primeru je bolje zapreti eno poglavje in se posvetiti novi priložnosti, kot pa vzporedno iskati več možnosti.
Ali obstajajo univerzalni nasveti, ki lahko vsakomur pomagajo izboljšati možnosti za uspešno partnerstvo?
Skoraj 8 milijard nas je in vsak posameznik je edinstven – imamo različne vzorce, vrednote in želje. Kljub temu pa obstajajo ključni elementi, ki jih lahko upoštevamo pri gradnji partnerskega odnosa in ki povečajo verjetnost za uspešno, srečno in trajno zvezo. Kot sem že naštela, gre za samozavedanje in osebno rast, iskreno in odprto komunikacijo, fokus na eno osebo hkrati, spoznavanje brez prevelikih pričakovanj, skupne vrednote in življenjski slog, sposobnost kompromisa in prilagajanja, spoštovanje osebnih meja, čas in potrpežljivost, pripravljenost vlagati v odnos pa tudi sproščenost in igrivost v odnosu.
Uspešno partnerstvo ni srečno naključje, temveč rezultat zavestnih odločitev, iskrene komunikacije, medsebojnega spoštovanja in skupne pripravljenosti za gradnjo odnosa. Če se vsak posameznik osredotoči na lastno rast, zna vzpostaviti jasne meje in v odnos vstopi s pristnimi nameni, ima veliko večje možnosti za trajno in izpolnjujočo zvezo.
Ljubezen je umetnost, ki jo oblikujemo vsak dan – s spoštovanjem, razumevanjem in iskrenostjo.
"Moški in ženska sta kot svetilnik na robu obale. Moški je trden, mogočen svetilnik, ženska pa njegova luč. Le skupaj sta izpolnjena celota. Svetilnik ponuja trdnost, stabilnost in zaščito, luč pa mu daje smisel, toplino in smer. Eden brez drugega sta neizpolnjena, skupaj pa ustvarjata močno in podporno partnerstvo, ki prinaša upanje," pravi Pleškova.
Kako pa vi kot matchmaking agencija pomagate ljudem, da najdejo pravega partnerja? Ali vse, s katerimi sodelujete, spoznate tudi osebno? Ali je kakšna starostna omejitev?
Smo edina certificirana matchmaking agencija v Sloveniji, ki deluje tudi mednarodno. Naš pristop temelji na osebnem, varnem in zaupanja vrednem povezovanju posameznikov, ki si želijo resnega in kakovostnega partnerskega odnosa. Čisto vsako osebo osebno spoznamo. Naši člani so stari od 19 do 85 let, saj verjamemo, da je ljubezen brezčasna in da si vsak zasluži priložnost za srečno partnerstvo.
Kako poteka proces matchmakinga?
Proces matchmakinga pri nas temelji na treh osnovnih korakih. Najprej izpeljemo spoznavno srečanje in profiliranje. Po tem, ko se posameznik pri nas javi, preko telefonskega klica, e-maila ali izpolnitve prijave na spletni strani, ga povabimo na srečanje, ki poteka v živo ali prek videoklica, odvisno od želja posameznika.
Na tem srečanju mu pozorno prisluhnemo – kaj si želi, kakšne izkušnje ima, česa ne želi več v svojem ljubezenskem življenju. Na podlagi teh informacij sprofiliramo vsako osebo, da bolje razumemo njen življenjski slog, vrednote in pričakovanja glede partnerstva.
![Milena Pleško](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Feb2025/bab6b4cd90da9500ee7e_63366524.jpg?v=bdb5)
V drugem koraku ocenimo možnosti za izboljšanje rezultatov pri povezovanju. Pogosto se zgodi, da ima oseba nezavedne vzorce ali omejitve, ki vplivajo na njene izbire in uspeh pri iskanju partnerja. Zato ocenimo, ali obstajajo področja, kjer bi lahko majhne spremembe prinesle boljše rezultate.
Na tej točki ponudimo pomoč, znanje in podporo v obliki svetovanja, coachinga ali konkretnih nasvetov za izboljšanje pristopa k zmenkom. Naš cilj ni le povezati ljudi, ampak jim pomagati, da so sami najboljša verzija sebe in se s tem odprejo za kakovostne odnose.
Tretji korak pa je varno in diskretno osebno povezovanje. Ko je posameznik pripravljen na novo povezavo, začnemo z osebnim in premišljenim povezovanjem. Osebe pri nas niso del katalogov, njihovih podatkov ne delimo in vse informacije so skrbno varovane. Varnost in zaupnost sta pri nas na prvem mestu.
Vsako povezovanje je individualno in prilagojeno – ne uporabljamo algoritmov, temveč vsako ujemanje skrbno pretehtamo na podlagi osebnega poznavanja članov. Ko najdemo ustrezno osebo, organiziramo srečanje.
Po srečanju nam oseba sporoči svoje vtise, kar nam omogoči, da nadaljujemo v smeri, ki ji najbolj ustreza – bodisi da odnos nadaljuje bodisi da poiščemo novo ujemanje.
Koliko časa potrebujemo, da ocenimo potencialnega partnerja?
Prvi vtis je lahko močan, a raziskave kažejo, da je za resnično presojo potrebnih več srečanj. Za uspešno povezovanje je ključno postopno spoznavanje in odprtost do osebe onkraj prvega vtisa.
Kaj bi svetovali tistim, ki bi se morda želeli udeležiti česa takšnega (zmenka na slepo, hitrih zmenkov), a so preveč sramežljivi? Zakaj bi morali tisti, ki so morda že obupali nad zmenki, pomoč iskati pri matchmaking agenciji?
Dejstvo je, da domov nihče ne potrka – pomembno je biti proaktiven in izbrati način iskanja, ki najbolj ustreza posamezniku. Če je nekdo preveč sramežljiv za hitre zmenke ali spletno iskanje, lahko poskusi bolj intimen in naraven način spoznavanja – preko prijateljev, v dejavnostih, ki ga veselijo, ali v matchmaking agenciji, ki ponuja varen in zaupanja vreden pristop. Prav tako lahko izboljša svoje komunikacijske veščine in se pripravi na zmenke z večjo samozavestjo.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.