Z današnjim dnem stopa v veljavo nova prometna zakonodaja, ki med drugim predvideva, da bodo lahko tisti kršitelji, ki bodo vozili pod vplivom alkohola ali drog, svoje vedenje za v prihodnje spremenili s pomočjo strokovnjakov. Pooblaščeni izvajalci bodo namreč lahko izvajali rehabilitacijske programe, v okviru katerih bodo sodelovali tudi psihologi.
Voznik, za katerega bo ugotovljeno, da je vozil, ko je imel v krvi 0,5 do 0,8 grama alkohola na kilogram krvi oziroma če gre za voznika začetnika ali poklicnega voznika, ki je imel v krvi do 0,5 grama alkohola na kilogram krvi, bo lahko odšel k svojemu osebnemu zdravniku, ki bo ocenil tveganost in škodljivost pitja oziroma morebitno odvisnost od alkohola in svetoval glede spremembe oziroma zdravljenja. S potrdilom o opravljenem svetovanju, ki ga bo voznik predložil pristojnemu organu, se bodo vozniku izbrisale štiri kazenske točke. Vendar pa tega ne bo mogel izkoristiti kadar koli, temveč le enkrat v treh letih, hkrati pa bo stroške pregleda plačal sam.
Štiri točke se bodo lahko izbrisale tudi tistim kršiteljem, ki bodo prvič pravnomočno kaznovani zaradi prekrška vožnje pod vplivom alkohola od 0,8 do 1,10 grama alkohola na kilogram krvi, vendar pa pod pogojem, da se bodo udeležili ustreznega rehabilitacijskega programa. Stroške bodo prav tako plačali sami.
Programe naj bi začeli izvajati po 1. oktobru, na voljo pa bodo tistim osebam, ki jim bo zaradi že omenjenega prekrška po tem datumu odvzeto vozniško dovoljenje. Do takrat velja prehodno obdobje, v katerem bodo prekrškarji vozniško dovoljenje dobili vrnjeno po 24 urah. Po tem pa se bo prekrškarju vozniško dovoljenje pred zaključkom sodnega postopka lahko vrnilo, če bo sodišču predložil potrdilo o opravljenem kontrolnem pregledu.
Ministrstvo za zdravje je oblikovalo delovno skupino za izvajanje rehabilitacijskih programov, ki jo sestavljajo psihologi, zdravniki, specialisti medicine dela, psihiatri in alkohologi. V skupini psihologov bosta sodelovala Društvo psihologov Slovenije in Zbornica kliničnih psihologov. Izbirati bo mogoče med tremi različnimi rehabilitacijskimi programi: edukacijska delavnica, psihosocialna delavnica ter program zdravljenja.
Edukacijska delavnica bo obsegala najmanj šest pedagoških ur, v posamezni skupini pa ne bo več kot 12 oseb. Cilj delavnice bo ljudi prepričati, da o lastnem ravnanju razmišljajo kritično, se seznanijo z nevarnostmi vožnje pod vplivom alkohola, drog ali drugih psihoaktivnih snovi. Izobraževalne delavnice bodo vodili psihologi z izkušnjami na področju poučevanja in dela s skupinami ter opravljenim usposabljanjem za izvajanje izobraževalnih delavnic v javnem zdravstvenem zavodu.
Psihosocialne delavnice bodo trajale od štiri do šest tednov, v tem času pa bo najmanj 17 pedagoških ur, od tega najmanj dve uri individualne obravnave in najmanj 15 ur dela v skupini. Cilj bo podoben kot pri izobraževalnih delavnicah, torej, da se posameznik kritično opredeli do svojega ravnanja ter glede tega spremeni stališče in vedenjske namere. Program zdravljenja pa bo potekal po standardiziranih programih zdravljenja odvisnosti.
Oblikovali se bodo prometni psihologi
V Društvu psihologov Slovenije so zapisali, da delo psihologov o okviru teh programov odpira nove možnosti strokovnega razvoja psihologov. Razvili naj bi profil prometnega psihologa, ki se bo specializiral v posameznem ali več področjih prometne psihologije. Ukvarjali se bodo z vedenjem voznikov in psihološkimi procesi, ki jih določajo, odnosom med vedenjem in varnostjo, psihološkimi vprašanji prevoza in upravljanjem s prometnimi zahtevami. V širšem smislu sodijo sem tudi letalska, železniška in pomorska psihologija.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.