Slovenija

Kako nastaja slana?

Ljubljana, 27. 09. 2018 17.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Rok Nosan
Komentarji
1

Po zelo toplem obdobju, ki nas je spremljalo večji del septembra, nas je v začetku tega tedna preplavil občutno hladnejši zrak. Kar naenkrat smo morali iz omar potegniti toplejša oblačila, v nekaterih domovih pa so se že prižgale grelne naprave. Včerajšnje in današnje jutro sta bila celo med najhladnejšimi septembrskimi po letu 1977 in slani se ponekod nismo mogli izogniti.

Slana nastaja v jasnih in mirnih nočeh, ko je prisotno močno ohlajanje spodnjih plasti ozračja. Ker hladen zrak ne more sprejeti toliko vlage kot toplejši, se odvečna vodna para začne izločati na predmetih in travi v obliki drobnih vodnih kapljic. Temperaturo, pri kateri se to zgodi, imenujemo temperatura rosišča.

Če ima z vlago nasičen zrak še temperaturo pod lediščem, vodna para preide neposredno iz plinastega v trdno agregatno stanje. V tem primeru se na predmetih in travi izločajo drobni ledeni kristalčki in takrat govorimo o slani. Ta se lahko pojavi tudi, kadar je na dveh metrih višine malo nad ničlo. Zakaj?

Slana nastane, ko se z vlago nasičen zrak ohladi pod ledišče. To se zgodi pri temperaturi rosišča.
Slana nastane, ko se z vlago nasičen zrak ohladi pod ledišče. To se zgodi pri temperaturi rosišča. FOTO: POP TV

Ob sončnem zahodu začne temperatura zraka močno padati. Ker se zrak s sevanjem ohlaja od tal navzgor, je najbolj mrzlo pri tleh. Mrzel zrak, ki je težji, se začne pretakati v najnižje dele dolin in kotlin. V teh primerih je lahko temperatura pri tleh tudi za več kot 3 stopinje Celzija nižja od tiste na dveh metrih višine.

Letošnji pojav slane je najzgodnejši v zadnjih desetih letih. V večjem delu države prvo negativno temperaturo beležimo v drugi polovici oktobra, letos pa kar en mesec prej. Na uradni meteorološki postaji v Kočevju je lani do prvega jesenskega minusa prišlo 25. oktobra (-0,5 °C), predlani 6. oktobra (-3,1 °C), najpozneje pa se je živo srebro spustilo pod ničlo pred desetimi leti in sicer šele 18. novembra (-4,5 °C). Podobno zgodaj kot letos se je nazadnje temperatura spustila pod ničlo leta 1995, ko so 30. septembra izmerili -0,7 stopinje Celzija.

Letošnji prvi pojav slane je eden najzgodnejših v zadnjih desetletjih.
Letošnji prvi pojav slane je eden najzgodnejših v zadnjih desetletjih. FOTO: iStock

Do slane pa ne bo prišlo v suhem ozračju in to kljub temu da temperatura pade krepko pod ledišče. Ko nas preplavi zelo mrzel zrak iznad območja polarnega kroga, je v njem zelo malo vlage, kar pomeni, da se med nočnim ohlajanjem temperatura ne zniža dovolj, da bi se na travi začeli izločati ledeni kristalčki.  

Zelo podoben pojav slani so ledene rože na steklenih površinah, le da ledeni kristalčki nastanejo višje nad tlemi. Preden so začeli uporabljati centralno ogrevanje in dvojno zasteklitev oken so bile ledene rože v hladnem delu leta pogost pojav, ki nastane, ko vlažen zrak iz notranjosti hiše pride v stik z mrzlo stekleno površino in se pri te dovolj ohladi, da se ob tem začnejo izločati ledeni kristalčki. Oblika ledenih rož je odvisna od temperature zraka in tudi od tega, kako čisto je vaše steklo.

Ledene rože.
Ledene rože. FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dabra
27. 09. 2018 18.12
-10
Ta članek je za vse tiste, ki v OŠ niso poslušali pri pouku.