Že nekaj koncev tedna zapored policisti na mejnih prehodih beležijo rekordno število vozil in potnikov, ki se odpravljajo na počitnice. Ta konec tedna pa je zagotovo eden najbolj obremenjenih. A ne le pri nas, gneča se začne že v nekaterih sosednjih državah.
Najhuje je okoli ljubljanske obvoznice in po primorski avtocesti proti morju oziroma mejnim prehodom s Hrvaško. Še huje bo najbrž danes in v nedeljo. "Lahko pričakujemo večjo gostoto prometa, zgostitve, zastoje in vse težave, ki so s tem povezane," pravi policijski inšpektor s PU Koper Peter Leben.
Največjim gnečam so se v petek sicer izognili tisti, ki so se na pot podali dovolj zgodaj. Vsi ostali pa so morali večkrat stati na avtocesti, lokalnih cestah in tudi v koloni na meji. Gneči se bo ta konec tedna težko izogniti, vseeno pa je v nekaterih terminih promet bolj tekoč. Kaj svetuje Zvonko Zavasnik z Darsa?
Več prometa, kapaciteta cest pa ostaja enaka
V oddaji 24UR ZVEČER je sogovornik poudaril, da je glavni razlog za zastoje na slovenskih cestah predvsem povečanje prometa na njih. "V letošnjem letu beležimo pet odstotkov več vsega prometa oz. osem odstotkov več tovornih vozil. Kapaciteta cest pa je ostala enaka," je pojasnil. Glede na to, da je prometa več, pa bodo tudi zastoji temu primerno večji.
Največjo gnečo lahko po njegovih napovedih pričakujemo predvsem na relaciji Karavanke–Ljubljana–Koper: "Karavanke bodo na svoj račun prišle predvsem v drugi polovici avgusta, ko se bodo turisti vračali. V teh prvih počitniških dneh pa bo v ospredju ljubljanski obroč, predvsem razcep Kozarje, kjer se zlivata južna in zahodna obvoznica." Na tej točki se namreč štirje prometni pasovi zlijejo v dva.
Zgoščen promet se lahko v poletnih mesecih pričakuje tudi iz Šentilja proti Gruškovju, pa na celotni gorenjski avtocesti, kjer bo promet zgoščen vse od Kranja proti obvoznici. Tu pa je seveda tudi celotna primorska avtocesta, vse do Postojne, je naštel.
"Ne promoviramo izbire lokalnih cest, saj je avtocesta vsekakor, čeprav se morda na njej čaka, še vedno najbolj varna," je jasen. Ob tem dodaja, da je sicer dejstvo, da bodo turisti izbirali vse ceste. To se najbolje kaže na primeru Gruškovja. "Če Dars ne bi zapiral zadnjih treh izvozov, bi tam vsako leto gneča ohromila življenje domačinov," je dejal.
Poleti večjih obnovitvenih del ne bo: 'Na cestah se bomo pojavili le v primeru interventnih del'
Dars večjih obnovitvenih del v času poletja zagotovo ne bo izvajal, je poudaril Zavasnik. "Od Karavank preko Ljubljane do Kopra. Celotna avtocesta iz Šentilja proti Kopru in tudi Gruškovju – na teh relacijah zagotovo ne bomo delali," je zagotovil. Če pa se bodo slučajno pojavili na cesti, bo to le zaradi interventnih del, ki so pomembna za varnost, je še dodal.
Letos sicer načrtujejo devet obnovitvenih del, ki bodo na vrsto prišla do konca leta. Zanje bodo odšteli okoli 75 milijonov evrov. "Nekaj jih bo na Primorskem, nekaj na Gorenjskem, bi pa morda izpostavil predvsem dve zapori – na ljubljanski severni obvoznici od Novih Jarš proti Zadobrovi in na dolenjski avtocesti med Ivančno Gorico in Bičem," je dejal.
Tam se bodo dela izvajala poleti, med glavno turistično sezono. Analize so namreč pokazale, da je takrat na ljubljanski obvoznici najmanj prometa, je pojasnil. "Nimamo izrazite jutranje in popoldanske konice. Zagotovili bomo dva prometna pasova v vsako smer in zadeva bo stekla," je dodal sogovornik.
Pojavljajo se tudi fantomski zastoji. Zakaj?
Za fantomske zastoje obstaja veliko razlogov, je jasen Zavasnik. Med drugim jih povzročijo tudi napake voznikov: "Ko sunkovito zavirajo, se kolona za vozniki upočasni, deseti ali 15. avto pa se že ustavi."
Za miren odhod na dopust voznikom svetuje predvsem spremljanje prometnih informacij. Poudaril je, da je prometnih informacij dovolj. Dobi se jih na primer na spletni strani Promet.si in na elektronskem odzivniku prometno-informacijskega centra. Dars je prisoten tudi na Twitterju, Facebooku, prav tako pa je tu tudi brezplačna aplikacija. "Najprej je tu informacija, kakšna je pot, po kateri potujemo. Če pa je pot mogoče prestaviti na zelo zgodaj zjutraj ali pozno popoldan, pa toliko bolje, da se res izognemo opoldanskih ur," svetuje.
Poudaril je tudi pomen tekočine, še posebej v poletnih mesecih. Pomembno je, da imajo potniki v avtomobilu dovolj vode, sploh če jih na cesti preseneti zastoj ali prometna nesreča. "Opozoril bi pa tudi na reševalni pas, ki je prav tako izredno pomemben, ne le reševalni pas do prometne nesreče, temveč tudi reševalni pas v zastoju. Ker vozila na nujni vožnji iz ene bolnišnice v drugo potrebujejo prosto pot," je dejal.
Zaključil pa je še z enim pomembnim nasvetom: "Strpnost voznikov bo seveda glavni adut."
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.