Trgovine z živili ostajajo odprte, sicer z omejenim delovnim časom. Ker je nakupovanje še vedno tista dejavnost, kjer se lahko okužite ali pa širite okužbo s covidom-19, so za svojo varnost zaskrbljeni tako kupci kot tudi prodajalci. Slednji so v teh težkih časih še posebej izpostavljeni.
Napačno izvajanje ukrepov, ponekod jih celo ne izvajajo
V Novem sindikatu trgovk in trgovcev Slovenije (NSTTS) so opozorili Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) na neenotnost trgovin pri izvajanju ukrepov za preprečitev širjenja virusa covid-19. Sindikat na terenu ugotavlja, da trgovine izvajajo ukrepe v različnem vrstnem redu ter splošno različno in mnogokrat napačno. Nekatere pa jih tudi ne izvajajo. Prepričani so, da je ustrezno čiščenje ali razkuževanje treba podrobneje in natančneje pojasniti, ker se očitno ne ve, kaj je ustrezno čiščenje, opozarjajo. Le tako bo preprečeno nadaljnje širjenje virusa.
Na NIJZ so se njihovemu pozivu po natančnih navodilih odzvali in sestavili posebna priporočila za prodajalne in njihove zaposlene ob epidemiji novega koronavirusa.
Kaj natančno priporoča trgovinam in prodajalcem NIJZ?
Priporočila veljajo za prodajalne z živili, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, lekarne, prodajalne z medicinskimi pripomočki in ortopedskimi pripomočki, kmetijske prodajalne, bencinske servise, banke, pošto in druge storitve, določene v Odloku o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Sloveniji.
Splošna navodila
Pri rokovanju z živili NIJZ svetuje splošne higienske ukrepe.
Čeprav ni dokazov, da se novi koronavirus SARS-CoV-2 prenaša s hrano, se priporoča redno in pravilno umivanje rok ter varno pripravo in shranjevanje hrane. Priporoča se, da se živila, ki jih zaužijemo surova (sadje in zelenjavo), temeljito opere.
Zaposlenim v živilskih dejavnostih se svetuje, da upoštevajo splošna priporočila, ki sicer veljajo za zmanjšanje prenosa povzročiteljev nalezljivih bolezni: ne hodijo bolni na delo in o nalezljivi bolezni obvestijo delodajalca; skrbijo za ustrezno higieno rok in higieno kašlja; se izogibajo osebam, ki kažejo znake okužbe dihal; varno ravnajo s hrano.
Zaposleni pri delu z živili naj: ločeno shranjujejo in pripravljajo surova živila, npr. meso in ostala toplotno obdelana živila; redno čistijo opremo in površine, ki so bile v stiku s surovimi živili; sproti odstranjujejo embalažo, v kateri so bila surova živila; živila dobro toplotno obdelajo, zlasti hitro kvarljiva živila, npr. surovo meso itd.; dosledno skrbijo za osebno higieno, pogosto in dosledno umivajo roke.
Omejitev števila kupcev
Glede na strokovna izhodišča priporočajo, da posamezen poslovni prostor zagotavlja 20 kvadratnih metrov površine na posamezno stranko, če je v poslovnem prostoru naenkrat prisotnih več strank. Priporočena površina ne vključuje pomožnih prostorov, kot so skladišča, sanitarije, garderobe itd. Ob tem je treba poudariti, da je v primeru večjih prostorov (npr. 100 m2) možnost izogibanja preostalim strankam v prostoru in zagotavljanje ustrezne razdalje 1,5 m lažje in je zato lahko v prostoru prisotnih več kot 5 oseb, vsekakor pa priporočajo, da se okvirna površina ne spusti pod mejo 15 m2 na posamezno stranko.
Pravila prezračevanja
Prostore je treba redno prezračevati. Če gre za naravno prezračevanje, je treba imeti odprta vhodna vrata in dodaten vir zraka (okno, druga vrata ipd.). V kolikor to ni mogoče oziroma je urejen sistem prisilnega prezračevanja, je treba zagotoviti najvišjo možno moč prisilnega prezračevanja in imeti odprta vhodna vrata.
Razdalja med kupci
Razdalja med čakajočimi na blagajni naj bo vsaj 2 metra, lastnik poslovnega prostora mora določiti največje dovoljeno število strank na blagajni glede na ureditev prostora in možne kapacitete (število blagajn, dolžina prostora ob blagajniškem pultu).
“Predlagamo pretočnost strank v (večjih) trgovinah na način, da se loči število strank, ki opravljajo nakupe in stranke, ki skladno s prejšnjim odstavkom stojijo v vrsti na blagajni. Ko se mesto ob blagajni sprazni in v vrsto vstopi stranka, ki je opravljala nakupe, se dovoli vstop novi stranki,” navajajo na NIJZ.
Glede čakajočih pred poslovnimi prostori, predlagajo razdaljo vsaj 2 metra med posameznimi strankami. Lastnikom poslovnih prostorov priporočajo organizacijo dela na način, da vsa opravila, ki jih lahko izvajajo izven poslovalnega časa trgovin, izvedejo, ko strank ni v prostoru.
Čiščenje in razkuževanje vozičkov in košar
Opozarjajo na ustrezno čiščenje ali razkuževanje nakupovalnih vozičkov in košar, naprav za vnos PIN številk in drugih površin in predmetov, ki prihajajo v stik s strankami ob opravljanju storitev.
Priporočene rokavice za enkratno uporabo
Priporočajo tudi zagotovitev rokavic za enkratno uporabo, ki jih stranka po opravljenih storitvah ustrezno zavrže.
Kaj pa na tržnici?
Glede izvajanja storitev na prostem, kot so tržnice in prodaja izdelkov direktno na kmetijah, priporočajo, da je razdalja med kupcem in prodajalcem vsaj 2 metra ter da se fizični stik med osebama v največji možni meri omeji. Tudi v tem primeru kupce opozarjajo, naj izdelke ob prihodu domov dobro operejo.
Prilagoditev režima dela
Trgovine naj upoštevajo splošna priporočila preprečevanja okužbe, ki naj bodo na vidnem mestu, prav tako NIJZ poleg splošnih priporočil lastnikom trgovin priporoča, da poskrbijo tudi za zaščito zaposlenih z zaščitnimi sredstvi in prilagojenim režimom dela:
Vstop v trgovino: Ob vozičkih in košarah naj bodo za stranke na razpolago PVC prozorne rokavice in/ali razkužilo za uporabo pred prijemanjem nakupovalnega vozička ali košare s pisnim opozorilom za stranke (npr. Preden vzameš voziček ali košaro, si razkuži roke! ali Preden vzameš voziček ali košaro, si nadeni rokavice!).
Blagajne: Ocenjujejo, da so v trgovini najbolj izpostavljene blagajničarke. Zato predlagajo, da se pred njihovim delovnim mestom namesti dovolj visok zaslon (vsaj toliko, da pokrije tudi glavo kupca) s primerno odprtino za poslovanje. Blagajničarka naj nosi rokavice in jih po potrebi oz. približno na 2 do 3 ure zamenja in si ob tem umije roke. Dokler zaščitnega zaslona ni, naj ima blagajničarka tudi masko in zaščitna očala. Terminal POS naj stranke uporabljajo s PVC rokavicami ali pa naj tipke terminala blagajničarka za vsakim uporabnikom prebriše z alkoholnim robčkom.
Samopostrežne blagajne: priporočajo uporabo PVC prozornih rokavic za enkratno uporabo za stranke. Prodajalka, ki pomaga kupcem, to po možnosti nadzira. Če ugotovi, da kupec rokavic ni uporabil, za njim površine razkuži. Priporočajo še občasno razkuževanje površin, ki se jih kupci dotikajo. Za to prodajalko predlagajo nošenje maske, zaščitnih očal in rokavic ter vzdrževanje primerne medosebne razdalje.
Polnjenje polic: Priporočajo, da se polnjenje polic izvaja izven obratovalnega časa trgovine. Glede na zmanjšano število kupcev, ki so hkrati v prostoru trgovine, lahko polnjenje polic poteka tudi v času, ko so kupci v trgovini, s tem da se dosledno upošteva zadostno varnostno razdaljo med ljudmi. V primeru polnjenja med obratovanjem naj bo oseba, ki polni police, zaščitena z masko in rokavicami.
Tudi zaposleni naj opravljajo dejavnosti tako, da so med sabo vsaj 1,5 do 2 metra narazen. Vsi zaposleni naj obvezno sledijo navodilom za pravilno umivanje rok, higieno kašlja in pravilno nošenje mask. Na več mestih v trgovini naj bodo izobešena navodila za pravilno ravnanje zaposlenih (umivanje rok, higiena kašlja, pravilno nošenje mask).
Še nekaj navodil:
V trgovinah naj se opozarja kupce, da se dotikajo samo tistih artiklov, ki jih bodo potem tudi kupili.
NIJZ priporoča, da je na več mestih v trgovini nameščen dozirnik z razkužilom.
Ob izhodu naj se kupce z letakom opozori na navodilo, kako ravnamo doma z nakupljenimi izdelki.
Več priporočil in navodil pa v priloženem dokumentu.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.