Stella Korošec je podjetnica, ki je v zadnjih letih poleg uspešne kariere gradila tudi družinsko življenje. Postala je mama dveh otrok, a hiter tempo življenja in vse spremembe na telesu so samo še povečale njene težave s premalo delujočo ščitnico. Zato se je odločila, da bo nihanje hormonov izkoristila v svoj prid. "Sem res en tak človek, da hočem vse narediti, da bi se dobro počutila, zaradi tega, ker vem, da če se jaz dobro počutim, sem lahko boljša mama, sem lahko boljša sodelavka, boljši vodja," pojasnjuje Stella Korošec.
Z usklajevanjem prehrane, gibanja in vsakodnevnih rutin z žensko cikličnostjo jo je seznanila Nastja Starčič, ki je diplomirala iz naturopatske medicine in nutricionistike in se kasneje izobraževala na področju ženskih hormonov pri dr. Jolene Brighten in Alisi Vitti.
"Če pogledamo nihanja naših hormonov tekom meseca, bomo videli, da niti dva dneva v mesecu nista popolnoma enaka. Ta nihanja hormonov ne vplivajo samo na naš reproduktivni sistem, ampak tudi na vse ostale ključne vidike zdravja in dobrega počutja," razlaga Nastja Starčič. "Odziv na stres se spremeni, regeneracija po športni aktivnosti se spremeni, spanje oz. potrebe po spanju so različne, hkrati je pa različna tudi naša kreativnost in produktivnost," še dodaja.
Vsaka faza zahteva svoje prilagoditve
Poznamo tri oziroma štiri faze: novi cikel se začne z menstruacijo, zato je menstrualna prva faza, sledi folikularna faza vse do ovulacije, po kratki ovulatorni fazi pridemo v drugi del cikla in zadnjo, lutealno fazo.
Alisa Vitti poudarja: "Morate podpirati različne faze cikla s primerno prehrano, da se soočite s spremembami presnove v telesu. Konkretno rečeno se nam presnova upočasni v prvi polovici cikla in pospeši v drugi polovici."
Nastja zato svetuje, da med menstruacijo jemo toplotno obdelano hrano, bogato z vitamini in minerali, in izberemo telesno vadbo, ki ni visoko intenzivna. Za razliko od folikularne faze, ki sledi, ko imamo povečano vzdržljivost in tudi lažje hujšamo. "V folikularni fazi nam začnejo naši hormoni ponovno rasti, to pa nam bo dalo več energije, več optimizma in pač kreativnosti," pravi in dodaja, da je zato to super čas za nove začetke, projekte in hobije.
"Je dejansko razlika in tudi recimo opazim, kako sem v prvi polovici cikla, se pravi v tej folikularni fazi, veliko bolj zgovorna, lažje najdem besede, izraze, rajši se tudi družim," pojasnjuje svoja opažanja Koroščeva.
Zaradi razmerja med testosteronom in estrogenom so ženske tudi v času ovulacije bolj samozavestne, polne energije in bolj zgovorne, so prepričane strokovnjakinje za ženske hormone.
"Tako da je to odlično obdobje za vse aktivnosti, ki vključujejo druge ljudi, razne predstavitve in podobno," dodaja Nastja Starčič.
Potem cikel preide v lutealno fazo, čas, ko se poviša bazalni metabolizem, torej poraba energije telesa v mirovanju. Zato v tem času svetujejo povečan dnevni vnos kalorij.
"Apetit se nam ravno zaradi tega v predmenstrualni fazi poveča, ker je ta bazalni metabolizem višji, tako da je potreba po kvalitetnih proteinih, maščobah in kompleksnih ogljikovih hidratih pač večja, in če mi tega ne zadovoljimo na uravnotežen način, potem bomo imeli zelo veliko željo po sladkem, končalo se bo lahko tudi v prenajedanju," opozarja Starčičeva.
"Takrat sem začela malo bolj paziti, da se bolj zavedam tega občutka in potem pač poskusim zbrati bolj zdravo varianto, ker me slaba samo še bolj zapelje v neki negativen cikel," še dodaja Koroščeva.
Pred menstruacijo imamo tudi slabši odziv na stres, regeneracija je počasnejša, telo pa potrebuje vsaj pol ure spanca več, preden se cikel spet vrne na začetek.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.