Svet bo že v desetih letih dosegel točko brez vrnitve, opozarjajo klimatologi. Zaradi toplogrednih plinov bodo temperature drastično narasle, do konca stoletja že za 6 stopinj, gladina morja pa naj bi se povišala za neverjetnih 6 metrov. Posledice segrevanja že čutimo tudi v Sloveniji.
Ujma v Železnikih, orkanski veter, ki je opustošil vas Gozd nad Kamnikom, uničujoča toča v Prekmurju, izginotje Triglavskega ledenika. To so konkretne posledice onesnaževanja, ki ga povzročamo tudi mi, v majhni Sloveniji.
Vsak Slovenec vsako leto proizvede toliko ogljikovega dioksida, kot ga 10 dreves porabi v vsej svoji življenjski dobi. Tudi mi moramo zato nekaj narediti. Dobra novica pa je, da lahko ob ekološkem ravnanju prihranimo tudi veliko denarja.
O tej temi lahko razpravljate tudi na forumu.
Z 'ekološko' vožnjo lahko prihranimo
Ali veste, kakšen onesnaževalec okolja je vaš avtomobil? Tak z dizelskim motorjem in ob povprečni porabi 6 litrov na 100 kilometrov v ozračje spusti 162 gramov CO2 na vsak prevožen kilometer. Zanemarljivo, boste rekli. Pa poskusimo drugače. Pri prevoženih 7000 km je to krepko čez tono CO2 in 7000 km za nekoga, ki se vsak dan iz Ljubljane vozi v Celje, ni prav veliko. Takšno razdaljo namreč prevozi že v dveh mesecih. Pa vendar je že s samim slogom vožnje mogoče veliko spremeniti.
Poglejmo konkretno. Iz Ljubljane v Celje se peljemo po omejitvah, torej večino poti 130 km/h. Ob povprečni porabi 6 litrov bencina na 100 kilometrov naš avtomobil v ozračje spusti 12,96 kilograma CO2. In to samo v eno smer. Na mesec in v obe smeri pa je to kar 570 kilogramov strupenega CO2. Avtomobil mesečno porabi 211 litrov bencina, kar znese 200 evrov.
A mogoče je tudi povsem drugače. Iz Celja v prestolnico se vračamo s hitrostjo 100 km/h. Povprečna poraba je 5 litrov bencina na 100 kilometrov. Ob tem pa avtomobil v ozračje izpusti dobra dva kilograma manj ogljikovega dioksida, kar na mesec znese kar 95 kilogramov. Precej pa tudi prihranimo. Ob takšni vožnji namreč porabimo 176 litrov goriva, zanj odštejemo 166 evrov. Mesečni prihranek: 34 evrov, letni: nekaj čez 400.
Še precej večje razlike lahko dosežemo pri mestni vožnji, nam razloži Mitja Holynski iz Akademije dobre vožnje. "Če vzamemo neko dvopasovno cesto v Ljubljani: Dunajska, Celovška … Vemo, da je največja dovoljena hitrost 60 km/h. Enako hitrost lahko dosežemo pri vozilu v drugi prestavi ali pa tudi v peti. Se pravi, če kdo pomisli, koliko goriva bo šlo v šesti ali peti prestavi v vozilo ali pa pri drugi pri zelo visokih obratih, mu bo popolnoma jasno, kakšna bo njegova poraba in s tem tudi emisije.“
Zatorej, še dodaja Holynski:
- Poskrbite za pnevmatike: če so napolnjene pol bara premalo, porabi vaš avto dobra 2 odstotka več goriva in izloči prav toliko več strupenih plinov.
- Vozite tekoče in z enakomerno hitrostjo, brez nepotrebnega pospeševanja in zaviranja. Prihranili boste četrtino goriva, letno: več sto evrov.
- Ne puščajte praznega nosilca za prtljago na strehi vozila. Ta bo porabo goriva in emisij CO2 povečal za najmanj 10 odstotkov.
- Klimatske naprave ne uporabljajte po nepotrebnem.
- Če stojite v gneči ali križišču, ne pustite, da motor troši gorivo za prazen nič. Ugasnite ga.
- Izogibajte se kratkim potem, uporabljajte tempomat, morda poskusite celo tako, da si avtomobil delite s prijateljem in sodelavcem. Ali pa se na pot preprosto odpravite kar peš, s kolesom ali avtobusom.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.