Za omejitev emisij toplogrednih plinov in posledično čistejše okolje lahko veliko naredimo že v svojem domu.
Ob dobri izolaciji in kakovostnih oknih, med katerimi so najboljša dvojno zastekljena, lahko veliko prihranimo tako, da zmanjšamo temperaturo v hiši za eno samo stopinjo Celzija. Račun za energijo bo namreč nižji za vsaj 10 odstotkov, ob tem pa bomo prihranili kar 300 kilogramov okolju škodljivega ogljikovega dioksida.
Podobno lahko veliko naredimo s tem, da preverimo, ali je voda v kopalnici prevroča. Nesmiselno je, da je termostat grelnika nastavljen na več kot 60 stopinj Celzija. Pri tem je tudi priporočljivo, da se prhamo namesto kopamo, saj bomo s tem porabili štirikrat manj vode, prihranili pa jo bomo veliko tudi s tem, da zapiramo pipo. Če to storimo vsakič, ko si umivamo zobe, lahko prihranimo najmanj 20 litrov vode in dobre 3 kilograme škodljivega ogljikovega dioksida. Tudi če iz pipe zgolj kaplja, se v enem letu nabere toliko vode, da bi lahko napolnili kar 52 kopalnih kadi.
V kuhinji je pomembno, da hladilnika ne postavimo zraven štedilnika, saj se tako lahko poraba energije tudi podvoji – prav tako, če hladilnik postavimo v precej topel kletni prostor.
Pri kuhanju vodo segrevajmo po potrebi, skodelico po skodelico: če bi vsi Evropejci zavreli le vodo, ki jo potrebujejo, in se izognili litru nepotrebne vrele vode dnevno, bi s prihranjeno energijo lahko napajali tretjino evropskih cestnih svetilk.
Po uporabi povsem izklapljajmo elektronske naprave: televizor, ki je vključen tri ure dnevno, je kar 21 ur v pripravljenosti, v tem času pa porabi približno 40 odstotkov energije.
Nenazadnje pa bomo okolju naredili uslugo tudi z ugašanjem luči. Pet luči, ki svetijo zaman, nas stane dobrih 60 evrov na leto in povzroči 400 kilogramov emisij ogljikovega dioksida.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.