Nov zaplet v zgodbi o nesojeni stavbi za sodišča na Litijski cesti, za katero je država Sebastjanu Vežnaverju plačala kar 7,7 milijona evrov: izkazalo se je, da je podjetnik še vedno lastnik manjše parcele tik ob stranskem vhodu v objekt, razkriva Necenzurirano.
Čeprav gre za vsega 35 kvadratnih metrov veliko pripadajoče zemljišče, to lahko za državo pomeni velike težave, opozarjajo. Lastništvo parcele, čez katero vodi pot do stranskega vhoda, daje Vežnaverju možnost, da bi, če bi želel, na različne načine nagajal pri prenovi. Država bi namreč morala pri vseh večjih posegih, ki zahtevajo gradbeno dovoljenje, pridobiti njegovo soglasje, sicer bi jo lahko tožil zaradi poseganja v posest. Zahteval bi lahko plačilo odškodnine, mogoče pa je tudi, da si je s tem odprl vrata do novega donosnega posla z državo, ki bi bila lahko nazadnje celo prisiljena v odkup po visoki ceni.
Da parcele ni v pogodbi o nakupu stavbe, je v izvedenskem mnenju, ki ga je ministrstvo pred dnevi posredovalo javnosti, opozoril tudi geodet Branko Kovač. Zapisal je, da je v lasti Mestne občine Ljubljana, na njej pa da je vknjižena plomba (vknjižba lastninske pravice ali vknjižba prenosa stavbne pravice). Informacije, do katerih so se dokopali na portalu Necenzurirano, pojasnijo, zakaj.
Ko je Vežnaver leta 2019 za "skromnih" 1,7 milijona evrov na dražbi kupil omenjeno stavbo, omenjena parcela ni bila predmet prodaje. Njena lastnica je bila občina, s katero se je Vežnaver junija 2022 dogovoril o odkupu. Vendar pa je to, kot kaže, na vsak način želel skriti. Parcele namreč ni vključil v ponudbo, ki jo je posredoval ministrstvu za pravosodje, z vpisom lastništva pa je čakal, dokler pogodba o prodaji ni bila sklenjena. Vpogled v zemljiško knjigo tako razkrije, da je postopke vknjižbe začel šele 10. januarja letos, torej leto in pol po nakupu parcele.
KOMENTARJI (587)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.