Danes v Ljubljani poteka že četrti shod, ki ga pripravljata Ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Inštitut 1. oktober. Tudi tokrat je pričakovati, da bo na Trg republike prišlo več tisoč podpornikov nekdanjega poslanca SDS, ki na krilih nezadovoljstva nekaterih upokojencev napoveduje ustanovitev svoje stranke.
Dolgo se je zdelo, da je politične kariere nekdanjega zapornika Pavla Ruparja konec, a danes prvega poslanca v zgodovini Slovenije, ki je zaradi suma kaznivega dejanja odstopil s položaja, lahko spremljamo v televizijskih prenosih na TV Slovenija. Plačniki RTV prispevka bodo Ruparja danes v dobro uro dolgem neposrednem prenosu na prvem programu TV Slovenija videli in slišali govoriti dvakrat. Najprej ob pozdravnem nagovoru in nato še ob osrednjem govoru. Zunaj prenosa bosta tokrat ostala prepevanje pesmi Čebelice in Slovenija, od kod lepote tvoje ter odpoved shoda.
Kako je torej Ruparju uspelo zagotoviti vnovičen prenos dogodka na nacionalni televiziji? V uredništvu smo pridobili korespondenco med Ruparjem in vodilnimi na javni RTV. Na praznični 27. april je Rupar na odgovorno urednico Informativnega programa prvega programa TV Slovenija Jadranko Rebernik in v. d. urednika Uredništva za nove medije Igorja Pirkoviča naslovil elektronsko pošto, v kateri je pozval k prenosu tretjemajskega shoda v živo. "V kolikor boste prenašali četrti upokojenski shod na RTV SLO, vam v priponki posredujem scenarij za lažjo orientacijo! Vsekakor bi bili veseli, če prenos bo, nagovarja nas ogromno gledalcev, ki ne morejo priti na prizorišče! Želim vam vse dobro, Pavel Rupar."
Dan za tem je odgovorna urednica prvega programa naprej sporočila, da prenos protesta bo. "Z direktorjem smo se dogovorili, da prenos bo in to na prvem programu. Začeli bi ob približno 15.40, prenašali bi do konca shoda, nekje do 16.30."
Protestom, ki jim poveljuje Rupar, sicer nasprotujejo v Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS).
Eni na prvi, drugi na tretji program
Letošnja odločitev nacionalne televizije, da prenaša proteste v organizaciji inštituta 1. oktober, je sicer sprožila vrsto zahtev drugih civilno-družbenih in politično angažiranih organizacij, da od RTV Slovenija pričakujejo prenos njihovih shodov. Začelo se je z drugim vseslovenskim shodom upokojencev 1. marca. Ta je dobil prostor na prvem programu. To je sprožilo precej kritik in polemik. Enake pravice so zahtevali Mladi za podnebno pravičnost, ki so dobili svoj televizijski prostor za shod 3. marca., vendar na tretjem programu. Enako mesto je pripadlo shodu Patriarhat ubija!, ki ga je za dan žena organiziral Inštitut 8. marec.
Glas kmetov je bil ob drugem vseslovenskem protestu kmetov minuli torek, 25. aprila, slišan na drugem programu nacionalne televizije. Tam so slab teden dni prej v živo prenašali shod Za Slovenijo in resnico – protest Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve. Osrednji, prvi program, pa je očitno rezerviran za shode upokojencev, ki jih organizira Rupar, in proteste proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću. Drugi in tretji shod proti Jankovićevemu nasilju, za zdravnike in za čisto pitno vodo, so na nacionalni televiziji v živo prenašali 20. marca in 17. aprila.
Ob nacionalni televiziji bo današnji shod neposredno prenašala tudi televizija blizu glavni opozicijski stranki. Njihov neposredni prenos bo sicer uro daljši.
Na TV Slovenija smo se obrnili z vprašanji, ali je Ruparjeva prošnja vplivala na njihovo odločitev o prenosu in umestitev na prvi program nacionalne televizije ter tudi, po kakšnem ključu prenose protestnih shodov razvrščajo na prvi, drugi in tretji program. Odgovorili so nam, da se je vodstvo Televizije Slovenija na podlagi preteklih praks v skladu s poslanstvom javne televizije ter pravico javnosti do obveščenosti, odločilo, da bo v primeru programskih zmožnosti neposredno prenašalo vse pomembnejše javne shode in proteste v Sloveniji.
"Odločitev o prenosu je povezana z uredniško presojo v skladu z javnim interesom, pravico do obveščenosti, s profesionalnimi standardi ter tehničnimi in programskimi zmožnostmi. O prenosih odločata odgovorna urednika Informativnih programov 1. in 2. programa in se o tem dogovarjata z vodstvom TV Slovenija," so še zapisali v odgovoru.
Za komentar smo prosili tudi Ruparja, ki pa nam zaenkrat še ni odgovoril.
KOMENTARJI (1433)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.