Danes je stopil v veljavo zakon o šolski prehrani, ki ukinja 100-odstotno subvencioniranje dijaških malic. Ob tem so se danes že odzvali v Dijaški organizaciji Slovenije (DOS), kjer nasprotujejo ukinitvi brezplačnega obroka za dijake.
Po mnenju DOS bo zakon namreč prispeval k še večjemu socialnemu razslojevanju dijakov, poleg tega pa ne rešuje problemov povezanih s posebno prehrano. ''S samim doplačilom večina dijakov ne bo več koristila malice, saj bodo raje hodili na sendviče, s tem pa se bodo vrnili k nezdravemu prehranjevanju, kar posledično pomeni, da bo cilj zakona, torej zdravo prehranjevanje dijakov, propadel,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
Kot opozarjajo je DOS februarja letos ministru za šolstvo in šport Igorju Lukšiču predala več kot 23.000 podpisov dijakov za ohranitev brezplačne malice. Tudi dijaško-študentskih demonstracijah se je po njihovih navedbah tudi zaradi ukinjanja brezplačne dijaške malice udeležilo veliko število dijakov. ''Poslanci Državnega zbora so omenjeni zakon naslednji dan po protestih tudi potrdil. Zakon o šolski prehrani je še en dokaz, da vladajoči ne upoštevajo želja in potreb dijakov,'' so še zapisali.
V DOS so sicer predlagali spremembo toplega obroka v zdrav obrok, boljše evidentiranje obrokov, obvezno predhodna prijava na obrok in vzpostavitev notranje komisije za spremljanje izvajanja dijaške prehrane, v kateri bi sodelovali dijaki.
Zakon omogoča dodatne subvencije
Zakon prav tako daje posameznim šolam možnost, da posameznikom dodelijo dodatno subvencijo zaradi posebnih okoliščin, v katerih se učenec ali dijak znajdeta, kot so dolgotrajne bolezni, smrt v družini, nenadna brezposelnost ter naravne nesreče.
Zakon so pripravili na ministrstvu za šolstvo in šport, z njim pa ob upoštevanju načel trajnostne potrošnje zasledujejo cilj zagotavljanja kakovostne in subvencionirane šolske prehrane, s katero se vpliva na optimalni razvoj učencev in dijakov, na razvijanje zavesti o zdravi prehrani in kulturi prehranjevanja, na vzgajanje in izobraževanje za odgovoren odnos do sebe, svojega zdravja in okolja ter omogoči učencem in dijakom dostopnost do zdrave šolske prehrane.
Zakon so poslanci z enim samim glasom proti sprejeli 20. maja. Zakon se bo uporabljal v naslednjem šolskem letu 2010/11.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.