Slovenija

Kako do dela v državah EU?

Ljubljana, 19. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Melita Župevc
Komentarji
0

Od velikih obljub, da se bodo državljani pristopnic po vstopu v EU lahko prosto zaposlovali v Uniji, je ostalo bolj malo. Zaradi strahu pred cenejšo delovno silo se je večina držav petnajsterice namreč odločila, da omeji tovrstno zaposlovanje.

Kot je pokazala anketa na naših spletnih straneh 24 ur.com, je zanimanja za službo v državah EU precej. Med najbolj zaželenimi so prav službe v eni izmed institucij EU, vendar kriteriji niso ravno preprosti in čez sito pride le malo kandidatov. Največ zanimanja je med mladimi.

"V razpisu za administrativne revizorje je bilo razpisanih 10 delovnih mest, prijavilo se jih je 43, test jih je prišlo pisati devet, uspešni so bili trije," je povedal Urban Krajnčar iz slovenskega Centra Evropa.

A tudi tisti, ki bodo uspešno prestali vse ovire, na stolčku novega delovnega mesta verjetno še ne bodo sedeli kmalu. "Po uspešno opravljenem testu in zagovoru pred komisijo se lahko posameznik zaposli šele takrat, ko se zanj odpre delovno mesto, to je lahko šele naslednje leto," je razložil Krajnčar.

Pogoji zaposlovanja v starih članicah EU se sicer po 1. maju za Slovence ne bodo bistveno spremenili, večina držav je namreč uvedla nekaj letno prehodno obdobje za delavce iz novink. Zadrego naj bi zato reševali z ločenimi dvostranskimi sporazumi.

"To pomeni, da bo slovenski državljan, ki se bo želel zaposliti v Nemčiji, za to potreboval delovno dovoljenje in lahko se bo lahko zaposlil skladno z zakonodajo, ki velja v Nemčiji," pojasnjujejo na zavodu za zaposlovanje.

V sedanjih članicah so drugače najbolj iskani poklici na področju zdravstva, računalništva, tehničnih ved ter gostinstva. Znotraj novih članic bo veljal režim prostega pretoka delovne sile, a pri nas zaradi tega ni pričakovati pretiranega navala delavcev iz novih članic EU.

Po besedah Staše Baloh Plahutnik, državne sekretarke na ministrstvu za delo lahko v Sloveniji pričakujemo nekaj večji vstop tujih iskalcev zaposlitve predvsem iz Slovaške, Češke in Poljske, predvsem na področju gradbeništva in kmetijstva, vendar večjega pritoka ne pričakujejo.

Za lažje zaposlovanje Slovencev v tujini se bo država s 1. majem vključila v t.i. sistem EURES , omrežje evropskih zavodov za zaposlovanje, dodatne informacije pa so na voljo tudi na spletnih straneh evropskega urada za izbiro kadrov EPSO .

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.