Predstavniki policijskih sindikatov so razočarani nad ponudbo vlade za reševanje svojih stavkovnih zahtev. Zato je v četrtek policijski stavkovni odbor odločal o zaostritvi stavke, danes pa so sporočili, da bodo zaostritev razmer začeli v ponedeljek, 19. novembra, podrobnosti, kako naj bi to izvedli, pa niso želeli razkriti. Obenem so zatrdili, da bodo javnost o tem pravočasno obvestili. "Iz preteklih stavk imamo izkušnje, da se nasprotna stran običajno na naše napovedi tudi ustrezno pripravi z dodatnimi organizacijskimi, kadrovskimi in drugimi ukrepi, tako da v tem trenutku ne želimo razkriti vseh podrobnosti," je pojasnil Kristjan Mlekuš, predsednik Sindikata policistov Slovenije.
Državljanom se za morebitne neprijetnosti, ki jih bodo doletele zaradi tega, vnaprej opravičujejo in poudarjajo, da se varnost državljanov v nobenem primeru ne bo zmanjšala. "Policisti smo tako etično, moralno kot tudi s svojim poklicnim poslanstvom zavezani k temu, da jih varujemo, mogoče bomo na nekaterih delih celo pokazali, kaj pomeni varnost," je med drugim napovedal Mlekuš.
Naznanili so, da imajo pripravljen širok nabor ukrepov, ki ga bodo glede na odzive vlade strani širili in stopnjevali. Svojemu delodajalcu, torej državi, očitajo aroganco in neaktivnost, v teh razmerah pa je po njihovem mnenju stavka edini način delavskega boja za njihove pravice. "Z vlado se ne bomo več igrali slepih mišk. Arogance in praznih besed imamo dovolj," so odločeni predstavniki policijskih sindikatov, ki zahtevajo ureditev njihovega statusa "tako, kot si ga zaslužimo".
"Vlada se vede tako, kot da policistov ne potrebuje. Očitno vlada ne potrebuje varnega okolja," pa je poudaril predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič. Po njegovih besedah bo pojem varnosti postal nadstandard v tej državi, če bo trenutna vlada nadaljevala to, kar trenutno počne.
'Zadnja ponudba žaljiva do slehernega policista'
"Stavko, ki smo jo začeli 12. februarja, smo začeli izključno zaradi tega, da se status policista ustrezno ovrednoti glede na naloge, pooblastila, nevarnosti, s katerimi se dnevno soočamo ..." je na razloge za začetek stavke spomnil Mlekuš.
Zadnjo ponudbo, ki so jo dobili na mizo od vladnih pogajalcev, pa je označil za žaljivo do slehernega policista in policistke. "Vlada s tem prevzema odgovornost za varnost državljanov in državljank Republike Slovenije," je poudaril in dodal, da je vladna stran v zadnji ponudbi celo odstopila od pogajalskih izhodišč, ki jim jih je ponudila že prejšnja vlada, kar je "nesprejemljivo".
Pogačar: 'Verjamem, da bomo sklenili dogovor, da do stavke ne bo prišlo'
V izjavi za medije ob robu pogajanj z drugimi sindikalnimi skupinami je vodje vladne pogajalske skupine Petra Pogačarja danes izrazil upanje, da do te zaostritve stavke policistov ne bo prišlo. Spomnil je, da so s policijskima sindikatoma v fazi pogajanj, in pojasnil, da so dogovorjeni, da jim vladna stran v ponedeljek zjutraj pošlje približevalni predlog, pogajanja pa bodo nadaljevali v četrtek. "Verjamem, da bomo tudi z njimi sklenili takšen dogovor, da do zaostritve stavke ne bo prišlo in da se bo hkrati tudi končala stavka policistov," je dodal.
Notranji minister Boštjan Poklukar sicer poudarja, da stopnja varnosti v državi kljub stavki policistov ostaja nespremenjena. "To si želim glede na varnostno situacijo, ki je lahko hitro sprejemljiva. Izražam skrb, če se bodo sindikalne zahteve zaostrile s strani obeh policijskih sindikatov, da lahko to vpliva na stanje notranje varnosti," je dejal minister.
Kaj točno zahtevata policijska sindikata?
Policisti od 1. oktobra nadaljujejo stavko, ki so jo začeli 12. februarja, nato pa sredi marca zamrznili, včeraj pa je skupni stavkovni odbor obeh sindikatov odločal o njeni zaostritvi.
Policijska sindikata sicer med drugim zahtevata ponovno vzpostavitev razmerij med plačami primerljivih poklicev. S stavkovnim sporazumom leta 2016 sta namreč sindikata z vlado dosegla sporazum o višjih plačah, a so bila leto pozneje v okviru odprave plačnih anomalij določena boljša vrednotenja delovnih mest tudi pri drugih pooblaščenih uradnih osebah.
Obenem pa zahtevata tudi posebno nagrado za vsako leto opravljenega dela, nadomestilo za dolžnost ukrepanja ob vsakem času, ovrednotenje prepovedi članstva v političnih strankah in odpravo anomalij pri poklicnem in starostnem upokojevanju.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.