Kot smo poročali, so bolnišnice zaradi priliva covidnih bolnikov na robu svojih zmogljivosti. Na pomoč zdravstvenemu sistemu je tako priskočila tudi Slovenska vojska. Poveljnik Logistične brigade polkovnik Franjo Lipovec je pojasnil, kako.
Kot je povedal, Slovenska vojska že od začetka epidemije izvaja ukrepe za preprečevanje širjenja covida-19, zagotavlja zaščitno opremo, izvaja dezinfekcijo, izvajajo pomoč pri organizaciji cepljenja ... Danes pa SV v covidne bolnišnice na pomoč pošilja 20 pripadnikov SV v bolnišnice v Ljubljano, Celje, Novo mesto in Maribor, je pojasnil.
Ob sedmi uri so pripadniki SV začeli z delom. Dobili bodo prva navodila za delo, dobili bodo ustrezno opremo in navodila ter nato opravljali svoje naloge v bolnišnicah, kjer bodo nudili zdravstveno oskrbo državljanom in državljankam RS, je pojasnil.
Poudaril je, da SV ne pomaga prvič, v preteklosti so denimo pomagali tudi s posojo medicinske opreme. Pred časom so tako iz lahke premične bolnišnice Role 2 UKC Ljubljana posodili premični rentgen, predvidoma danes pa bodo UKC Maribor posodili določeno medicinsko opremo za spremljanje življenjskih funkcij bolnika.
V SV bodo kljub povečanju nalog, kot je oskrba v slovenskih bolnišnicah, vseeno neprekinjeno zagotavljali zdravniško oskrbo za pripadnike SV, je zagotovil Lipovec. Tako bodo v Slovenski vojski med drugim še naprej neprekinjeno zagotavljali preventivne zdravniške preglede, nujno medicinsko pomoč pripadnikom na temeljnem usposabljanju oz. prostovoljnem služenju vojaškega roka.
Poudaril je, da so v Slovenski vojski ponosni, da lahko pomagajo in da so na pomoč vedno pripravljeni: "Nudenje pomoči je za SV prioritetna naloga".
Kot je pojasnil, imajo seveda v SV več zdravstvenega kadra, a ga trenutno potrebujejo za zagotavljanje oskrbe SV. Če pa se bodo razmere v slovenskih bolnišnicah še poslabšale, se bo temu prilagodila tudi SV, je zagotovil. Trenutno 20 pripadnikov SV pomeni kader, ki je vzdržen na dolgi rok, je povedal. Pomagali bo tako dolgo, kot bodo potrebovali.
Slovenska vojska bo vzpostavila štiri skupine za pomoč
Slovenska vojska bo vzpostavila štiri skupine za pomoč, v vsaki skupini bo do pet ljudi, in sicer diplomirana medicinska sestra ali zdravstvenik, zdravstveni tehnik, vojaški bolničar ter dva bojna reševalca.
Ekipo Slovenske vojske, ki jo sestavljajo vojaški bolničar ter diplomirana in srednja medicinska sestra, med drugim danes pričakujejo tudi v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, kjer pomoč dobivajo tudi iz drugih zdravstvenih zavodov, koncesionarjev in zasebnikov. Že sedaj jim pomaga okoli 230 študentov zdravstvene nege in okoli 40 študentov medicine, odzvali so se tudi prostovoljci Rdečega križa.
Kader za covidne bolnike predvsem na račun opuščanja ostalih programov
Kot so povedali v UKC Ljubljana, 'vsaka roka' pride prav, pripadniki SV bodo pomagali predvsem pri transportu bolnikov med oddelki, pomoč SV pa pozdravljajo.
Zaradi razmer v UKC je aktivirana tudi skupina za krizno delovanje, ki po besedah poveljnika Civilne zaščite UKC Ljubljana Mirana Barukčića "koordinira delovanje prostovoljcev, pomoči, vsega, kar je izrednega v bolnišnici". V naslednjih dneh pričakujejo tudi vsaj 19 prostovoljcev Rdečega križa Slovenije.
Kot pojasnjujejo v UKC Ljubljana, kjer so v ponedeljek odprli dodatni covidni oddelek v bolnišnici Petra Držaja, pa glavnino bremena nosijo zdravstveni delavci UKC, pri čemer kader za oskrbo covidnih bolnikov zagotavljajo predvsem na račun opuščanja ostalih programov. Podobno pa je tudi v drugih bolnišnicah.
Minister za zdravje Janez Poklukar je konec minulega tedna pojasnil, da se ob Rdečem križu in vojski za pomoč dogovarjajo tudi s civilno zaščito ter srednjimi šolami. Odziv študentov je v ponedeljek označil za "več kot dober". Točno število študentov, ki pomagajo v bolnišnicah, pa bo predvidoma predstavil na današnji novinarski konferenci.
Po podatkih, ki jih je vlada objavila v ponedeljek, v bolnišnicah zdravijo 1008 covidnih bolnikov, na oddelkih intenzivne nege 229, kar je največ od začetka epidemije covida-19. Po Poklukarjevih besedah je bilo v ponedeljek na voljo 234 intenzivnih covidnih postelj, v bolnišnicah pa potekajo priprave, da bi jih skupno vzpostavili okoli 290.
"Če danes nehajo rasti številke pozitivnih v populaciji, se bodo intenzivne kapacitete polnile še naslednjih 14 dni," je opozoril minister. Po zadnji napovedi Instituta Jožef Stefan (IJS), ki je ocenil, da je epidemija "predvidoma dosegla vrh četrtega vala", bo na intenzivnih oddelkih predvidoma več kot 250 covidnih bolnikov, verjetno pa jih ne bomo presegli 300.
KOMENTARJI (449)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.