Slovenija se je znašla v vohunskem trikotniku. Po dobrem letu in pol, ko so ruska vohuna v spektakularni policijski akciji aretirali v ljubljanskih Črnučah, sta priznala krivdo, včeraj pa jima je bila na tajnem sojenju v Ljubljani izrečena zaporna kazen za leto in sedem mesecev. Poleg tega pa naj bi bil po naših informacijah v ozadju velik mednarodni dogovor o izmenjavi zapornikov, ujetnikov in vohunov med Rusijo, ZDA, Nemčijo in Belorusijo, v katerem naj bi poleg njiju izmenjali tudi nekaj znanih imen.
Obramboslovec in novi evropski poslanec Vladimir Prebilič je v oddaji 24UR ZVEČER uvodoma spomnil, da operacije zajetja ruskih vohunov na slovenskih tleh ne bi bilo, če ne bi bilo sodelovanja naših obveščevalnih služb s tujimi, kar pomeni, da uživajo zaupanje in ugled mednarodne skupnosti, kar nas lahko navdaja z zadovoljstvom. Poudaril je, da je šlo za zelo kompleksno akcijo in pohvalil vse, ki so v njej sodelovali.
Dejal je, da se slovenski pravni red s takim primerom v preteklosti ni srečeval, tudi kazenski zakonik je na področju vohunjenja precej "mil," pravi. Spomnil je, da so tisti, ki so obtoženi vohunjenja, v mednarodni skupnosti praviloma podvrženi precej visokim kaznim. "Nemški državljan je bil v Belorusiji najprej obsojen celo na smrtno kazen in nato pomiloščen, medtem ko je bil ameriški državljan v Ruski federaciji obsojen na 16 let zapora," je primerjal z kaznijo za oba vohuna pri nas, ki je znašala zgolj leto in pol.
Spomnil je, da gre pravzaprav za argentinska državljana, ki bosta zdaj izročena Rusiji. "Zdaj sta se deklarirala kot ruska državljana, ampak sta nosilca ruskega potnega lista," je glede vračanja določeni državi spomnil na podpisano konvencijo iz leta 1983, da se jima v njuni državi ne sme nič zgoditi. "Vemo, kako Ruska federacija ravna tudi z nekaterimi lastnimi državljani," je dodal.
Strah pred 'bianco menicami'
Pa so takšne izmenjave na mestu? V Nemčiji, ki je tudi del mednarodne izmenjave vohunov, nekateri menijo, da likvidatorja ruske tajne službe, ki je ubijal v Nemčiji, ne bi smeli vrniti v Rusijo, saj to pomeni, da bodo ruski vohuni še naprej izvajali likvidacije v Nemčiji.
"Gre za primer, kjer je nekdo sredi belega dneva izvršil likvidacijo v parku v neposredni bližini otrok, s tem povročal javno grožnjo vsem ostalim, ki so bili tam in bil obsojen na dosmrtno kazen. Ta oseba se zdaj vrača v Rusko federacijo in brez dvoma tam te kazni ne bo prestajala. Vprašanje je torej zelo na mestu – ali takšne izmenjave lahko pomenijo t. i. 'bianco menico' za vse tiste, ki bi lahko na tleh evropskih držav storili zločine in nato upali, da se bodo vrnili nazaj," je opozoril. Sam meni, da je bila taka odločitev morda nekoliko prenagljena.
"Razumem, da Nemčija rešuje svojega državljana, toda cena, ki se bo plačala v tem primeru, se mi zdi skrajno visoka," je dodal.
Kakšne koristi pa ima lahko pri tako veliki mednarodni izmenjavi Slovenija? Prebilič upa, da je slovenska vlada v tem procesu postavila določene pogoje oz. pričakovanja, da bo zaščitila slovenski nacionalni interes. "Brez dvoma je sodelovanje s tako pomembnimi državami, kot so Ruska federacija – posredno, seveda – Nemčija, pa tudi ZDA, dobro. Na kakšen način se bo ta bonus unovčil, pa v Sloveniji verjetno vesta samo premier in direktor Sove," še pravi sogovornik.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.