"Manj kot pol leta pred uveljavitvijo pravice dolgotrajne oskrbe vseh za uspešno uvedbo sistema potrebnih informacij še nimamo," opozarjajo na skupnosti socialnih zavodov. "Prav tako še ni povsem jasne razmejitve med pravicami iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in dolgotrajno oskrbo. Za naše uporabnike še bolj ključno pa je to, da v tem trenutku ne vedo, koliko bodo sami stanovalci plačevali," poudarja sekretar Skupnosti Denis Sahernik.
Ob tem se bojijo še, da bodo pravice iz zakona ostale mrtva črka na papirju, če ne bo ljudi, ki bi te storitve izvajali. V naslednjih petih letih bo namreč kar 17 odstotkov njihovih zaposlenih izpolnilo pogoje za upokojitev, ob tem pa so, kot opozarjajo, še vedno plačani premalo. "Najhujše težave so pri kadrih, kot so socialna oskrbovalka, bolničar negovalec, srednja medicinska sestra, dietni kuhar. Vse to so profili, ki so nujno potrebni, da socialnovarstveni zavod deluje," pravi Sahernik.
"Z nedavno plačno reformo smo negovalcem in delavcem že dvignili plačo," medtem spominjajo na pristojnem ministrstvu in ob tem poudarjajo pomen višjega prispevka, ki v veljavo stopa z julijem. "S prispevkom, ki ga bomo plačevali za dolgotrajno oskrbo, bomo zagotovili večja sredstva za celoten sistem. S tem bomo omogočili tudi boljše delovne pogoje," navaja državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Luka Omladič.
Konkretnejša navodila s strani države glede kadrovanja in dela pa pričakujejo tudi na skupnosti centrov za socialno delo (CSD). Novela zakona namreč CSD-jem ob uvedbi sistema ob že obstoječih nalogah nalaga še dodatne. "Strokovnih delavcev, ki bodo na terenu, bo 89, pričakujemo pa, da bo 15.000 vlog na CSD-jih. Zdej si predstavljajte, kako hitro bodo te ocene pripravljene," pove sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Tatjana Milavec.
K potrpežljivosti ob ministrstvu ob uveljavitvi novega sistema dolgotrajne oskrbe v naslednjih mesecih pozivajo tudi na Inštitutu za socialno varstvo. "Lahko pričakujemo, da bo vlog za dolgotrajno oskrbo na domu kar precej, ker gre za novo pravico, ki bo financirana iz zavarovanja za dolgotrajno oskrbo, tako da bo verjetno ta začetna čakalna doba, da se te vloge razrešijo, kar precej dolga," pravi raziskovalka na področju dolgotrajne oskrbe na Inštitutu RS za socialno varstvo Lea Lebar.
Omladič pa medtem: "Gradimo sistem ne za leto 25 ali 26, ampak za kar nekaj desetletij še za tem." Za kar bomo tako od 1. julija dalje zaposleni in delodajalci plačevali en odstotek od bruto plače, upokojenci pa en odstotek od neto pokojnine.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.